Türkiye’de «Milli Banka» kalmamış ey ahali, haberin var mı?!


Türkiye Cumhuriyeti Devletinin,yabancıların eline tamamen geçmesine razı oluyorsanız hiç bir sözümüz olamaz.. Ama.. Vatan sevgisi imandandır muktezasınca bu gidişata dur diyorsanız, işte o zaman size,biraz kıpırdanın, sandığa gittiğinizde akıllı olun demekten başkaca elimizden bir şey gelmiyor.

***

EMPERYALİZMİN KISKACINDAKİ TÜRKİYE…

munir_kebir2

© Münir Kebir

Küreselleşme dönemine giren Dünyamızda artık tüm ülkeler, endüstrileşmeyi başarmış ABD ve Avrupa’nın sömürgesi sürecine girmiştir. Bu sürecin adı Emperyalizmdir. [Emperyalizm]

Kapitalizmin yol açtığı Küreselleşmenin, motoru durumunda olan tek sektör Finans sektörüdür.

Türkiye örneğinden hareket edersek, TÜPRAŞ‘ı, TEDAŞ‘ı vb. sanayi sektörlerini özelleştirme adı altında önce yerliye daha sonra ikinci elden yabancıya satarsanız, bu sektörleri kaybedersiniz. Ama ülkenizde Milli Bankalardan kredi alarak tekrar bu ve benzeri sektörleri ülkeye kazandırabilirsiniz. Bu mümkündür.
Ama, eğer Bankalarınızı yabancılara satarsanız, kredi almanız öyle kolay olmaz. ATO eski Başkanı Sinan AYGÜN‘ün şu sözüne bakarak konuyu ele alalım.

“Yabancılar,ulusal bankalarımızı birer birer satın alıyor. Yakında Türkçe isimli bankamız kalmayacak”

Siyonizmin patronu Rockefeller de;
“Bana bir ülkenin parasının kontrolünü verin,kanunlarını kimin yaptığı umurumda bile değil” Diyorlar…
Yukarıdaki açıklamaya göre, haksız da değiller.

* * * * * *

Türk Halkı tüketim toplumu olduğu için, tasarruf açığı olan bir ülkeyiz. Buna çare olarak kurtuluşu, önce yerliye sonra da yerli eliyle yabancı sermayeye teslim edilen özelleştirmede bulmuşuz.

En basit örneği verecek olursam, Elazığ Çimento Fabrikası 1950’li yıllarda kurulmuş, geçen 60 yıl içinde şehirleşmenin sonucunda fabrika şehrin merkezinde kalmıştır. Halk şikayetçidir ama, Fabrikanın sahibi %100 hisseyle İtalyanlardır. Şehir merkezinde mi kalmış, hava kirliliğine mi yol açmış umurlarında bile değil.

* * * * * *

Peki ya bankalarımız yabancılara satılınca neler başımıza gelir?

Şimdi ona bakalım. Sözün başında şunu söyleyelim. Bankalar birer hizmet sektörüdür. Türkiye’de Yabancı Sektörün en çok ağzının sulandığı sektör de hizmet sektörüdür. 2004 yılı itibariyle Hizmet sektöründeki payı %76’dır. Tercihlerinin başında da Bankacılık sektörü gelmektedir. Buna örnek olarak; Finansbank hisselerinin %46’sı, Yunan Bankası Ethniki Trapaze tis Ellades’e (ETE) satılmıştır.

İkinci örnek Denizbank’tır. Denizbank Hissesinin %75’i Fransız-Belçika ortaklığı olan bankacılık grubu Dexia SA/NVya’satılmıştır.

Denizbank’ın sahibi Ahmet Zorlu bu satışın ardından; “Satış bedeliyle yeni istihdam alanları yaratacağız” demiştir (!?)

Aynı şekilde Dışbank‘ı satın alan Aydın Doğan da bir müddet Dışbank’ı elinde tuttuktan sonra, tamamını Belçika Fortis‘e devretmiştir.

Toparlarsak; Demirbank, Yunanlıların HSBC bankasına, Sitebank Yunan Nova Bankası’na, TEB, BNP Paribas‘ya, Yapı Kredi Bankası Koç Uni Credito’ya, Garanti Bankası %25,5 hissesini General Electric Capital’a Finansbank %46 hissesini Yunan Ulusal Bankası’na TEKFEN Bank % 70 Hissesini Yunan EFG Eurobank’a satmışlardı.

* * * * * *

Bankacılık Osmanlı Devleti zamanında tamamen yabancıların elindeydi. Cumhuriyet kurulana kadar Osmanlı Bankası [Müze] İngilizlerin kurduğu bankaydı ve Merkez Bankasının görevlerini yürütüyordu. Atatürk kurtuluş savaşından sonra Osmanlı Bankasını millileştirmenin ardından ilk iş, Celal Bayar’a Türkiye İş Bankasını, [Bilgi] ilk Türk Milli Bankası olarak kurdurttu ve Milli Bankacılığın lokomotifi olma görevini verdi.

* * * * * *

Bu kötüye gidiş halen gizli saklı devam etmektedir. Öyle ki,yabancı sermayeli Sigorta şirketleri, Axa, Allianz, Tokio, Marine Insurance, Avive Plc, AIG, Generali, BNP Paribas Fortis…..
Saymakla bitmiyor ki Yabancıların Türkiye’yi satın almaları…. [Bankalar Listesi]

İtalyan giyim sektörü Benetton Group, 2015 yılında Boyner Holding’e ait Bofis Şirketini satın alarak kârını her yıl dolar olarak ülkesine transfer ediyor. [Haber]

2 Haziran 2006 tarihinde gazetelerde Bakan Binali Yıldırım ile TMSF Başkanı, ellerinde temsili çek ,VODAFONE Ceo’su İngiliz Sir Julian Horn Smith ile kahkahalar atıyorlar!….

* * * * * *

İstanbul Hükümetinde Vezir-i Azam (Bugünkü karşılığı Başbakan) Damat Ferit Paşa’nın Ülkemizi, Güneyde Kürdistan, Kuzeyde Lazistan ve ikisinin ortasında Ermenistan olarak böldüğü SEVR Antlaşmasını, Ulu Önder Atatürk’ün “Ben sizlere savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum” diyerek dedelerimizin canını verdiği kurtuluş savaşıyla bize bıraktığı Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin, çok kısa olarak verdiğim örneklerle yabancıların eline geçmesine razı oluyorsanız hiç bir sözüm yok. Ama.. Vatan sevgisi imandandır muktezasınca bu gidişata dur diyorsanız, o zaman size, sandığa gittiğinizde akıllı olun diyorum. Nokta.

[Konu hakkında:Vahşileşen Bankacılık]

*
Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: