Iran Sanctions: Reactions and Documents


İran ile ekonomik ve ticari ilişkileri Türk iş dünyası için de önemli. Türkiye’nin Orta Asya ticaretinde ve hatta Körfez ülkelerine ulaşımında İran’ın ana transit ülke konumunda olduğunu unutmayalım. İran Türkiye’nin ekonomik ve ticari ilişkilerinin yanısıra, enerji ithalatında da önemli bir konuma sahip. Türkiye’nin en önemli bölgesel ticaret ortaklarından ve önemli enerji tedarikçilerinden biri.

***

İRAN YAPTIRIMLARI TÜRK İŞ DÜNYASINI ZORA SOKACAK

ayhan_zeytinoglu

Ayhan Zeytinoğlu

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a yönelik yaptırımları yeniden uygulamaya sokan kararı imzalaması  Türkiye açısından da kritik önemde. İran ile ekonomik ve ticari ilişkileri Türk iş dünyası için de önemli.  [Türkiye – İran İlişkileri] Türkiye’nin Orta Asya ticaretinde ve hatta Körfez ülkelerine ulaşımında İran’ın ana transit ülke konumunda olduğunu  unutmayalım.   Kaldırılmasının üzerinden çok kısa bir süre geçtikten sonra ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını tekrar konuşuyor olmak bizim için üzücü. İran gerek ekonomik ve ticari ilişkilerimiz, gerek enerji ithalatımız bakımından önemli bir komşumuz. Türkiye’nin en önemli bölgesel ticaret ortaklarından ve önemli enerji tedarikçilerinden. [Turkey – Iran Relations]

İran’a uygulanacak yaptırımların Türkiye ekonomisine vereceği zararı endişeyle karşılıyoruz. Geçmişte, Irak ve İran’a uygulanan benzer yaptırımlardan en büyük zararı Türkiye görmüştür. Benzer bir durum yaşamak istemiyoruz. Uygulamaya koyulabilecek yaptırımlardan ülkemizin zarar görmemesi amacıyla gerekli çalışmaların ilgili kurumlarımızca yürütülmesi gerekiyor.

İran yaptırımları konusunda AB ve Türkiye aynı pozisyonda yer alıyor

 6 Ağustos 2018 tarihinde AB,  İran’la ticari faaliyette bulunan Avrupalı şirketleri korumaya kararlı olunduğunu açıkladı. Trump’ın ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve özellikle de İran nükleer anlaşmasından çekilme kararı ABD ile Avrupa arasındaki ayrılığı çok daha görünür hale getirmiş bulunuyor. ABD Başkanı Trump’ın Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile olan görüşmesinde otomobil dışı sanayi ürünlerinin ticareti ile ilgili olarak uzlaşmaya varılması olumluydu ancak bu tüm sorunların bittiği anlamına gelmiyor.

Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya gibi AB ülkelerinin ve özel şirketlerin İran ile yaptıkları ticari anlaşmaların değeri 600 milyar dolara yakın.  Nükleer anlaşmanın ardından uluslararası güçlerin ve küresel şirketlerin İran ile kurmuş olduğu ilişkiler, geçici olmayıp çok yönlü çıkarlara dayanıyor. Bu bakımdan Trump’ın İran politikasının, başta AB olmak üzere, uluslararası alanda beklenen desteği görmesi oldukça zor. Bu yönelimde küresel sermayenin de sanıldığı gibi bir çıkarı olmaz.

Konuyla ilgili/Related:

§ As the first batch of re-imposed US sanctions on Iran took effect, the EU’s updated Blocking Statute entered into force early today to mitigate their impact on the interests of EU companies doing legitimate business in Iran. The updated Blocking Statute is part of the European Union’s support for the continued full and effective implementation of the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) – the Iran nuclear deal, including by sustaining trade and economic relations between the EU and Iran, which were normalised when nuclear-related sanctions were lifted as a result of the JCPOA. A  press release and a  MEMO Q&A are available online, as well as the joint statement by High Representative/Vice-President Federica Mogherini and the Foreign Ministers of the E3 (Jean-Yves Le Drian of France, Heiko Maas of Germany, Jeremy Hunt of the United Kingdom) on the re-imposition of US sanctions due to its withdrawal from the JCPOA. You can find all relevant information on the updated Blocking Statute on a dedicated website here, and the Updated annex of the Blocking Statute, the Guidance note and the Implementing Regulation on the criteria are available online.

§ Executive Order Reimposing Certain Sanctions with Respect to Iran

§ Statement from the President on the Reimposition of United States Sanctions with Respect to Iran

§ President Donald J. Trump is Reimposing Sanctions Lifted Under the Horrible Iran Deal – Factsheet

§ EU to shield EU companies from re-imposed US sanctions

§ Does the uncertainty around the US position on free trade and security elevate the importance of the EU as a global leader?

§ Financial arrangements, are they effective?

§ Understanding the EU’s updated Blocking Statute : [Yerelce] + [Ülkece]

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: