Suyu Isınan İktidar…


Demokrasilerin kanserli ve kangrenli hücreleri, “Devlet Benim” diyenlerdir. Bunlar bugüne bakarlar. Ufukları geleceği görmeye, geçmişten ders çıkarmaya müsait değildir. Hak ettikleri cezaya dört nala koşuyor olsalar da, seyirlerine bakılmamalı, yasal yollara başvurulmalıdır

***

HAMİDİYE SUYUNU YOK SAYANLAR

©Erol Erdoğmuş.

OLAY

AKP’nin İstanbul Belediye Başkanı seçimini, mızrağı çuvala sığdıramayarak açık ara kaybetmesi üzerine sudan çıkmış balığa dönen bazı kralcıklar; bazı yandaş şirketlerin ve bazı kamu kuruluşlarının, İBB iştirakli Hamidiye suyunu yok sayarak Fransız iştirakli bir suya yönelmeleri; partizanlığın ibretle izlenecek bir örneğidir!.. [Haber]

SUYU ISINAN İKTİDAR

Bu densizliği ancak suyu ısınan bir iktidar ve ticari ömrü AKP’ye bağlı yandaş firmalar yapar. Bunu yapabilen bir iktidar nasıl bir duyguda ve düşüncede olabilmelidir ki; davranışı bu olsun?

Duygularını ve düşüncelerini; devlet duygusu ve devlet düşüncesinden üstün tutan krallar, hanedanlar, diktatörler ve partizanlar; Fransa kralı XIV Louis gibi “Devlet Benim” inancındadırlar. Ne var ki, devletler, “Devlet benim” diyenlerden çok daha uzun ömürlüdürler.

Demokrasilerin kanserli ve kangrenli hücreleri, “Devlet Benim” diyenlerdir. Bunlar bugüne bakarlar. Ufukları geleceği görmeye, geçmişten ders çıkarmaya müsait değildir. Hak ettikleri cezaya dört nala koşuyor olsalar da, seyirlerine bakılmamalı, yasal yollara başvurulmalıdır.

NE YAPILMALI?

Yandaş şirketlerin su tercihi rekabet ortamında kendi tercihleridir, kamuyu ilgilendirmez. Ancak bir kamu kuruluşunun, bir başka kamu kuruluşunu zarara uğratmasının müeyyidesi vardır.

1. Hamidiye suyu satın alınmaması emrini hangi kamu kuruluşlarının genel müdürleri vermiştir, tespit edilmelidir.

2. Bu genel müdürler aleyhine tazminat davaları açılmalıdır.

3. Mahkemede bilikişi olarak Sayıştaydan rapor istenmesi talep edilmelidir.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: