Utan Avrupa Medeniyeti: Bosna Soykırımcıları’nı da Ödüllendirdin ya…


Serebrenitza soykırımı şehitlerinin yeşile sarılmış dizi dizi tabutlarının resmi vardı. O resmi 5 yıl ofisimin girişindeki ismimin yanındaki tabelaya astım ki, her gün bu soykırımı hatırlayayım. Boşnak kardeşlerimize sırpların TÜRK dediklerini ve bu soykırımda Türkleri öldürdüklerini düşündüklerini Batı Basınında okudum. Bunun acısını hala içimde taşırım. Bu konuda söyleyeceklerim bu kadar

***

NOBEL’DE REFORM YAPILMALI

©Erol Erdoğmuş.

OLAY

Bosna’daki soykırımı inkar eden Avusturyalı yazar Peter Hendke, 10 Aralık 2019 akşamı düzenlenen törenle, Nobel Edebiyat Ödülünü İsveç Kralı 16. Gustaf’ın elinden aldı. Tören aralarında Türkiye’nin de bulunduğu duyarlı ülkeler tarafından protesto edildi.

Nobel Ödüllü bilim insanımız Pof. Dr. Aziz Sancar: “Serebrenitza soykırımı şehitlerinin yeşile sarılmış dizi dizi tabutlarının resmi vardı. O resmi 5 yıl ofisimin girişindeki ismimin yanındaki tabelaya astım ki, her gün bu soykırımı hatırlayayım. Boşnak kardeşlerimize sırpların TÜRK dediklerini ve bu soykırımda Türkleri öldürdüklerini düşündüklerini Batı Basınında okudum. Bunun acısını hala içimde taşırım. Bu konuda söyleyeceklerim bu kadar”

ABD’li Yazar Aleksandar Hemon: “Sırpların işledikleri suçlara yönelik tonlarca belge ortaya çıktıktan sonra bile Handke, büyük bir tutkuyla Miloseviç’i savunmaya devam etti. Handke savaş suçları savunucusudur

ABD Merkezli PEN America:”Tarihi gerçekliği engelleyen bir yazara ödül vermek şaşkınlık verici”

Tarihçi Peter Englund -2010’lu yılların ilk yarısında Nobel Akademisi Başkanı:” Bu yılın Nobel Haftasına katılmayacağım. Çünkü Handke’yi onurlandırmak, kendi adıma iğrenç bir ikiyüzlülük olur”

 

Nobel Komitesinin şimdiki Başkanı Anders Olson karara yönelik eleştirilere, “Amaç, olağanüstü edebi eserlerini kutlamak, kendisini değil” diyerek yanıtladı.

Bay Olsson’a sorarım: Şahsın kendisini kutlamadan, olağanüstü(?!) eserlerini nasıl kutlayabilirsiniz? Eserler tıpış tıpış gelerek imzayı basıp 1 milyon dolara yakın ödülü alabilirler mi?

TAVANDAN TABANA NOBEL’DEN VAZGEÇİLMELİ

Nobel Akademisi, Nobel Ödüllerinin karar makamı, tavanıdır. Kimlerin Ödüllendirileceğine karar verir. Kral eliyle sahiplerine verildiği için, siyasal amaçlıdır. Soykırım hayranına bile verilebilmektedir. Edebiyatçılardan oluşmadığı halde, edebi eserin olağanüstü olduğuna, bilimci değilken kimlerin bilim ödülü alabileceğine karar vermeye kendini yetkili görmektedir.

Nobel Uluslararası ödüldür ve İsveçlilerin insanlığa armağanıdır. İsveçlilerin tekeline bırakılmamalıdır. Nobel’de reform yapılmalı, tavandan tabana Nobel’den vazgeçilmelidir.

☛ Nobel Akademisi Ödül dallarında adaylar göstermelidir.

☛ Her aday kendinden başka bir adaya oy vermelidir.

☛ En çok oy alan ödülü tek başına almalı, en çok oy alandan 1 eksik sayıda oy alan varsa, Ödülün 1/10’ en çok oy alana verildikten sonra 9/10’ ikisi arasında bölüştürülmelidir.

 

TurkLider_logo

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: