İYİ Parti Tartışmaları…


Siyasal partiler için önemli olan, başarının kalıcılığıdır!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

©Prof.Dr.Osman Metin Öztürk

Doğru, İyi Parti [İP]yeni bir parti olmasına rağmen, kısa sürede Meclis’e girdi ve grup kurdu. Bu, daha yeni kurulmuş bir parti için başarıdır. Ancak özellikle siyasal partiler için önemli olan, başarının kalıcı olmasıdır. Toplumda, bu tür küçük başarıların daha büyük başarıların habercisi olduğu yönünde güçlü bir algının oluşmasıdır. Eğer bu tür küçük başarılar, bir partinin kendi kadrolarına umut aşılayamıyor ise, topluma, seçmene hiç aşılayamaz. İP’te bunu görüyorum. Son olaylar, daha İP kurulurken sahip olduğum bu yöndeki kanaati [Meral Akşener Hareketi] güçlendirmiştir. (Editör Notu: Bu Yazı İP Kurucular Kurulu Üyesi Sayın AV.Özcan Pehlivanoğlu’nun, ‘Belçika’da Yaşayan Türkler – BYT öbeğinde yayımlanan, ‘Herkes İyi Parti’yi Konuşuyor, Neden?’ başlıklı üzerine kaleme alınmıştır. BYT üyesi olmayanlar için okuma adresi!)

***

Genel olarak ifade ediyorum: Türkiye’de maalesef siyaset, ülkeye ve halka hizmet aracı olarak görülmüyor. Siyasetçilerin söylemi bu olsa da, kişisel siyasal hırs ya da koltuk, makam, çıkar sağlama saikleri kendisini daha çok belli ediyor. Türk siyasetindeki bu “olandan” ya da bu “siyasal bozulmuşluktan” yola çıktığımda, 24 Haziran seçimleri sonrası, yaşanan İP’ten kopmalar ve İP’in Afyon’daki etkinliğinde yaşananlar, yaptığım genellemeyi teyit etmektedir diye düşünüyorum. İP’te “ışık” görülseydi, ne ayrılmalar, ne de Afyon’daki gerginlik olurdu… Siyasette “ışık=beklenti” demektir. İP’te “ışık” olsaydı, şikayetleri-tepkileri aşağıya iterdi. Şikayetler/tepkiler üste çıkmışsa, demek ki “ışık” yoktur, ışık görülmüyor. Işığı görmeyenler, İP’in kendi kadroları ise, İP’in siyasette ne kadar geleceği olabileceği tartışılmaz mı?

Diğer partilerden çeşitli nedenlerle ayrılmış olanların “kontrolündeki” bir parti, yeni kurulmuş olsa da, ancak bu kadar başarılı olabilirdi ve oldu. Bundan sonra eksiği olur, fazlası olmaz. “Yeni yüzler”, belki bunu biraz olumluya çevirebilir; o da “eski yüzler” izin verirse…

Bu vesileyle ifade etme  ihtiyacı duyduğum bir husus var. O da şu: ana muhalefet partisi de dahil, genel olarak muhalefet partilerinde, kiminde az, kiminde çok, bir “aynılaşma”, yani iktidar partisine benzeyerek iktidar olma eğilimini görüyorum. Bu, o partiler için, hem işe yaramıyor, hem de “bilinen” tabanları ile yabancılaşmalarına neden oluyor. Bu yüzden bu partilerin tabanında sıkıntı hiç eksik olmuyor.

15-16 yıldır ülkeyi tek başına yöneten mevcut iktidarın, bugüne kadar, bu kesimi bir türlü görmemesi,kucaklamaması, bu sıkıntıyı besleyici bir etkiye yol açıyor.

Yani ortada, 15-16 yıldır ülkeyi yönetenlere bugüne kadar oy vermemiş olan, muhalefet de iktidar ile aynılaştığı için umudu erimiş gözüken, yüzde elliye yakın “sıkıntılı” bir seçmen kitlesi vardır. 

Bu durum, yakın zamana kadar bana önemli gelmemişti. Ama şimdi, uluslararası politikaya ilişkin mevcut konjonktür, bu durumu Türkiye için çok önemli kılıyor.

Çünkü bu durum, [i] Ortadoğu’nun içinde bulunduğu hassas durum, [ii] Ankara’nın bölgesel politikaya dair güncel duruşu ve [iii] Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu milli ve coğrafi bütünlüğünü hedef alan tehdit (beka sorunu) ile birlikte mütalaa edildiğinde, bana göre, değil iktidar partisi için, Türkiye için, ciddi sıkıntı ve risk anlamına gelmektedir.

Bunun nedeni de, Türkiye’deki bu sıkıntıya baktığım zaman, eş zamanlı olarak İran’daki ve özellikle Irak’taki cari sıkıntılar, buralardaki protestolarda gündeme gelen halkın talepleri, bölgenin genelindeki hassas koşullar ve başta Washington olmak üzere Ankara’dan rahatsız olan başkentler aklıma geliyor… Arap Baharı aklıma geliyor…

Kimse yanlış anlamasın, yorumlamasın ya da altında bir şey aramasın, çalışma alanı bu konular olan bir uzman olarak “aydın sorumluluğumu” yerine getiriyor, Türkiye bu sıkıntıdan/riskten uzak olsun istiyor ve bunun için de değerlendirmelerim ışığında edindiğim ciddi riske işaret ediyorum, endişemi paylaşıyorum.

Buna vesile olduğu için de, İP’ye teşekkür ediyorum.(24 Temmuz 2018)

* *

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: