BAYRAM NEDİR, BAYRAMLAŞMAK NASIL OLMALIDIR?


Photocredit:Latif Demirci

***

BAYRAM TEBRİKİYLE DİNİ SİYASETE ALET ETMEK

©Erol Erdoğmuş.

ÖNSÖZ

Dini bayramların ikinci gününde, siyasi partiler heyetler halinde yüzyüze bayramlaşırlar. Bu bayramda sadece; CHP, DSP ve Saadet partisi tüm partileri ziyaret etti.

İktidar partisi ve küçük ortağı; CHP, DSP ve SP’nin hoşgörüsünü gösteremediler.

HDP’yi sadece CHP, DSP ve SP ziyaret etti. HDP; T.C. yasalarına göre faaliyette bulunmuyorsa kapatmamanız suç!.. Bu suçu işleyecek ve HDP’yi afaroz ederek işin içinden sıyrılacağınızı sanıyorsanız yanılıyor, kendi kredinizden harcıyorsunuz.

Kürtçe anadilli yurttaşlarımızla Selçuklu ve Osmanlı imparatorluklarını birlikte yaşamayı başardık. Türkiye Cumhuriyetini birlikte yaşamayı binyıllık temel üzerinde sürdürdürmeyi devam ettirmek varken; onları dışlamak, devlet yönetiminde bindiği dalı kesmek değilse nedir?

MHP’den ipi koparan İP ile MHP; küskünlüklerini devam ettirmeyi seçtiler. Biri diğerini ziyaret etme toleransını gösterse kovulur muydu? Üstelik kovulan mağdur olarak prim yapmaz mıydı?

BAYRAMLAR ORTAK SEVİNÇ VE HOŞGÖRÜ GÜNLERİDİR

Bayramı kutlayanla bayramı kutlananın yüzyüze aynı ortamda bulunması; aynı duyguyu, aynı düşünceyi, aynı davranışı paylaşması gerekir.

Bayramlaşanlar aynı fiziksel ortamda yüzyüze olmasalar da, telefondaki sesleri aracılığıyla birbirlerine duygularını, düşüncelerini ve davranışlarını direkt olarak aktarabilirler.

MEDYA ORTAMINDA BAYRAMLAŞILMAZ

Nedeni, bayramlaşmak isteyenlerin yüzyüze veya sesleriyle doğrudan iletişim içinde olamamalarıdır.

Bazı Belediye Başkanları, yerel ve ana akım gazete sayfalarındaki kendi fotoğraflarıyla süslü ilanlar ve kentlerinin caddelerindeki bilbordlarla; seçmenlerinin bayramlarını kutladıklarını sanarken, dini siyasete alet ettiklerinin farkında değiller.

Belediye Başkanları seçmenin kendisini seçtiği vehmine kapılıyorlar. Oysa; Binali Yıldırımı seçen Tayyip Erdoğan; Ekrem İmamoğlunu seçen Kemal Kılıçdaroğlu… Adayını seçmene onaylatarak seçimi kazanan Erdoğan değil, Kılıçdaroğlu… Kemal Kılıçdaroğlu seçmeseydi, Ekrem mamoğlu seçilebilir miydi?

Seçmen mi seçiyor belediye başkanını? Hayır, partisi seçiyor, seçmen önceden seçilmişi onaylıyor.

Maliyetini kim karşılıyor ilanların ve bilbordların? Belediye başkanı cebinden karşılıyorsa, alacağı maaş belli, seçecek genel başkan belli, bu harcamaya ne gerek var? Yoksa işin içinde rufailer, görünmeyen kalemler mi var?

Harcamayı başkan cebinden değil, belediye bütçesinden karşılatıyorsa; seçmenin parasıyla seçmene kendini hatırlatması suistimaldir, kendisinden tahsil edilmelidir.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: