Türk kökenli siyasetçilerde Yaprak Dökümü: Hizmet yeri Belçika, Türkiye değil…


Türk lobisinin (bazıları) Belçika meclislerindeki temsilcileri, 26 Mayıs 2019’da yapılacak olan yasama seçimleri öncesinde büyük bir darbe yemiş gözüküyor. Belçika halkına hizmetten çok Ankara’nın direktiflerini gerçekleştirecek şekilde kullandıkları yadsınmayanlar, son seçimlerde seçilmiş olanlar da dahil Türk adaylar açıklanan listelerde seçilmeleri hiç de kolay olmayacak şekilde alt sıralara kaydırılmış bulunuyor. Kalbur üzerinde kalanların bazıları; Meyrem Almacı (Flaman Yeşillerin eş başkanı), Zühal Demir (Bakan), Emir Kır (Belediye Başkanı) ,Emin Özkara, Şevket Temiz, Hasan Koyuncu, Nevruz Ünal, İbrahim Dönmez, Döne Sönmez, Veli Yüksel, Sadık Köksal, Emel Köse, Yusuf Yıldız, Ayşe Yiğit, Tekin Tepeli…

[/caption]

***

Belçika’da Türk lobisi adaylar ına kötü sürpriz

doğan_özgüden

© Doğan Özgüden

Çifte vatandaşlığa sahip olmanın avantajıyla Türkiye’deki parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarıdan fazlası konsoloslukların koyduğu sandıklara koşarak yüzde 70’iyle Tayyip’e ve onun Cumhur İttifakı’na oy veren Belçika Türklerinin, Türkiye’de ikamet etmedikleri için, 31 Mart belediye seçiminde oy kullanma hakları yok.

Öyle de olsa, bu seçimde AKP’nin İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kent belediyelerini kaybetmesi, Kürt illerinde ise seçilmişleri hapse atarak yerlerine kayyum atanmış belediyelerin yeniden HDP adayları tarafından fethedilmesi ihtimali Tayyip’çilerin yüreklerine şimdiden korku salmış durumda.

Beceriksiz Kılıçdaroğlu’nun gösterdiği adayların büyük kentlerde ancak HDP’li seçmenin oy desteğiyle seçilebileceğini gören lobi medyası Tayyip’in Kürt siyasal liderlerine saldırılarını allayıp pullayıp Belçika Türklerine satmakla meşgul.

Türk medyası Belçika’ya ilişkin bir “kara haber” daha veriyordu. Türk lobisinin Belçika meclislerindeki Truva atları, 26 Mayıs 2019’da yapılacak olan yasama seçimleri öncesinde büyük bir darbe yemişti.

Türkiye’de bu ay sonu yapılacak belediye seçimleri için oy kullanamasalar da, çifte vatandaşlık sahibi Türkler, Belçika’da oy kullanmak kanunen zorunlu olduğu için, 26 Mayıs günü seçim bürolarına giderek federal meclis, bölge meclisleri ve de Avrupa Parlamentosu seçimleri için bilgisayar ekranında oy kullanacaklar.

Her seçimde olduğu gibi diplomatik misyonların, milliyetçi ve islamcı Türk medyasının bastırmasıyla hemen hemen tüm siyasal partilerin aday listelerinde ön sıralara yerleştirilen Türk adaylar, Türk seçmenlerin kendilerine verdiği tercihli oylardan da yararlanarak kolaylıkla seçilmekteydi.

Türk lobisi, bu sayededir ki, özellikle Ermeni soykırımı ve Kürt sorunu gibi konularda Belçika meclislerinde her türlü dayatmayı yapabiliyor, istediği kararları kolaylıkla geçirtebiliyordu.

Listelerinde Türk adaylara çokça yer veren ve de kolaylıkla seçilmelerini sağlayacak şekilde onları üst sıralara yerleştiren partilerin başında Sosyalist Parti gelmekteydi.

Ancak bu kişilerin kendilerine tanınan yetkileri Belçika halkına hizmetten çok Ankara’nın direktiflerini gerçekleştirecek şekilde kullandıkları artık inkar edilmeyecek şekilde ortaya çıktı. Bu nedenle, geçen seçimlerde seçilmiş olanlar da dahil Türk adaylar açıklanan listelerde seçilmeleri hiç de kolay olmayacak şekilde alt sıralara kaydırılmış bulunuyor. PKK kararından dolayı zaten çılgına dönmüş olan Türk lobisi kendi Truva atlarına reva görülen bu muameleden dolayı tam anlamıyla çileden çıkmış durumda.

Belediye seçimlerinde oy kullanan sayısı o belediyede oturanlarla sınırlı olduğu için. Türklerin yoğun yaşadığı belediyelerde bir Türk aday listenin altlarında yer alsa bile Türk seçmenlerin tercih oyları sayesinde kolaylıkla seçilebiliyordu.

Federal parlamento ve bölge meclisleri seçimlerinde her seçim bölgesinin seçmen sayısı çok daha yüksek olduğu için, bir Türk adayın Türk seçmenlerin tercih oylarıyla seçilebilmesi son derece zor… 3’ü halen Brüksel Bölge Meclisi’nde yer alan 5 Türk adaya PS’nin Brüksel bölge listesinde 16’ıncı sıranın altlarında yer verilmesini Belçika’da islamofobi’yle birlikte türkofobi’nin de güçlenmesine bağlayanlar da var.

Belçika’da dini bayram sırasında kurban edilecek hayvanların uyuşturulmadan kesilmesi yasaklanınca bu karar yükselen « islamofobi »nin bir nişanesi olarak islam kurumları, camiler ve dinci dernekler tarafından şiddetle protesto edilmişti.

Tam da aday listelerinin tesbiti öncesinde, 9 Mart cumartesi günü, Brüksel’deki Belçika Adalet Sarayı önünde düzenlenen protesto gösterisinde Türk bayraklarının da dalgalandırılmasının Türk adayların listelerde aşağılara düşürülmesinde rol oynadığında kuşku yok.

Bittabi tüm bu hezimetlerin faturası Kürt’lere ve Ermeni’lere çıkartılmakta, PKK’nın Belçika adaleti tarafından terör örgütü sayılmaması da, Türkler arasında Kürt düşmanlığını güçlendirmek için bahane olarak kullanılmakta.

Türk Devleti’nin ve onun yurt dışındaki fedailerinin elinde yine de güçlü bir silah var. Belçika mahkemelerinin kararına rağmen, PKK Türk Devleti’nin bir zamanlar yaptığı baskılar sonucu önce ABD, ardından da Avrupa Birliği tarafından konulduğu “terör örgütleri” listesinde bulunmaya devam ediyor.

Oysa Belçika mahkemelerinin son kararlarında vurgulandığı gibi PKK bir İŞİD gibi Avrupa’nın güvenliğini tehdit eden bir örgüt değil, Kürt halkının yüz yıldır süregelen hak ve özgürlük mücadelesinin 12 Eylül 1980 faşizmi koşullarında biçimlenen direnişçi bir örgütlenmesidir.

İki kez Alman işgaline uğramış Belçika halkı, özelde de onyıllarca dili ve hak eşitliği inkar edilmiş Flaman halkı Kürt halkının mücadelesi karşısında hep anlayışlı olmuş, dayanışma göstermiştir. [Makalenin tamamını okumak için]

 

Bu Makale İlk Kez Artı Gerçek Gazetesi’nde Yayımlanmıştır. Diğer fotoğraf, link bağlantıları ve altyazı eklemeleri tarafımızdan yapılmıştır! [Kaynak]

 

 

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: