DEMOKRASİNİN “NAMUSU” NASIL KURTARILABİLİR?


Madem belediye başkanlığından alınacak kadar terör suçlularıydı, Bunların seçimlere girmesine niçin izin verildi. Madem bu adayların görevden alınacak kadar suçları olduğu biliniyordu, ses çıkarılmadı, bugünlere zemin hazırlığı mı yapıldı? Devlet pusuya yattı, kürt seçmen de kurnazca mı davrandı? HDP PKK ile “göbek bağını” kendisi kesmeden, bu işin içinden çıkılması zor gözüküyor.

***

KAYYIMSIZ ÇÖZÜM

©Erol Erdoğmuş.

OLAY

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanları görevden alındı ve yerlerine aynı illerin valileri kayyım olarak atandı. Bilindiği gibi kayyım, bir malın yada hizmetin; belli bir süre yönetilmesi için, resmi makamlarca yetki verilen görevlidir.

Bu iller son belediye seçiminden önce de kayyımla yönetiliyordu. Devlet kayyım ataması yapıyor, seçimlerde halk yeniden kayyımdan önceki kadroyu seçiyor!.. Bu kısırdöngü sürdükçe sürüyor… Halk böylece devletle zıtlaşıyor mu?!

Değilmiş… Hürriyet’in köşe yazarlarından Abdullah Selvi; “Seçimlerden önceydi. Diyarbakırlı bir kanaat önderi ile konuşuyorduk. ‘Seçimi HDP alır’ dedi. Sebebini sordum. ‘Halk nasıl olsa yine kayyım atanır. Biz HDP’yi seçelim ki hem kimlik beyanında bulunmuş oluruz, hem de kayyım gelir daha iyi hizmet almaya devam ederiz’ diye düşünüyor dedi”. [Hürriyet, 21 Ağustos 2019 ]

Halk kurnazlığı… Kürtçe anadilli kimliğini beyan ederek daha iyi hizmet almayı amaçlıyor. HDP’yi tercih ettiğinden değil.

DEVLET SOSYAL ORGANİZMADIR

Devletin bedeni ülkesi, bilinci milletidir. İkisinin birbirinden ayrılması, devletin ölümüdür. Devlet her organizma gibi özsavunma -kendini koruma- refleksine sahiptir. Devlet; huzurunu -sağlığını- tehdit eden terör kanserini; gerekiyorsa ameliyatla -savaş ile-, gerekiyorsa ilaçla -demokrasiyle- tedavi eder.

ÇÖZÜM

Yasal değişiklik yapılarak:

1. Haklarında kovuşturma soruşturma ve yargılama yapılanların; adaylık başvurusunda bulunabilmelerinden önce, işlemleri hızlandırılarak sonuçlandırılmalıdır.

2. Görevdeyken suç işleyen belediye başkanları, seçilmişler atanmışlar tarafından görevden alınamaz diye bir yasa olmadığından; görevden alındıklarında yerlerine kayyım atanamamalıdır.

3. Belediye başkanlıklarının; istifa, görevden alınma ve vefat nedeniyle boşalması halinde belediye meclisleri toplanmalı ve meclis üyelerinden birini belediye başkanı seçmelidir.

Böylece belediye başkanlıkları, seçilmişlerden seçilmişlere devredilerek, demokrasinin namusu kurtulmalıdır.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: