Ey Seçmen, Tercihin: Güreş mi; Boks mu; yoksa Futbol Derby’si mi?


Kupayı alıp, “Ekstra Cumhurbaşkanlığı” gibi süslerseniz, elbette kıyamet kopar. Sonunda “Temsili bir Maç veya Karşılaşma” denilebilecek, canlı yayına mahkûm olursunuz. İki taraf istediğini elde edemeyince de, Maçı, karşılaşmayı idare eden Hakem’e yüklenirsiniz. İdare edemeyen değil, ortaya “Galip” çıkaramayan. Oysa, “Maç veya Ring-Minder” karşılaşmasının yeri, TV ortamı değil, Sandık Başı’dır. Neyse biz, ikilinin çıktığı ekran münazarasını değerlendirelim, arzu ederseniz. Erol Erdoğmuş beyin, naklen anlatımıyla. (nö)
(Görseli Değerli Çizerlerden izinsiz kullandığım için hoşgörülerine sığınıyorum!)

***

İMAMOĞLU YILDIRIM EKRAN GÜREŞİ

©Erol Erdoğmuş.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBBB) pistinden kalkarak; ekstra Cumhurbaşkanlığı yaylasına konarsanız, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunu, altınızdan çekilen sandalye sanırsınız.

Allah korusun alttan kayan taş toprak, yaylada heyelana neden olabilir kaygısıyla; “Hile var!.. Hırsız var!..” yaygaralarıyla hakemi razı ederek, İBBB koltuğunun sil baştan ihaleye çıkarılmasını sağlar, taraftarlara moral vermek ve yeni taraftar kazanmak için; İmamoğlu Yıldırım Temsili maçına izin verebilirsiniz.

Yıldırım galip gelemeyince, Temsili Maç Hakemine çamur atabilirsiniz.

EKRAN GÜREŞİ

İmamoğlu Yıldırım Ekran Güreşi şöyle değerlendirilebilir:

Maç taraftarlara moral vermek için yapılır. Her takım için maç; 3 olasılıktan –Galip, Mağlup, Berabere‘den biriyle sonuçlanır. Galip takım taraftarları sevinir, mağluplar üzülür, berabereler sevinçlerini ve üzüntülerini ertelerler; takımlarından vazgeçmezler.

Siz hiç Fenerbahçe Galatasaray maçında mağlup Fenerbahçelinin Galatasaraya; mağlup Galatasaraylının Fenerbahçeye geçtiğini gördünüz işittiniz mi? Sadık taraftarlarının desteğiyle iktidar olan siyasi partiler kendi çıkarlarını gözeterek; toplumun politikayı futbol ie algılamasını başarmışlardır.

Her siyasi parti bir futbol klübüdür. Başarılı politikacı, başarılı futbol oyuncusudur. Her Genel şeçim bir şampiyonadır. Şampiyon olan parti iktidar olur.

İMAMOĞLU YILDIRIM EKRAN GÜREŞİ NASIL YAPILMALIYDI?

1. Sorular taraflara önceden verilmeli. Sözgelişi güncel, “Anadolu Ajansı olayını nasıl değerlendiriyorsunuz?”; “Aynı seçmenin aynı zarfa koyduğu 4 oy pusulasından 3’nün hilesiz 1’nin hileli olması nasıl mümkündür?” soruları her iki güreşçiye sorulmalı.

2. Tv canlı yayın çekimi yapılan ortamda iki güreşçi için iki ses geçirmez kabin bulundurulmalı ve birbirleriyle bağlantıları sözlü müdahalelerini önlemek için kesilmeli.

3. Her iki güreşçi ses geçirmez kabinlere yerleştirilmeli. Konuşma süresi içinde konuşanın sesi, konuşmayıp dinleyenin görüntüsü ekrana verilmeli. Dinleyenin sözel müdahalesi işitilmeyecek, güreş kesintiye uğramayacak; beden dili izleyicilerce gözlemlenecektir.

4. Her soru için belirli süre verilmeli, güreşçi verilen süreyi doldurmadan cevabını tamamlasa da, yayın verilen süre dolunca kesilmelidir.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: