Kanun korkusuyla zoraki ahlâk olmaz!


Bireyin hakkı herkesin hakkı, herkesin hakkı bireyin hakkı kadar adilse sorun kalmaz. Haklar açısından başkalarını kendisiyle aynı düzeyde hissetmek adaletin olmazsa olmazıdır. Bütün insanların duyguda düşüncede davranışta adil olabilecekleri bir dünya, kim bilir kaç milyar yıl sonra gerçekleşecektir acaba?

© photocredit

***

VİCDAN ADALETİ

©Erol Erdoğmuş.

OLAY

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi Hasan İsmail Hikmet(23), dün sabah saatlerinde yapılan sınavda kopya çekerken kendisini yakalayan Araştırma Görevlisi Ceren Damar’ın (27) odasını sınavdan sonra bastı. İki el ateş ettikten sonra 10 yerinden bıçaklayarak öldürdü. [KAYNAK: 03 Ocak 2019 Gazeteleri.]

Kopya çekmek; özümlemediği bilgiyi çalmaktır, bilgi hırsızlığıdır. Hak hukuk ve adalet öğreten Hukuk Fakültesinin sonuncu sınıfına kadar gelecek, kopya çekerek hırsızlık yapacaksınız!..

Yetmeyecek iki el silahla yaralayacak, o da yetmeyecek10 kez bıçaklayarak öldüreceksiniz!.. Kopya çekerek yakalanmadan, Hukuk Fakültesini bitirseniz stajlardan sonra “Sabıkasızdır” denilerek yargıç olsaydınız vay halimize!..

DUYGUDA DÜŞÜNCEDE DAVRANIŞTA ADALET

Bütün insanların duyguda düşüncede davranışta adil olabilecekleri bir dünya, kim bilir kaç milyar yıl sonra gerçekleşecektir acaba?

Bireyin hakkı herkesin hakkı, herkesin hakkı bireyin hakkı kadar adilse sorun kalmaz. Bunun için öncelikle, çevreye ve insana saygı ve sevgi duymak gerekir. Haklar açısından başkalarını kendisiyle aynı düzeyde hissetmek adaletin olmazsa olmazıdır.

Yasalar vicdanlarca; benimsendiği, seninsendiği, onunsandığı, bizimsendiği, sizinsendiği, onların sandığı oranda; etkindir.

Sevgi ve saygı, bireyin kendisine -içedönükse- Onur , başka bireylere -dışadönük-‘se adalet oluşturur. Onurlu insan, vicdanlı insandır. Sık sık gündeme getirdiğim Onurlu Çocuk örneğini izninizle bir kez daha gündeme getireceğim.

Komşunun bahçesindeki elmalar pıspıtırak… Neredeyse dallarını kırıp yerlere dökülecek… Görünürde kimse yok… Biz de gidiyoruz… Ye yiyebildiğin kadar!..

Kimse olmasa da ben varım ya!..Ben elma çaldığımı görmek istemem!.. Kişi Allah’a inanıyorsa Allah korkusuyla çalmaz çırpmaz. Tövbe ederim Allah bağışlayıcıdır affeder inancındaysa ve Allah’a inanmıyorsa çalabilir çırpabilir.

☛ Kişi Kanun korkusuyla çalmaz çırpmaz. Rüşvet verir paçayı kurtarırım girişimciliğiyle çalar çırpar.

Onurlu çocuk kendi vicdanına karşı sorumluluk duygusundan düşüncesinde ve davranışında olduğu için; Allah yada Kanun korkusuyla zoraki ahlaklı olmaz. Onun ahlakı onurudur.

HUKUK FAKÜLTELERİMİZ ONURLU BİREYLER YETİŞTİRMELİ

Hukuk bilgisi vermek yetmez. Hukuk duygusu vermek de gerekir. Fakülteler kuramsal ve uygulamalı hukuk etiği dersleri vermeli. Ta ki, öğrencilerini onurlu çocuk olarak mezun edinceye kadar.

YARGIÇLAR SAYDAM YAŞAMALIDIRLAR

Yargıcın gizlisi saklısı olmamalı, saydam yaşamalıdır. Maaşı nedir? Maaşından başka yasal gelirleri varsa nelerdir? Birikimi nedir? Yargıçlık stajına alınacaklar, ince elenip sık dokunan psikiyatrik tetkiklerden geçirilmelidir.

 

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: