Oy veren seçmenleri düşünsün!!


Tuba Vural Çokal’ın 31 Ekim 2019’da cam çerçeve bırakmadığı AKP’ye sığınmasına ne demeliyiz? 31 Ekim 2019’da tek adam tarafından yönetiliyorduk ta şimdi yönetilmiyor muyuz? Bağımsızlığımızın, Cumhuriyetimizin sembolü olan TBMM artık etkili mi oldu? Kanunların yerini artık kararnameler almıyor mu? Kabile devletinin yerini şimdi kabine devleti mi aldı?

***

SİYASİ AHLAK

 

+©Erol Erdoğmuş.

 

OLAY

İyi Parti’deki tüm görevlerinden , “Parti içinde Türk milliyetçilerinin ikinci sınıf birey yapıldığı, söylemler ile eylemlerin birbirini tutmadığı”gerekçesiyle istifa eden Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal’ın AKP’ye geçtiği görüldü… [Kimdir?]

En başından bu yana MHP’ye geçmek istiyormuş ama, MHP ile görüşmeler sürdürülürken, Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun israrını kıramayarak AKP’ye geçivermiş.. İyi Partili Milletvekili olarak 31 Ekim 2019’da TBMM Genel Kurulu’nda “Artık tek adam tarafından yönetiliyoruz. Bağımsızlığımızın, Cumhuriyetimizin sembolü olan TBMM bile etkisizleştirildi. Kanunların yerini kararnameler aldı. Kabine değil, kabile devleti kuruldu” demişti!… KAYNAK: Cumhuriyet, 13 Mart 2020.
[Haber]

MİLLETVEKALETİ

Hukukta vekalet; bir kimsenin vekil olarak, diğer bir kimseye yani, müvekkiline ait bir işin ifasını eya idaresini, bir mukavele -sözleşme- ile üzerine alması, üstlenmesi olayıdır. Vekalet veren müvekkil, istediği anda vekilini azledebilir, VEKİL’İN kendisini temsil etme yetkisini kaldırabilir.

Milletvekaleti, milletvekilliği; seçmen’in kendisine ait olan Yasama -yasa çıkarma- yetkisini, bir seçim dönemiyle sınırlı kalmak üzere; kendisi fiilen yerine getiremediği için, zorunlu olarak vekiline, seçtiği milletvekiline devretmesidir.

Ne var kl, hukukta her müvekkil gerek gördüğü anda vekilini azledebilirken; seçmen’in vekili milletvekilini azletmesi hakkı, millet adına yasa çıkaran milletvekillerince millete tanınmamıştır!.. Oysa Milletvekili; seçmenlerini, milleti yok sayıp azlederek; vekilliğini sürdürebilmektedir!.. İyi Partili Antalyalı seçmenler, Milletvekili seçtikleri Tuba Vural Çokal tarafından seçmenlikten azledildikleri halde; Tuba Vural Çokal, seçme hakları gaspedilmiş seçmen olmayanların iradesiyle(?!); Milletvekilliğini sürdürebilmektedir!..

Hal böyleyken; Tuba Vural Çokal’ın 31 Ekim 2019’da cam çerçeve bırakmadığı AKP’ye sığınmasına ne demeli? 31 Ekim 2019’da tek adam tarafından yönetiliyordukta şimdi yönetilmiyor muyuz? Bağımsızlığımızın, Cumhuriyetimizin sembolü olan TBMM artık etkili mi oldu? Kanunların yerini artık kararnameler almıyor mu? Kabile devletinin yerini şimdi kabine devleti mi aldı? [youtube]

Yoksa bütün bu iddialar doğru değildi de, bile bile göz göre göre Çokal, iftira mı ediyordu? Yanıldığını şimdi anlamışsa, niçin özür dilemiyor? Özür diletmeden onu bağrına basan AKP de etik töhmet altında değil mi?

ÇÖZÜM

Vekalet hukuku milletvekilliğinde de geçerli olmalı.Sözgelişi Antalyalı İyi Parti kayıtlı üyeleri, Tuba Vural Çokal’ın milletvekilliğinden memnun değillerse; adıgeçenin seçilirken aldığı oy sayısında kayıtlı üye talebiyle, milletvekilliğini düşürmeli yerine bir başkasını seçebilmelidir.

 

TurkLider_logo

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: