SİCİLİ BOZUK CHP ve VASİYET KONUSU


CHP’nin savsaklamaları nedeniyle, vasiyeti ihlal ederek CHP’yi aradan çıkarmak; nemayı TDK ve TTK’na değil hazineye aktarmak hukuka aykıdır.

***

ATATÜRK’ÜN VASİYETİNİN VAZİYETİ

©Erol Erdoğmuş.

ÖNSÖZ

Atatürk’ün vasiyeti, 6 Eylül 1938 günü açılmış ve 6. Maddesinde, İş Bankasındaki mevduatının, “Her yıl nemadan kalan miktar yarı yarıya Türk Tarih ve Dil Kurumlarna tahsis edilecektir” yazıldığı pgörülmüştür.

“1996’da CHP ilk defa ödeme yapmayarak vasiyete uymuyor. 1973; 1977; 1978 ve 1979’da dört kere daha ödemiyor CHP. Her defasında Mahkeme kararıyla zorla alınıyor. Bizim dönemimizde de 2004 yılında aynı şey oluyor, 1 Trilyon Lirasını CHP’den alıp Türk Dil Kurumu ve Tarih Kurumuna veriyoruz. Vasiyete uyulmamış, sürekli Mahkemelik olmuştur konu” [KAYNAK: Ömer Çelik,AKP Sözcüsü, Hürriyet 20 Ekim 2018, Vahap Munyar]

ATATÜRK’ÜN CUMHURİYET HALK PARTİSİ

“Cumhuriyet Halk Partisi (…) halka hürriyet ve hakimiyet temin eden mukaddes bir cemiyettir.(…)  Gazi Mustafa Kemal, Trabzon 1924 [Trabzon Ziyareti]

“Resmî vazifem bitince partinin başında fiilen çalışacağım”  Atatürk, 9 Eylül 1930 [Arşiv]

CHP’nin ve T.C.’nin kurucusu Atatürk’ün; İş Bankasındaki mevduatının getirisini, [İş Bankası – Açıklama] CHP’ye değil de; CHP’nin nezaretinde TDK ve TTK’ya vasiyet etmesi harika bir düşüncedir. Her iki Kurumu 12 Eylülcüler gibi devletleştirmemiş; özerk cemiyetler olarak kurdurmuştur. Vasiyet devlet hazinesine değil, devlet hazinesinden  bağımsız özerk kuruluşlar içindir. CHP sadece ödemenin tanığı olacaktır.

Çok partili devirde CHP’nin ne kadar Atatürk’ün partisi olduğu tartışılır. Halka şirin görünmek için; devrimcilik ve laiklik ne kadar gözardı edilebilmektedir, görülüyor.

CHP’nin savsaklamaları nedeniyle, vasiyeti ihlal ederek CHP’yi aradan çıkarmak; nemayı TDK ve TTK’na değil hazineye aktarmak hukuka aykıdır. CHP’nin nemaya nezaret konusunda sicili bozuksa, hazine müdahale ederek vasiyetin yerine getirilmesini sağlamalıdır.

 

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: