İktidar; erke ve gelecek çıkarlara düşkün ve ihtiyaç duymayanlara verilmelidir – Eflâtun


Sistem partilerine Hazineden 770 Milyon TL veriliyor. ”Vatan Partisi Milletine güveniyor”. Denilerek; hesap numaraları bildiriliyor, bağış yapılması isteniyor. Oysa, seçmeni ikna yarışında para dopingine yer yoktur, demokrasiye aykırıdır. Devlet 770 Mlyon TL’yi Ulufe olarak dağıtma yerine, gerekli yerlere harcar. Vatandaş iktidarsız oylar için bağışta bulunmaz.

***

TRT ORTAMINDA ADİL SEÇİM KAMPANYALARI

©Erol Erdoğmuş.

 

OLAY

Vatan Partisi, yörüngesindeki Aydınlık Gazetesi, Ulusal Kanal ve ULUSAL Radyo’da söylem bayrağı açmış:

“31 Mart Yerel Seçimleri Bağış Kampanyası:

❍ Sistem partilerine Hazineden 770 Milyon TL veriliyor.

❍ HDP/PKK’ya bile 92 Milyon TL aktarılıyor.

”Vatan Partisi Milletine güveniyor”. Denilerek; Partinin TL, Dolar, Avro hesap numamaraları bildiriliyor ve vatandaşın bağış yapması isteniyor.

SİSTEM PARTİSİ OLMAK YADA OLMAMAK

Demokratik ortamda sistem Partileri sayılmayan siyasal yapılar, Devrimci Partilerdir. Bu partiler; ufuk ötesi, yarıncıl Partilerdir. Sistem Partileri ise, güncel partilerdir. Devrimci ve Güncel Partiler; oluştukları toplumun geçmişinden beslenirler. Devrimci Parti yarıncı, Sistem Partisi bugüncüdür.

Toplum da bugüncüdür. Bugüne odaklı toplum ile, güncel partilerin anlaşması kolaydır.

Devrimci. Partilerin halk desteğini alabilmek için; Sistem Partilerine benzemeye çalışmaları, devrimcilikten vazgeçmeleridir.

Demokratik ortamda Devrimci Partiler; dalgaların denizdeki kayaları, kıyıdaki çakıl taşlarını biçimlendirmesi gibi sabırla çalışan kadrolarıyla; devletin bekasını tehdit eden yangınlara karşı itfaiye gibi hazır ve tetikte. bulunmalıdırlar.

 

İKTİDARA. DÜŞKÜN PARTİLER

“İktidar” diyordu Platon -İ.Ö. 427; ö.347-; “iktidara düşkün olmayan ve iktidardan gelecek yararlara ihtiyacı olmayanlara verilmelidir”. Tanrı ve insanoğlu bu kurala göre mi iktidar veriyorlar? Hayır. Tanrı seçme ve seçilme işini insanoğluna bırakmış anlaşılan. Sorumluluk Ademzadeye ait.

İktidara düşkün olanlar, bugüncü Sistem Partleridir. Niçin? Vatan, millet, Sakarya için mi? Yok canım, iktidardan gelecek yararlar için!.. İktidara düşkün olmayanlar, bugüncü iktidarların “Bal tutan parmağını yalar, elini muslukta yıkaması israftır” zihniyetini hiçe sayan itfaiye nöbetindeki Devrimci Partilerdir.

 

PARA, PARA VE DAHA ÇOK PARA!..

“Savaşabilmek için” diyordu İtalyan General Gian Jacopo -D. 1440; Ö.1518)-; “üç şey gerekir: Para, para ve daha çok para”. Seçim, seçmeni ikna etme savaşıdır. Seçimin parayla kazanılan savaş olduğuna inanarak; devletten ve halktan nakit para almak; Partileri paraya bağımlı kılarak, parababalarının ekmeğine yağ sürer; partileri, halkı ve devleti parababalarına muhtaç eder.

Üstelik Vatan Partisi; örgütüyle ve yörüngesindeki Ulusal Kanal , Ulusal Radyo ve de Aydınlık Gazetesiyle söylemlerini her an duyuracak durumdayken; iktidar getirmeyecek oylar için bağış toplaması israf değil midir?

 

ADİL SEÇİM KAMPANYASI NASIL YAPILIR?

“Parayı veren düdüğü çalar; daha çok propaganda yapar ve seçimi kazanır stratejisi, demokrasiye aykırıdır. İkna yarışında para dopingine yer yoktur. Her parti aynı hizadan yarışa başlamalı, dopingsiz yarışmalıdır.

1. Seçimlere 1 ay kala TRT; ülke geneline erişimli 1TV ve 1 Radyo Kanalını, Yüksek Seçim Kurulu emrine 1 ay için tahsis etmelidir.

2.. YSK; seçime giren partilerin seçim öncesinde ve seçim sırasında özel mecralarda -Gazete, TV, ve Radyolarda- propaganda yapmaları halinde, seçime katılmalarını engellenmelidir. Seçim öncesinde ve süresinde siyasi konuşma -toplantı, miting ve etkinlikler; afiş, pankart vb propaganda malzemelerinin dağıtılması yasaklanmalıdır. Medyanın siyasi partiler Leh’ine ve aleyhine yayın yapması yasal olarak önlenmelidir.

3. YSK; Seçime girecek siyasi partilerin tahsis edilen Radyo ve Televizyon kanalında yapacakları eşit süreli ve sayılı proganda konuşmalarının sıralanışın kur’a ile belirler ve takipçisi olur.

4. Böylece adil seçim ortamı oluşturulur, parasal doping önlenir, devlet 770 Mlyon TL’nı partilere Ulufe olarak dağıtmaz, gerekli yerlere harcar. Vatandaş iktidarsız oylar için bağışta bulunmaz.

5. Vatan Partisi ve vb Düzen Dışı Partiler seçimlerin bu yöntemle yapılması için kamuoyu oluşturmayı yasa çıkıncaya kadar sürdürmelidirler.

 

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: