“TÜM SOYKIRIMLARI ARAŞTIRMA VE YENİLERİNİ ÖNLEME VAKFI” ÖNERİSİ


 

Tarih Katliam Kulesi Gibidir!
Hegel

Savaşta büyük zulme uğradınız. Zalimleri affedip affetmemekte serbestsiniz. Ne yaparsanız yapın, ama soykırımını unutmayın. Çünkü unutulan ve unutturulan soykırımı tekrarlanır.

Hiç kimse intikam peşinde koşmamalı, sadece adaleti aramalıdır. Çünkü intikam sonu olmayan kötülüklerin de kapısını açar. Biz de zalimlerden olursak zulme karşı savaşmamızın bir anlamı kalmaz. Nefrete nefretle cevap vermeyin. Nefret çıkmaz sokaktır. Nefret sadece bizim ruhlarımızı zedelemiyor, İnsanlığın özünü de zedeliyor. Geçmişi unutmayın ama onunla da yaşamayın.

İktidara gelirseniz, hal ve hareketlerinize dikkat edin. Kibirli olmayın, kendini beğenmişlik etmeyin. Size ait olmayan şeyleri almayın, güçsüzlere yardım edin ve ahlak kurallarına uyun. Unutmayın ki sonsuz iktidar yoktur. Her iktidar geçicidir ve herkes, er veya geç, önce milletin ve nihayet Allah’ın önünde hesap verecektir. İnsan şahsiyetini alçaltan, onu eşyayla bir tutan her şey gayri insanidir.

Aliya İzzetbegoviç

***

©Erol Erdoğmuş.

HOCALI KATLİAMI

Bakü’de Hocalı Katliamı’nın 26.’ncı yıldönümünde Anma Töreninde binlerce kişi, Azatlık Meydanı’ndan Hocalı Anıtı’na  yürüdü.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, anıtın önünde resmi törenle karşılandı. Törene Bakanlar, Milletvekilleri ile Türkiyenin Azerbaycan Büyükelçisi ve çok sayıda bürokrat katıldı.

Binlerce Azerbaycanlı Türk, Ermenilerin katlettiği 613 şehidi anmak ve saygı duruşunda bulunmak için Hocalı Anıtı’na akın etti. Hocalı Şehitleri Türkiye’de de anıldı. [Kaynak]

/

HOMO HOMİNİ LUPUS

İnsan insanın kurdu düşmanı– anlamında Latin atalarının söylediği  bir atasözüdür. Serçe serçenin, kedi kedinin, köpek köpeğin düşmanı değilken; insan niçin insanın düşmanı?

İnsan insana düşman olmalı ki, dostluğu öğrenerek dostça yaşamayı başarması için, düşman aslında.Soykırımlar da, milletlerin dostça yaşamayı öğrenip başarmaları için bir sınav.

Soykırımlar bilimsel olarak araştırılırsa; sanılgılardan yanılgılardan arındırılır, politikacıların istismarından kurtarılır. Soykırım tartışmalarından, soykırım yaptığı ve soykırıma uğradığı iddia edilen her iki taraf mutsuz.

Her iki tarafı birleştiren ortak payda mutsuzluk. Geçmişin mutsuzluğunu şimdinin ve geleceğin mutluluğuna çevirmek varken; düşmanlıkları sürdürerek, her iki tarafın birbirlerine düşmanlıklarından yararlananların ekmeğine yağ sürmek akla uyar m?

Her iki tarafı var aynı ortamlarda -toplantı yerlerinde, anıtlarda- her iki ülkede; soykırımı bilinçlerin gündemine getiren bir bilimsel konuşma dinleseler, varsa belge ve dokümanter video izleseler; ardından samimi saygı duruşunda bulunabilseler, kıyamet mi kopar?!

AZERBAYCAN ZENGİNLERİNE  ÖNERİ

Türklere yönelik son soykırım olan Hocalı katliamı tazeliğini koruyor. Azerbaycanlı zenginlerden Mansimov soykırımdan söz ederken, “Biz bunu Dünyaya yeteri kadar anlatamadık ya da onlar anlamadı” diyor.

Anlamaları; ya da anlamadıklarını bütün Dünya ile birlikte kendilerine anlatabilmek için:

1. Azerbaycan zenginleri -Hükümeti değil- ; “Tüm Soykırımları Araştırma ve Yenilerini Önleme Vakfı” kurmalıdır.

2. Her yıl herhangibir soykırım konusunda yapılmış bilimsel araştırma ödüllendirilmelidir.

3. Soykırımların yaralarını saracak ve tekrarını önleyecek duygu, düşünce ve davranışları içeren etkinlikler düzenlenmelidir.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: