“Emir Kır Saga”sı…


Belçika’da “Emir Kır Hesapl

aşması” Sosyalist Partiden İhracı ile Noktalandı.

***

.

Emir Kır Sosyalist Parti’den ihraç edildi

doğan_özgüden

© Doğan Özgüden

Dün Artıgerçek’te yayımlanan “Hrant’ı anarken Belçika’da trajikomik bir hesaplaşma” başlıklı yazıda MHP’li Türk belediye başkanlarını makamında kabul ettiği için Brüksel’de Türk kökenli Saint-Josse belediye başkanı Emir Kır’ın partiden ihracının istendiğini yazmıştık.

Sosyalist Parti’nin Brüksel Bölgesi Disiplin Kurulu dün yaptığı toplantıda savunmasını da dinledikten sonra Emir Kır’ın “aşırı sağ örgütlerle ilişki kurma yasağını ihlal ettiği” gerekçesiyle parti üyeliğinden uzaklaştırılmasına karar verdi.

Bu ihraç kararına Emir Kır’ın 30 gün içinde Sosyalist Parti Merkez Disiplin Kurulu nezdinde itiraz etme hakkı bulunuyor.

Başlangıçta partiden ihracını isteyenlerisiyasal çekemezlikle, hatta Türk düşmanlığıyla suçlayan Emir Kır, kendisinin MHP’lilerle daha önceki ilişkileri, özellikle de Emirdağ’ın MHP’li belediye başkanını ziyaret etmiş olduğu belgelerle ortaya konunca taktik değiştirmiş, partiden atılmasını engellemek için MHP’li belediye başkanlarını makamında kabul etmekle “değerlendirme hatası işlediğini”, bunun için esef duyduğunu açıklamak zorunda kalmıştı.

Ancak bu açıklama Belçika medyasında inandırıcı olmaktan uzak bulunmuş, örneğin La Libre Belgique gazetesi yazarlarından Claude Demelenne açıklamayı “maskaralık” olarak nitelemiş, RTBF’ten Bertrand Henne de MHP ile yıllardır süren ilişkileri konusunda tek laf etmeyen Emir Kır’ı “amnésique” gibi davranmakla suçlamıştı.

Kır’ın gerek devlet bakanı, gerek belediye başkanı, gerekse federal milletvekili olarak siyasal geçmişinde Ermeni soykırımını inkâr etmek ve Kürt ulusal hareketini DAEŞ’le aynı kategoride göstermek de dahil zaman zaman parti yönetiminin kendisini uyarmasına yol açan bir çok tutum ve beyanları bulunuyor.

Kır’ın ihraç kararına itiraz etmesi halinde son seçimlerden önemli oy ve milletvekili kaybıyla çıkmış olan Sosyalist Parti’nin Merkez Disiplin Kurulu’nun nasıl bir karar alacağı merakla bekleniyor.

İhraç kararına karşı olanlar, Sosyalist Parti’nin Federal Meclis’te bir sandalye daha kaybetmesi halinde uzayıp giden koalisyon pazarlıklarında daha da zayıf düşebileceği endişesini ileri sürüyorlar.

İhraç kararı kesinleşirse, Türk lobisinin de kışkırtmasıyla Sosyalist Parti’nin gelecek seçimlerde Türklerin yoğun olduğu Saint-Josse ve Schaerbeek gibi belediyelerde, dolayısıyla Brüksel bölgesi genelinde büyük oy kaybına uğraması olasılığı da parti yöneticilerinin bir bölümünü ciddi şekilde düşündürüyor.

Öte yandan, Sosyalist Parti’nin Brüksel Parlamentosu’nda AKP-MHP yönetimine sürekli destek olan Türk kökenli dört milletvekilinden sadece Emin Özkara’nın Kır’la dayanışma göstermesi, Hasan Koyuncu, Şevket Temiz ve İbrahim Dönmez’in ise Kır’ın ihracı konusunda şu ana kadar sessizliklerini korumuş olmaları da Kır’ı destekleyen Türkçe medyada eleştiriliyor.

2019 seçimleri sonrası Türkçe bir haber sitesi Türk kökenli beş milletvekilinin seçimini ““Başkomutan Emir Kır ve generalleri seçimden zaferle ayrıldılar” başlığıyla vermişti.

Karar sonrası Emir Kır’ın Twitter Hesabından yaptığı açıklama:

 

Karara gösterilen tepkiler:

 

[1]

[2]

[3]

[Emir Kır’ın Twitter Hesabı]

Presse:

[Emir Kir a été exclu du Parti socialiste]

[Les conséquences]

[Le cordon sanitaire s’impose vis-à-vis de tous les élus d’extrême droite]

[PS excludes Kir after meeting with far-right Turkish Mayors]

[PS zet burgemeester Emir Kir van Sint-Joost-ten-Node uit partij na ontmoeting met uiterst rechtse Turkse collega’s]

[Kir von PS ausgeschlossen – Magnette: “Cordon Sanitaire gilt hinsichtlich aller rechtsextremen Abgeordneten”]

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: