Ben «Tanrı» Olsaydım Ne İsterdim?


Hiçbir kurban -koyun, sığır. Boğa vb.-; “İnsanoğlu, canım sana feda olsun” tavrıyla, kasap bıçağına boynunu uzatmadığına göre, sevap bunun neresinde? Ama, İnsan insanı harplerle kitleler halinde öldürürken, hayvanın, bitkinin can güvenliğini mi düşünecek?

***

KURBANZEDE KAHRAMAN BOĞA

©Erol Erdoğmuş.

OLAY

Rize’nin ilçesi İyidere’li boğa, kurban edileceğini hissederek; bayramın ilk günü ipini kopararak, yaşamaya kaçtı. O da can taşıyordu ve her canlı gibi özsavunma hakkına sahipti.

Onu öldürerek sevap kazanacaklarına inanan sahipleri, Rize Trabzon arasındaki kıyı şeridini gece gündüz taradılar, boğayı bulamadılar. Kurban bayramının 4. Günü bazı vatandaşlar, boğayı kaybolduğu yerden 23 kilometre uzaklıktaki kıyıda sudan çıkmış olarak gördüler. Vatandaşların yanına yaklaşmaya çalıştığını gören boğa ürkerek özsavunma hakkını kullandı ve tekrar denize daldı.

Güvenlik güçlerinin Yardımıyla yeniden esir edilen kahraman boğa, infaz edilmek üzere sahiplerine teslim edildi. Boğanın yaşama bağlılığı sahiplerinin vicdanını harekete geçirdi. Sahiplerden biri olan Zekeriya Balık, “Hayvana ‘Kara Şahın’ adını verdik. Üç gün suda yüzerek kaldı. Onu kesmeye kimsenin gönlü razı olmaz” dedi.

Yardım Platformu AHBAP’ın [Ahbap Platformu] kurucusu sanatçı Haluk Levent iki dostuyla birlikte boğayı satınalarak, İzmir’in Kemalpaşa ilçesindeki “Kurtarılmış Çiftlik Hayvanları Barınağı”na [Huzur Çiftliği Hk.] teslim edildi. KAYNAK: 28 Ağustos 2018 Gazeteleri [Haber]

KURBANZEDE OLMAK

Kurban; Tanrı’ya sunulan canlı varlık olarak tanımlanıyor. Tanrı’ya canlı yaratık sunarak hayvanı öldürmek, nerden kaynaklanıyor? Ademoğlu’nun “Ben Tanrı olsaydım ne isterdim?” Sorusuna verdiği yanıttan kaynaklanıyor. Tanrı istese, herkesin rüyasına girer; peygamberlere gerek kalmadan tüm insanlardan neler istediğini bildirebilirdi. Böylece bütün insanların matematik gibi tartışmasız tek dini olurdu.

Tanrı bunu yapmayınca; “Tanrı söyleseydi böyle söylerdi” düşüncesindeki etkin Kişiler, işleri han çaycısının veresiye defterine göre yürütmeye başladılar. Sabahtan akşama kadar handaki dükkanlara çay taşıyan han çaycısı; kimin ne kadar çay içtiğini karıştırıp tereddüte düşünce “içseydi” der, veresiye defterine “içti” işareti koyarmış…

İnsanoğlu; etçil ve otçul beslenebilen bir yaratık. Dininsanları; insanların etyiyiciliğini kutsayarak, Tanrı’nın rızası için kestiği kurbanın etini, eşe dostane hane halkına dağıtarak oturup yenilmesinin sevap olduğunu bildirdiler.

Hiçbir kurban –koyun, sığır. Boğa vb.-; “İnsanoğlu, canım sana feda olsun” tavrıyla, kasap bıçağına boynunu uzatmadığına göre, sevap bunun neresinde? Aksine, can’larını almak zorunda kaldığımız için biz onlara can borçluyuz.

Can borcumuzu canımızla değil, teknolojimizle ödeyebiliriz. Biz değil miyiz, bir kar taneciği bile yerçekimine direnemez yere düşerken; tonlarca ağırlıktaki uçakları uçurarak yerçekimine kafa tutan?!

İstersek besinlerimizi hiçbir cana kıymadan; hayvanların ve bitkilerin yamyamı olmadan, sentetik olarak üretmeyi başarabiliriz. Kısırlaştırma yöntemiyle dengeli yaşamlarını sağlayabiliriz.

SONUÇ

Sanatçı Haluk Levent’in, boğanın canını bağışlayan sahiplerinin koyduğu “Kara Şahin” adını çizgi film kahramanı Ferdinand olarak değiştirmesini çocukça buldum. [Film] Üstelik Kara Şahin hayal ürünü değil gerçek.

1. Boğanın ipini kopararak kaçışını, denize atlayıp 23 kilometre yüzüşünü canlandıran bir film çekilmesi,

2. “Kurtarılmış Çiftlik Hayvanları Barınağı”na getirilecek öğrenci gruplarına ücretsiz, ziyaretçilere ücretli olarak filmin izletilmesi ve boğanın gösterilmesi,

3. Bilet gelirinin barınak ile AHBAP arasında bölüşülmesi, önerime çiftliğin kurucusu Sibel Çağlar ile Haluk Levent ne derler acaba?

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: