Koronavirüs sonrası: Kazın ayağının resmi…


Söylenen ne: “Koronavirüs afetinden sonra hiçbirşey, eskisi gibi olmayacak…” Oysa; Evren’in yapısı zıtlık, işleyişi çatışmadır…Bütün dengeler geçicidir.İnsanoğlu ne denli güçlenirse güçlensin, kendini daima güçsüz sayar, gücünü yitirmekten korkar. Güçlü olmaktan vazgeçmesi doğasına aykırıdır. Peki öyleyse?!

***

KORONA SONRASI

+©Erol Erdoğmuş.

 

SÖYLENTİ

Koronavirüs afetinden sonra hiçbirşey, eskisi gibi olmayacak…

Altı ay, bilemedin bir yıl sonra, insanlık yepyeni bir Dünya’ya uyanacak…

Dünya üzerinde güç dengeleri değişecek; ülkesel, bölgesel ve küresel eksenler 180 derece kayacak…

Bütün bunları yapan süper güçlerin orduları, nükleer silahları ve güçlü ekonomileri artık olmayacak…

OYSA KAZIN AYAĞI ÖYLE DEĞİLDİR

Neden=Sonuç denkleminde, yukarıda sıralanan söylentiler Sonuç’ta yer alacaksa; bu sonucun nedeni yada nedenleri nedir? Bu neden koronavirüs olabilir mi? “Bütün bunları yapan süper güçlerin orduları, nükleer silahları ve güçlü ekonomileri artık olmayabilir mi?”

Evren’in yapısı ve işleyişi zıtlıklardan oluşmuştur. Süper güçler, nükleer silahlar, güçlü ekonomiler oldukça daima karşılarında; süper olmayan güçler, nükleer olmayan silahlar, güçsüz ekonomiler olacaktır. Gün gelecek süper güçler duraklayarak gerileyecek ve süper olmayan güçler güçlenerek onları alt edecektir.

Tarih bunun örnekleriyle doludur. Roma, Cengiz, Osmanlı imparatorlukları, Üzerinde güneş batmayan Büyük Britanya İmparatorluğu hani nerede? Onların hiçbirini tarih sahnesinden biyolojik virüs silmedi. Sağlıklı ömür sürerek yada psikososyal virüslere yenik düşerek ömürlerini tamamladılar.

EVRENDE OLAN, OLMASI GEREKENDİR

Evren’in yapısı zıtlık, işleyişi çatışmadır. Zıtların; sözgelişi adil ile adil olmayanın çatışması, ya adilin yada adil olmayanın yararına veya her ikisinin kısmen yararına yada zararına sonuçlanabilir.

Bütün dengeler geçicidir. Dengeler; savaşlardaki ateşkes duraklamalarıdır. Evrende var olan ister canlı nesne -özne-, ister cansız nesne -mal, mülk, para vb-, ister olay olsun; olması gereken öznedir, nesnedir, olaydır. Evrende en üstün güç Evren’dir; geçmişte olan. şimdi olmakta olan, gelecekte olacak olan her şey; adildir, doğrudur, güzeldir; bazılarına gayriadil, yanlış ve çirkin gelse de

Kötülüğe maruz kalmamız, onu alt ederek iyiliğe dönüştürme sınavında olduğumuz içindir. Koronavirüs’e onu alt etme sınavında olduğumuz için maruz kaldık. O bizi alt ederse, geride insansız Dünya kalır. Geride tek kişi kalsa bile, insanoğlu koronavirüs’ü alt etmiş sayılır.

İnsanoğlu ne denli güçlenirse güçlensin, kendini daima güçsüz sayar, gücünü yitirmekten korkar. Güçlü olmaktan vazgeçmesi doğasına aykırıdır. Gücüne güç katma çabasında bulunanlarla, güçlenmek için güçlülere kul köle olacaklar her zaman vardır.

 

TurkLider_logo

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: