Hanımlar, Paranızı Yiyen Erkek Var mı?


İnsan özelde birey; tek kişilik duygu, düşünce, davranıştır. Yaşayabilmek için başka insanlarla ortaklaşmak; ortak duygular, düşünceler, davranışlar oluşturmak; toplumlaşmak zorundadır. Bu nedenle insan için insan sevgisi, birinci önceliktedir. İnsan sevgisini sollayarak hayvan sevgisini öne çıkarmak, insana küsen kırılan birinin insanlardan intikam almak duygusundan olabilir mi?

***

PARAMI YİYEN TEK ERKEK

©Erol Erdoğmuş.

OLAY

Magazin Basının öznelerinden Esra Sönmezer, Levent’te bir Veteriner Kliniğinden çıkarken görüntülenmiş. Tatil öncesi kedisi Bebek’i rutin sağlık kontrolüne getirdiğini söyleyen Sönmezer, “Aşılarını yaptırdım. Şimdi tıraş olmaya götürüyorum. Kedim böbrek hastası ve her tedavi seansı 40 bin lira. Paramı yiyen tek erkek o” demiş. [Haber]

SEVGİ PARADOKSTUR

Paradoks; kökleşmiş inanışlara aykırı olarak ileri sürülen düşünce anlamında; Fransızca kökenli Türkçe uyruğu da almış bir kelimedir. Kökleşmiş inanışlara aykırı olarak; başkasını sevmek, aslında başkasını değil kendini sevmektir. Bir başkasının mutluluğunu bahane ederek, kendini mutlandırmaktır.

İnsan kendisinden başkasını sevemez. Sevmeyi öğrenebilmek için, önce kendisine en yakın olanı, yani kendisini sevmelidir. Sonra kendisinin dışındaki yakınlarını; anasını babasını, daha sonra kardeşlerini, giderek arkadaşlarını, yurttaşlarını ve insan soyunu severek onlara katılım gerçekleştirecektir.

İnsan özelde birey; tek kişilik duygu, düşünce, davranıştır. Yaşayabilmek için başka insanlarla ortaklaşmak; ortak duygular, düşünceler, davranışlar oluşturmak; toplumlaşmak zorundadır. Bu nedenle insan için insan sevgisi, birinci önceliktedir. Yoksullar, engelliler, hastalar, işsizler bizim için de yoksuldurlar,

Engellidirler,hastadırlar, işsizdirler. Onlarla empati kurarak; yoksulluğu, engelllliği, hastalığı, işsizliği bilir öğrenir niteliğimizi yükseltiriz.

İnsan sevgisini sollayarak hayvan sevgisini öne çıkarmak, insana küsen kırılan birinin insanlardan intikamından, yada densizliğinden olabilir.

Seans başı 4 bin TL feda ederek kedisini mutlandıran Sönmezer, kedisini bahane ederek, mutlu olmaktadır. Bebek talihli kediymiş. Hastalıkla pençeleşerek sokaklarda sürünen binlerce kedi var. Sönmezer ben kedilerden birini mutlandırdım diyebilir. Yoksulluk nedeniyle pahalı tedavi giderlerini karşılayamayan hata insanları da düşünmeliydi.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: