Adieu Dohtore…


***

ALMANYA’DAKİ DOSTLARIMIZDAN ATAMAN AKSÖYEK’İ KAYBETTİK

doğan_özgüden

© Doğan Özgüden

Berin Uyar‘ın facebook sayfasından Ataman Aksöyek‘in vefat ettiğini üzüntüyle öğrendik. Kendisiyle 43 yıl önce, Brüksel’de İnfo-Türk’ü ziyarete geldiği zaman tanışmıştık. Ataman’la ve hayat arkadaşı Dr. Gönül Göhler ile yıllarca sıcak dostluk ilişkileri içinde olduk.

Dört dilde yayınladığımız İnfo-Türk bültenlerinin Almanca baskısını 1978-82 yılları arasında Ataman üstlenmişti.

Ataman’la Türkiye İşçi Partisi‘nin ve Demokrasi İçin Birlik‘in Avrupa’da örgütlendiği ilk yıllarda birlikte çalışmıştık.

İnfo-Türk’ün Almanca baskısında yer alan aşağıdaki karikatürde Ataman Aksöyek sağda görülüyor.

Fotoğraf ise TİP Genel Başkanı Behice Boran‘ın 1981 başında Bulgaristan’dan Brüksel’e geldiği güne ait. Brüksel hava alanında Boran’ı karşılamak üzere bekleyenler, soldan sağa:

Demokrasi İçin Birlik Belçika Komitesi’nden Deniz İşsever ve Muharrem Karaman, Almanya Komitesi’nden Ataman Aksöyek, Demokrasi İçin Birlik Avrupa Komitesi Başkanı Doğan Özgüden, TİP Genel Sekreteri Nihat Sargın, Demokrasi İçin Birlik Belçika Sekreteri Yiğit Bener.

Ataman’ın yakınlarına başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz.

***

Nusret Özgül eklemesi:

Sevgili Doktor üzerine o kadar çok yazılacak şey var ki, kitap olur. Kafkas kökenli idi. Bir asır yaşayacağını umut ediyordu. Ama son yıllarda artan hastahane giriş-çıkışlarından sonra; ‘eh yaş epey ilerledi…’ demeye başlamış ama yine de mücadeleciliğinden bir şey kaybetmediğini; ‘elimin altında yeni yazılar var en kısa zamanda hazırlayıp yollayacağım…’ yinelemelerine karşın, posta kutumun kapısını çalan bir daha olmadı.

Brüksel’de Avrupa Araştırmalar Merkezi – CRE‘nin kuruluş çalışmaları sırasında tanışmıştık. Uzun yıllar hem dostluğumuz hem de işbirliğimiz oldu. Çok ketumdu. Kimsenin arkasından konuşmaz, kimsenin dedikodusunu yapmazdı. Kimi vakit üzerine üzerine gider sıkıştırmaya çalışırdım; yaaa Nusret huyumu biliyorsun üsteleme der, sesinin en yumuşak tonu ile “kaçardı” Psikolog Doktordu.

Karşısındakini dinlemeyi yeğler, kendi fazla konuşmazdı. Arada sırada Radyo için, ‘gel şu konuda bir mülâkat yapalım’ önerimi bile kılı kırk yararak kabul ederdi. Her ölüm erkendir…

Okumayı arzu edenler Yerelce’deki makalelerine aşağıdaki linkten ulaşabilirler. Türkiye’den “yasaklandığımız” için açılmadığını hatırlatayım.
Son yazısı “Darbeciler” üzerineydi. Ülkece permalinkinden erişebilirsiniz.

Adieu “Dohtore…”

Yerelce: https://yerelce.wordpress.com/category/authors-yazarlar/dr-ataman-aksoyek/

Ülkece: https://munir51.wordpress.com/category/munir-kebir_moderasyon/yazarlar/dr-ataman-aksoyek/

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: