Kadınlara Silâh Taşıma Hakkı verilmeli (mi?) : İstatistikler Ne Diyor?


***

“TÜRKİYE SİLAHLI ŞİDDET HARİTASI” 2018 RAPORU – OCAK 2019

2018’e Okullarda, Evlerde, Sokakta Şiddet Damgasını Vurdu ve Sürüyor…
Bireysel silahlanmaya karşı mücadele veren “Umut Vakfı” olarak; 2015 yılından bu yana Türkiye’nin yerel gazeteler dahil tüm gazetelerin “Bireysel Silahlı” olaylarının taranması ve değerlendirmesi ile hazırlanan “Türkiye’nin Silahlı Şiddet Haritası ve 2018 Raporu” nu sunarız.

Bir yılı daha geride bıraktığımız şu günlerde basına yansıyan haberler de gösteriyor ki; şiddet maalesef azalmıyor artıyor. Ülkemiz adeta bir şiddet sarmalı içerisinde ve şiddet okullara kadar yayılmış durumda… 14-15 yaşındaki çocuklar acımasızca tartışıyor ve birbirlerini öldürüyor, öğretmenlerini öldürüyor! Silahları okullara kadar sokabiliyor! Sonuç olarak, internetten bir tıkla ulaşılabilen ve önlenmeyen ve önlenemeyen silahlanma, ortalıkta umursamazca bırakılan silahlar, arabanın bagajında ya da belde taşınan silahlar bir anda ölüm kusabiliyor. Ve silahlar kadar olaylar da bıçak kullanımı da dikkat çekici boyutlara varmış durumda!

SİLAHLI ŞİDDET

Basında yansıyan haberlerden oluşturduğumuz istatistiklere göre; 2015 yılında 2 bin 175 silahlı olay basına yansımışken geçtiğimiz yıl yani 2018 yılında basına 3 bin 679 olay basına yansımış bulunuyor… Yani sonu yaralama ve öldürmeye varan silahlı şiddette son 4 yılda %69 artış dikkat çekiyor…

2018 yılında en çok olay Marmara bölgesinde yaşandı ve 2015’e kıyasla bu bölgede silahlı şiddet olayları %88 arttı. Bireysel şiddet olaylarının en çok artış gösterdiği bölge ise Orta Anadolu oldu… Orta Anadolu bölgesi illerinde 2015 yılında 283 olay yaşanırken 2018 yılında %128 artışla 646 olay yaşandı… 2018’de 1032 silahlı şiddet olayının basına yansıdığı Marmara Bölgesi’ni, 646 olayla Orta Anadolu, 503 olayla Akdeniz, 483 olayla Karadeniz, 442 olayla Ege, 357 olayla Güney Doğu Anadolu ve 216 olayla Doğu Anadolu izliyor… Bu sene en sakin şehir Şırnak mı?

2018’de bu 3 bin 679 olayda insanlar tüfeklerle, tabancalarla, kesici aletlerle ki, bir çoğu acımasızca 2 bin 279 kişiyi öldürdü, 3 bin 762 kişiyi de yaraladı… Bir kısmı ağır yaralıların ne kadarının hastanede öldüğünü belirleme şansımız yok maalesef…

Ateşli ve kesici aletlerle işlenen bu cinayetlerin “bin 478’inde tüfekler”, “bin 429’unda (100’ün üzerinde beylik silahı olmak üzere) tabancalar”, “772’sinde ise kesici aletler” kullanıldı…

2015 yılında bireysel olaylarda 857 tüfek, 605 tabanca, 87 beylik silahı, 626’da kesici alet kullanılmıştı… Kesici aletlerinde yasa kapsamında olduğu göz ardı edilmemeli!

SONUÇ:

Ülkemizde %85 ruhsatsız en az 25 milyon silah bulunuyor. Belki de bu rakam daha da fazla… Çünkü isteyen herkes, son yaşanan cinayetlerde de görüyoruz ki, çocuklar bile internetten silah sahibi oluyor ve kargoyla silahlar kapıya kadar gönderiliyor.

Acil olarak her türlü şiddetin nedenlerinin masaya yatırılması; çözümlerinin projelendirilip hemen uygulamaya geçmesi; “İçişleri Bakanlığı” başta olmak üzere yetkililerin internetten bir tıkla silah alımının önüne geçmesi, son yıllarda kesici aletle işlenen cinayetlerde artışa da dikkat çekilerek; cezalarda ve 6136 Sayılı Ateşli Silahlar, Bıçaklar ve Diğer Aletler hakkındaki Kanununda ciddi düzenlemelere gidilmesi”, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı”mızın “Aileiçi Şiddet” erkek, kadın ve çocuklara yönelik ülke genelinde eğitim projeleri hazırlamalarını öneriyoruz.

UMUT VAKFI – TÜRKİYE SİLAHLI ŞİDDET (CİNAYET) 2018 RAPORU

Hep beraber yaşadığımız şiddet haberleri… Basına yansıyan “üçüncü sayfa” haberleri, cinayetler ülkemizin içinde bulunduğu şiddet sarmalını her gün adeta yüzümüze çarpıyor… Televizyonlarda her gün yayımlanan bazı programlar da her gün Türkiye’de insanların, ilişkilerin nasıl yozlaştığını, nasıl çirkinleştiğini ortaya koyuyor, yansıtıyor bizlere…

Çoğunluğunu ele aldığımızda; mutluluk ve sevgiyi çocuklarımıza, gençlerimize yansıtmadığımız, onları sevip, sarmalamayı başaramadığımız için de yaşadıklarımızın suçlusu hepimiziz… Hemen herkesin depresyonda olduğu ülkemizde aslında insan ilişkilerinin geldiği noktaya bir bakın… Aile içi ilişkilere, komşuluk ilişkilerine, arkadaşlık ilişkilerine, işyeri ortamlarına… Hangimiz ne kadar birbirimizi sevip sarmalıyoruz, ne kadar birbirimize yardımcı oluyoruz, ne kadar ilişkilerimizde hoşgörülüyüz, ne kadar empati yapıyoruz…

Psikologlar, psikiyatristler hep şiddetin dalga dalga yayıldığını söyler… Doğru… Evdeki, işteki, ülkedeki, kısacası her yerdeki her tür şiddet şiddeti doğurur… Ki doğuruyor… Mallar paylaşılamıyor kardeş kardeşi öldürüyor, çocuk anne-babayı, alacak verecek ödenmiyor arkadaş arkadaşı öldürüyor, çocuklar paylaşılamıyor aile katliamları yaşanıyor vs. vs…

Bu yılki istatistiklere göre; 2015 yılında 2 bin 175 silahlı olay basına yansımışken, 2018 yılında basına 3 bin 679 olay basına yansımış bulunuyor… Yani sonu yaralama ve öldürmeye varan silahlı şiddette son 4 yılda % 69 artış dikkat çekiyor…

Geçen yıl basına yansıyan bu 3 bin 679 olayda insanlar tüfeklerle, tabancalarla, kesici aletlerde ki, birçoğu acımasızca 2 bin 279 kişiyi öldürdü, 3 bin 762 kişiyi de yaraladı… Bir kısmı ağır yaralıların ne kadarının hastanede öldüğünü belirleme şansımız yok.

Ateşli ve kesici aletlerle işlenen bu cinayetlerin bin 478’inde tüfekler, bin 429’unda (100’ün üzerinde beylik silahı olmak üzere) tabancalar, 772’sinde ise kesici aletler kullanıldı…
2015 yılında bireysel olaylarda 857 tüfek, 605 tabanca, 87 beylik silahı, 626’da kesici alet kullanılmıştı… Tüfek ediniminde büyük artış var!

Bir kez daha açıklayalım ki; bu rakamlar halk tabiriyle “devede kulak”… Zira son yıllarda bireysel silahlanma korkunç boyutlarda artarken ve yılın şu günlerinde trafikte kaç kazanın olduğu, kaç kişinin bu kazalarda öldüğü açıklamaları yapılırken, bireysel silahlı şiddet sonucu kaç kişinin ölüp, yaralandığı konusunda ilgili ve yetkililer açıklama yapmaktan özenle kaçınıyor… Böyle diyoruz, çünkü konuştuğumuz bazı emniyet yetkilileri ve emniyet muhabirleri de “Sizi çok ciddi izliyoruz. Ama her gün yayımlanan polis bültenlerinde o kadar çok olay yer alıyor ki, pek çoğu basına yansımıyor” diyorlar…

Unutmayalım bir de jandarma bölgeleri var…

Umut Vakfı olarak, bireysel silahlanma ve bireysel şiddetteki artışa dikkat çekmek, uyarmak için bu istatistiki çalışmamızı sürdürmeye devam edeceğiz…

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Silahlanmaya karşı mücadele de, silahlanma nedenlerini öncelikle ortadan kaldırmak gereklidir. Bu bakımdan “merak, örf ve adet, suç korkusu” gibi nedenlerin kaldırılması veya en azından azaltılması gereklidir. Silah bulundurmaya yönelik geleneksel eğilimin yok edilmesi bakımından, başta okullar ve silahlı kuvvetlerde olmak üzere medya vasıtasıyla yapılacak eğitici faaliyet ve programların büyük önemi vardır. Buna, son yıllarda kesici aletlerle işlenen cinayetlerdeki artış da göz önünde bulundurularak; 6136 Sayılı Ateşli Silahlar, Bıçaklar! ve Diğer Aletler! hakkındaki Kanunun “toplum sağlığı, yükümlülükler, cezalar, denetim ve bireysel güvenlikler, vb.” yönünden acil olarak düzenlemesi, silah ruhsatı alabilmenin güçleştirilmesi yanında, denetimlerin, kanunların etkin ve çabuk bir şekilde uygulanması suretiyle adalet sistemine olan inancın kuvvetlendirilmesini de eklemek gerekir.

Silah edinme hakkı ve kullanımı; kişilerin kendisi ve yakınları için doğru beşeri- insan ilişkileri becerisi, sağlıklı bir ruh hali, sorumluluk gerektirmektedir. Bu nedenle şiddetin her türü ve bireysel silahsızlanma için, “acil olarak” her türlü şiddetin nedenlerinin masaya yatırılması; çözümlerinin projelendirilip hemen uygulamaya geçmesi; “İçişleri Bakanlığı” başta olmak üzere yetkililerin internetten bir tıkla silah alımının önüne geçmesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı”mızın “Aileiçi Şiddet” erkek, kadın ve çocuklara yönelik ülke genelinde eğitim projeleri hazırlamalarını öneriyoruz. Toplumun her kesiminde “Eğitim Programları” sürdürülmesi ve “Silah Yasasında” yapılması gereken düzenlemelerin derhal yapılması gerekmektedir.
Bütün taraflar “ birşey yapmalı da..“ buluşmaktadır..

Ama ne yapmalı? Nasıl yapmalı? Neyi öncelikle yapmalı? Silahın şiddet kültüründeki rolü ve işlevi nedeniyle, suçun önlenmesi açısından şu hususlara dikkat edilme, çözüm ve uygulamalar başlamalıdır:

⚠ Bir ülke veya topluluktaki silahlı şiddet; ruhsatlı ve/veya ruhsatsız silâhların varlığı ile doğrudan bağlantılıdır.

⚠ Silâh sahibi olma, bir imtiyaz ya da hak olarak ele alınamaz.

⚠ Silâhı sınırlandırmak üzere, hükümetler tarafından gerekli tedbirler alınmadığı sürece, silah kültürü yaygınlaşarak kamu güvenliğini tehdit etmeye devam edecektir.

⚠ Yasal düzenlemeler, denetimlerin yanında, eğitim programları ve sorunları çözümleyici stratejilere de gereksinim vardır.

⚠ Silah edinme sayısı ikiye indirilmelidir

⚠ Taşıma ruhsatında hakim ve avukat referans sistemi getirilmelidir.

⚠ Evde silah bulundurma ruhsatında eş rızasını içeren referans sistemi olmalıdır.

⚠ Ruhsat sonrası sağlık, saklama kuralları, vd. eğitim, sürekli denetim getirilmeli ve uygulanmalıdır.

⚠ İnternetten satış ve kargo ile teslim yasaklanmalıdır.

⚠ Televizyonlarda yayımlanan programlarda, filmlerde, dizilerde, müzik kliplerinde, reklam ve tanıtım filmlerinde, sinema ve tiyatrolarda gösterilen eserlerde, internet, topluma açık sosyal medya ve benzeri ortamlarda ruhsatlı ya da ruhsatsız hiçbir silahın görsel olarak kullanılmasına izin verilmemelidir.

⚠ Sigara ve tütün ürünlerine açılan mücadele gibi, “Silah ve Şiddet” içeren ve pazarlayan tüm alanlara gizli veya doğrudan reklam yasağı ve denetimler getirilmelidir.

⚠ Sinema ve televizyonlardaki silah görüntüler mozaiklenmeli. Şiddet içerikli tüm sözler, küfür gibi sansürlenmelidir.

⚠ Şiddet içeren tüm sanat yapıtlarına “uyarı mesajı” koyulmasını zorunlu kılınmalıdır. Silaha ve şiddete övgü içeren tüm metinlerin okunması, filmlerin izlenmesi, oyunların seyredilmesi için 21 yaş sınırı getirilmelidir.

⚠ Silah satışı yapılan işyerleri, örgün eğitim kurumları ve öğrenci yurtlarına kapıdan kapıya en az 500 metre mesafede açılabilmeli, Tüm silah satış noktalarında güvenlik kamerası bulundurulmalı. Yapılan denetimlerde görevlilere mahkeme kararı olmaksızın görüntüleri sunma zorunluluğu konulmalıdır.

⚠ Tüm silahların üzerine zararlarını belirten resimli ve Türkçe yazılı uyarı veya mesajlar konulmalı. Türkiye’de üretilen veya ithal edilen silahların paketleri standart olup; Üzerlerindeki yazım şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, diğer yazı, ibare ve şekiller dahil olmak üzere, aynı şekilde tasarlanıp, marka logosu kullanılmamalıdır.

⚠ Silah fotoğraf ya da desenlerinin ve silah markalarının logo, renk ve şekillerinin; şeker, çerez, oyuncak, tişört, çanta vb. nesnelerde bulunmasını engellenmelidir.

⚠ Oyuncak silahlarda satış ve sergileme sınırlaması getirilmelidir. Uluslararası güvenlik kurallarına uygun; siyah, mavi-yeşil, gümüş veya alüminyum vb. gerçek renkleri kullanılmasının yasaklanması, oyuncak silahlar üzerinde turuncu bir uç uygulanması, oyuncak tabancanın namlusunun her iki tarafının tümünün uzunluğu boyunca uzanan turuncu bir şerit ile işaretlenmesi ile belirli ölçütlere uymalıdır.

⚠ Okullarda çocuklara ve ayrıca ebeveynlere silah bulundurmanın, bulundurma durumunda sorumluluklarını ve şiddetin ne olduğunu ve nelere mal olacağını anlatan “Eğitim Programları” konulmalıdır.

⚠ Televizyonlarda ve sinemalarda “Kamu Spotları” yayımlanmalı. Fikir önderleri “Bireysel silahsızlanma” çağrılarında bulunmalıdır.

⚠ Reklamcıların çektikleri reklam filmlerinde, gazete ilanlarında; silahtan ve şiddetten soğutan subliminal mesajlar kullanmalıdır.

⚠ Hastane, okul, vb. özel ve resmi dairelere silahla girilmemelidir.

⚠ Bu yasaklara uymayanları ağır para cezasına çarptırılmalı, tekrarı durumunda ruhsatları iptal edilmelidir.

⚠ Yetkili ve uzmanlar; ülke topraklarının korunması ve silah gücüyle ilgili övücü ve övünücü konuşmalarında; amacına yönelik, bireysel silahsızlanma ve toplum sağlığına özen gösterici ifadeler kullanmaya gayret etmelidir.

 

Raporların Tamamı [Permalink]

 

Ayrıntılı ek bilgiler:

[% 69 Artış]

[2018’de Durum]

[En sevilen Top 10]

[En iyiler]

[En iyi revolverler]

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: