Kod Adı: İSL


***

İSİMLER HALKOYLAMASIYLA YA DA KUR’AYLA KONMALI.

©Erol Erdoğmuş.

OLAY

Sayın Cumhurbaşkanımız İstanbul yeni havalimanının adı ne olacak?

İsim konusunda burayı inşa eden ortaklar olarak sizlerin kararını öğrenmek isterim.

21 Haziran 2018 günü akşam saatlerinde İstanbul yeni havalimanına ilk inişini yapan T.C. Cumhurbaşkanı’na bu soruyu soran müteahhitler; Mehmet Cengiz, Cemal Kalyoncu, Nihat Özdemir ve Mehmet Nazif Günal’dı.

Bunun üzerine 6 bilim insanından oluşan bir ekip kuruldu, isim konusunda çalışmalar başladı. [KAYNAK: Vahap Munyar, HÜRRİYET, 07Ekim 2018]

İSİM KOYMA EGOİZMİ

Erkek bebeğin ismi; babasının babası dedesinin mi, annesinin babası dedesinin ismi mi olsun? Tartışmaları “Benim dediğim olacak!” Egoizminden kaynaklanır ve bir tarafın dayatması, öbürünün boyun eğmesiyle sonuçlanır.

Köprünün, caddenin, sokağın vb kamu tesis ve kurumlarının ismini koyma egozmi iktidar Partisinin tekelinde, dayatmasındadır. Muhalefet israrlıysa, iktidara geldiğinde değiştirir; dilediği ismi bu kez o dayatır.

Yeni Havalimanının adının eskisi gibi Atatürk olmayacağı şuradan belli ki, çocuğun ismi ebeye sorulur gibi müteahhitlere soruluyor, yetmiyor kamuflaj için bilim kurulu oluşturuluyor. Hoşuna gidecek isim önerilsin onay hazır.

Hal şöyle: Atatürk Havalimanı iptal edilecek ve boşluğunu yeni havalimanı dolduracak. Sağduyu, yeni havalimanının adının ilkinin aynısı değil, farklılığını belirten nitelikte; sözgelişi “Atatürk Havalimanı 2” gibi olmasını gerektirir. Daha şık isim, “GAZİ MUSTAFA KEMAL HAVALİMANI” olamaz mı? İsim olarak “Gazi Mustafa Kemal” veya “Atatürk” aynı. İlkl “Atatürk Havalimanı” ikincisi “Gazi Mustafa Kemal Havalimanı” olarak farklı.

ATATÜRK DÜNYA LİDERİDİR

ATATÜRK sadece Türkiye yerelinin değil, Dünya genelinin lideridir. Kanıtı Dünyanın 25 ülkesindeki heykelleridir. Hangi padişahımızın, hangi devlet adamımızın başka ülkelerde heykeli var?

Atatürk heykelleri; ABD’de, Meksika’da, Küba’da, Şili’de. Azerbaycan’da, Kırgızistan’da, Japonya’da, Hindistan’da, Macaristan’da, Kazakistan’da, Avustralya’da (2 Heykel), Romanya’da, Hollanda’da (2 Heykel), Bangladeş’te, Çekya’da, Afganistan’da , Türkmenistan’da, Polonya’da, Belçika’da, Peru’da, Dominik Cumhuriyetinde, Yeni Zelanda’da, İtalya’da, Makedonya’da, İsrail’de dimdik ayakta.

Bu ülkeler Atatürk heykellerini özgür iradeleri, gönül rızalarıyla diktiler. Bu ülkelerin vatandaşlarının yolu İstanbul’daki Havalimanından geçerken isminin ne olmasını beklerlerdi? Atatürk Havalimanında önceden sandıklar kurulsa, yolculardan Havalimanın isminin ne olmasını istedikleri sorulsa acaba ne olsun isterlerdi?

Birileri nankörlüklerini kanıtlayabilirler ama, Türk Milletini nankörlüklerine ortak edemezler.

BABAM KARDEŞİME KUR’A İLE İSMİNİ ÇEKTİRDİ

Benden 7 yaş küçük erkek kardeşim Dünyaya gelince; ailemizde isim koyma egoizmi başgösterdi. Anneannem, annem, babam ayrı isimler öneriyorlardı. Babam üç ayrı pusulaya önerilen her bir ismi yazarak üç minik top yaptı ve kundaktaki kardeşimin önüne koydu. Bebek hangi topa dokunursa ismi o olacaktı. Kardeşim Erinç Erdoğmuş adını kendi koydu. Kimya Mühendisi oldu özelleştirilmemiş şeker fabrikalarında başarılı müdürlükler yaptı. Şimdi emekliliğin tadını çıkarıyor.

Köprünün, caddenin, sokağın adını koymak için halkoylaması yapılsın; o köprüden, o caddden, o sokaktan geçenler adını koysun. Kamu tesis ve kurumlarının adını ilgili meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları kararlaştırs adil olmaz mı?

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: