Gözlerimin İçine Bak, ne dediğimi anlarsın…


“Gün gelir isimlerini anmaktan bile vazgeçerim” ifadesinin hangisi medya camiası için skandaldır? Belediye Başkanının medya kuruluşlarını kapatma yetkisi var mıdır? Tarafsızlığı tartışmalı medyaya ambargo uygulamak yasak mı?

***

MEDYA İŞGALCİLERİ

©Erol Erdoğmuş.

OLAY

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu “İsim veriyorum; NTV’yi Şahenk Ailesini, HABERTÜRK’ü Ciner Ailesini, CNNTÜRK’ü Demirören Ailesini takip ediyorum… Gün gelir isimlerini anmaktan bile vazgeçerim (…) Ben onların patronluğunu yaptıkları medya kanallarında sesimin kısılmasını onlar adına değil, geçmişleri adına babaları, anneleri adına, bu ülkeye hizmet etmiş o insanlar adına üzüntüyle takip ediyorum”.

İmamoğlu, rakiplerinden aleyhine konuşan on kişinin herbirinin söyledikleri naklen yayınlanırken; “Benim de onlara cevabım var, beni niye göstermiyorsun? Ben Basın Açıklaması yapıyorum, rakibim adına konuşanların cevabı yayınlanıyor. Benim söylediğimi toplum bilmezse, insanlar duymazsa, o insanın bana verdiği cevaptan ne anlayabilir? Böyle adalet olur mu?” Diye konuştu. HÜRRİYET, 09 Nisan 2019

MEDYA HALK PARLAMENTOSUDUR

Kendi kendini doğrudan yönetebilme bilgi beceri ve bilincinden yoksun olan halk kitleleri, halkın çıkarlarını gözeterek yönetecek bir aracıya -padişaha, seçilmişlere- ihtiyaç duyar.

Aynı gereksinimle halk, kendini ilgilendiren olayları izleyerek; olduğu gibi -ne eksik, ne fazla- kendisine aktaracak medyaya ihtiyaç duyar. Halk, seçilmişleri “Oysenet”, medyayı ”Oypara” ile seçer.

Medya; halk adına gören, işiten gördüğünü gösteren, işittiğini işittiren demokratik ortamdır.

Medya ticarete -reklam gelirleri-, siyasete -teşvikler- ile bağımlı olmamalı, sadece ve sadece halk bağımlısı olmalıdır.

Medyanın; halka istediğini gösterme, işittirme ve hissettirme gücü; siyasetin ve ticaretin iştahını kabartmakta ve derece derece tasallutuna neden olmaktadır.

Özgür medya; ne avukattır, ne savcıdır, ne de yargıç. Özgür medya sadece ve sadece kanıtları objektif olarak tutanaklaştıran Noter’dir. Medyayı avukatlaştırmak, savcılaştırmak yada yargıçlaştırmak, medya etiğine aykırıdır.

ELEŞTİRİDEN GOCUNAN ANADOLU YAYINCILAR DERNEĞİ

İmamoğlunun; “Gün gelir isimlerini anmaktan bile vazgeçerim” ve “üzüntüyle takip ediyorum” saygılı ve nezaket çerçevesindeki duygularından kim gocunur? Kuşkusuz rakipler ve rakibin medyaşörleri – Medya sahipleri, kiralık kalemler ve mikrofonlar-.

Üç gocunucudan -Aileler, AKP ve bir Medya tüzel kişiliği – Anadolu Yayıncılar Derneği– içinde Yayıncılar Derneği adlı yapı’nın tavrına üzüldüm.

Başkanı Sinan Burhan:

“Medya camiası için skandal ifadeler kullanan İmamoğlu, ‘(…) Göreve gelirse bu medya kuruluşlarını kapatmak mı istemektedir? Ambargo mu uygulayacaktır? Ekrem İmamoğlu’nun bu tehdit dilini, 320 Anadolu Medyası adına kınadığımızı ifade ediyor, medya kuruluşları olarak bir özür beklediğimizi ifade ediyoruz”
DHA, 10 Nisan 2019

1. “Gün gelir isimlerini anmaktan bile vazgeçerim” ve “Üzüntü ile takip ediyorum” ifadelerinin hangisi medya camiası için skandaldır?

2. Belediye Başkanının medya kuruluşlarını kapatma yetkisi var mıdır?

3. Tarafsızlığı tartışmalı medyaya ambargo uygulamak yasak mı?

4. Sayısının 320 olduğu iddia edilen Anadolu Medyasının ad ve adresleri nelerdir ve kınama mesajları hangileridir?

 

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: