İfrat ve tefritten sakınmaya çağrı! : DİYANET GÖREVE


Ne buyuruyor islam peygamberi? “İfrattan ve tefritten sakının, itidali seçin”. Aşırılıklardan sakının, ortayolu seçin” Doğru yolu gösteren pusulanızın yönü ortayol olsun.

***

İYİ NİYETLİ KÖTÜLÜK

©Erol Erdoğmuş.

OLAY

Mevlana Celaleddin Rumi, Fihi Mafih [Tamamı:Çeviri] isimli eserinde tesettüre gönderme yaparak mealen; “Filanca kişi evine torba içinde birşeyler götürürse, işsiz güçsüz takımı; evine şunu götürüyor bunu götürüyor diye ahkam keser.Torbada ne olduğunu görse kafa yormazdı”.

Aynı durum tesettürlü saçlar için de sözkonusu. Saçları sarışın mı değil mi?

YENİ AKİT adlı bir ceride “Batı bile kız ve erkek ağırlıklı okullara yönelirken,Türkiye’de laikçi-bağnaz kesimlerin karma’da diretmesi tepki çekiyor. Kız ve erkek öğrencilerin ayrı sınıflarda okumasının eğitimde olumlu sonuçlar doğuracağını belirten uzmanlar, ‘karma eğitim zorunluluğu kalksın çağrısında bulunuyor” diye yazabiliyor. [Böyle buyurdu sapık dinciler]

BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU

A be dindarlar… Siz meraklandırarak insanların akidelerini bozduğunuzun, iyi niyetle kötülük yaptığınızın yüzyıllardır farkında değilsiniz. Ne buyuruyor islam peygamberi? “İfrattan ve tefritten sakının, itidali seçin”. Aşırılıklardan sakının, ortayolu seçin” Doğru yolu gösteren pusulanızın yönü ortayol olsun. [Karma eğitim, sözlü veya fiili cinsel tacizlere yol açıyor]

Dünyanın her yerinde; kadınlar ve erkekler karma yaşayış içinde. Oturanlarının sadece kadınlar ve erkekler olduğu kentler var mı? Yok!.. Kadınların babaları, amcaları, dayıları, erkek kardeşleri; oğulları erkek değil mi? Erkeklerin anaları, teyzeleri, yengeleri,kız kardeşleri, kızları kadın değil mi? Kadınlıkla erkeklik etle tırnak gibi birbirinden ayrılamaz. Kadın olsun erkek olsun her insanda, hem erkeklik hem kadınlık var. Erkekliği dominant olanlar erkek, kadınlığı dominant olanlar kadın.

Okullarda kızlarla erkeklerin birlikte eğitildiği karma eğitim, bu nedenle doğal eğitimdir. İfratta ya da tefritte olmayan, itidalli eğitimdir. Kızlarla erkekleri birbirinden ayırarak uzaklaştırırsanız; birbirlerine heveslendirir, ateşi benzinle söndürmeye kalkarsınız.

Bu konu; dinci-bağnaz kesimciğin etkisine bırakılmayacak kadar önemlidir. “Batı bile kız ve erkek ağırlıklı okullara yöneliyormuş!.. [Dünya ‘karma eğitim’i terk ediyor] Belçika’da yaşayan saygıdeğer editörüm Nusret Özgül, bu tür okulları görmüş, işitmiş mi acaba? “Uzmanlar”mış..Adları ve uzmanlıkları nedir? Belli değil. [Eğitimciler: Tercihe dayalı eğitimden yanayız]

DİYANET GÖREVE

DİYANETİN; bu konuya dini değil, ilm –bilimsel– bakış getirmesi gerekir. İslamiyeti ifrattan ve tefritten korumak; Peygamberin rotasında “İfrattan ve tefritten sakının, itidali seçin” pusulasında yönetmek görevini yerine getirmesi gerekir.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: