Belediye kamusal tüzel kişiliği ve Partilerin Tasallutu


Başarılı yönetici, kendini lüzumsuzlaştıran yöneticidir. Getirdiği düzeni oturtmuş, kendisinin yokluğunda aksamadan tıkır tıkır işler hale getirdiği için, kendisini lüzumsuzlaştırmıştır. Kendini lüzumsuzlaştıran yönetici, kendini öne çıkarmaz. Kendisini lüzumsuzlaştırmayan ise gardiyandır, yönetici değil!..

***

ANTİDEMOKRAT PARTİZAN BELEDİYE BAŞKANLARI

©Erol Erdoğmuş.

ÖNSÖZ

ANTİDEMOKRAT Partizan Belediye Başkanları; bayramlarda seyranlarda kişi olarak kendilerini milletin gözüne sokmak için yarışıyorlar. Gazetelere, Televizyonlara, bölgelerindeki bilbordlara; belediyelerinin bütçesinden fotojenik fotoğraflı “Bayramınız kutlu olsun” reklamları yayınlatıyorlar.

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, “30 Ağustos Zafer Bayramınız Kutlu Olsun” mesajının yanına, yarım boy resmini koydurarak; Zafer bayramının, Şişli Belediyesinin değil; kendi şahsi reklamını yapmış!..

Sanki belde halkı bu tür kutlamayı istiyor, bekliyor; bu arada benim reklamım olur sanıyorlar. Belediyeler bayramlarda başkanlarını öne çıkaracak bu tür demode reklamlar yerine; belde halkıyla belediye kamu tüzel kişiliğini kaynaştıran bayram etkinlikleri düzenlemelidirler. Belediye kamusal tüzel kişiliği, Belediye Başkanın bireysel kişiliği ile özdeş değildir. Belediye Kamusal tüzel kişiliğinde; Belediye çalışanları gözardı edilemez.

Başarılı yönetici, kendini lüzumsuzlaştıran yöneticidir. Getirdiği düzeni oturtmuş, kendisinin yokluğunda aksamadan tıkır tıkır işler hale getirdiği için, kendisini lüzumsuzlaştırmıştır. Kendini lüzumsuzlaştıran yönetici, kendini öne çıkarmaz. Kendisini lüzumsuzlaştırmayan gardiyandır, yönetici değil!..

BELEDİYELER SİYASİ PARTİLERİN TASALLUTUNDAN KURTARILMALIDIR

Yerel yönetimler -belediyeler-, rant ürettikleri; rant kaynağı oldukları için siyasi partilerin iştahını kabartır. Bu nedenle Belediyelere yönelik şikayetlerin başında, yolsuzluk ve rant iddiaları gelir. Her siyasi parti bu şikayetleri düzelteceği iddiasında bulunsa da, şikayetler onların iktidarında da devam eder. Bu nedenle Belediyeler, partilerin tasallutundan kurtarılmalıdır.

PARTİSİZ BELEDİYE

ALTIOKRASİ, Erol Erdoğmuş, Politik Filozofik Bence’ler, Cinius Yayınları, 2015 adlı kitabımın 155. Sayfasındaki PARTİSİZ BELEDİYE başlıklı yazımdan alıntı ile yazımı izninizle bitiriyorum. [Kitap]

ÖNERİ

”Belediye Meclis’lerine kaç kişi seçileceği belirlendikten sonra, herhangibir partiye kayıtlı olmayan yurttaşlar, adaylık başvurusunda bulunmalıdırlar.

Oy pusulaları adayların soyadlarına göre alfabetik sıraya göre düzenlenir. Seçmenler, oyların eşitliği ilkesi gereğince; ne eksik ne de fazla olmayan sayıda adayın adını işaretleyerek oylarını kullanırlar. Eksik ya da fazla işaretli oy pusulaları geçersiz sayılır.

Yeni Meclis üyeleri, her yıl aralarından birini Belediye Başkanı seçerler”.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: