Irak olmadı, Suriye deneyelim (mi!)…


 

ABD Ordusuyla çarpışabiliriz!

ABD askeri var Kuzey Irak’ta. ABD karşı koymaz mı?
Koysun.
Türk askeri ile ABD askerinin çatışması risk doğurmaz mı?
Doğabilir. Çarpışabiliriz o zaman.
ABD’yle?
Evet. ABD’yle. Bizim Silahlı Kuvvetlerimiz niye öyle ABD silahlı kuvvetlerinden aşağı görülüyor ki!?..
ABD dünyanın tek süper gücü, askeri olarak ta öyle değil mi?
O imaj var.. O kadar! Başka bir şey yok, imaj..

Savaş, Barış için yapılır. Barış ise amaç yönünden Ülkemizin bekâsı ile eşanlamlıdır. Bu yüzden de hiçbir partinin malzemesi YAPILAMAZ…

AKP ile bugün ittifak ettiğini açıklayan Devlet Bahçeli,Türk ulusunun bekâsını, “Efsane Bozkurtlar” ı, tarihi şan ve şerefle dolu olan bu ordumuzun tamamlayıcı unsuru olarak kullanmasın. Milli şuurumuza fitne sokmaktan uzak dursun. Ülkemizin bekası, bu ülkeyi, biri bozkurt, diğeri yandaş, diğeri bilmem ne diyerek bölüp parçalamak PKK’dan daha azılı terörizmdir.

Peki bugünlere nasıl gelindi?

***

2018…
Dünü ve Bugünü!

munir_kebir2

© Münir Kebir

Yıl 1992

PKK Şırnak’ı ele geçirmiş. Bir ay içinde 73 şehit verdik. Ordumuz Kuzey Irak’a rahatça girip çıkıyor. Sıcak çatışmalar devam ediyor. Çekiç Güç… Görünürde işimize yarıyor, çünkü bu sayede Saddam Irak’a giriş çıkışımıza bir şey diyemiyor. Ne var ki, Çekiç Güç Kuzey Irak’ta bir Kürt Devletinin kurulması için alt yapı oluşturuyor!..

Barzani ve Talabani’nin arası, PKK ile iyi değil.

Merhum Org.Eşref Bitlis Paşa ve Org.Necati Özgen Paşa’yla beraber  biz yukarıdan, Barzani ve Talabani kuvvetleri de aşağıdan PKK’yı kıskaca alarak imha planı kararlaştırdık. Ama Heyhat!… Tam sonuç alamadık. Biz PKK’yı sıkıştırınca, Talabani aşağıdan PKK’ya kaçış kapısı açıyor. Arazi dağlık olduğu için sonradan farkına vardık, ama yine de PKK 4.000 zayiat veriyor.

Operasyondan sonra, Kuzey Irak’ın Selahattin Kenti’ne ilk defa iki Türk General ve iki Subay gidiyoruz. ABD’lilere haber verdiğimiz halde, Helikopterimize 6 metre kadar yanaşıp havalanarak bizi taciz ediyorlar.

Barzani ve Talabani ile görüşerek, o bölgede 67 noktada karakol inşa ettik. Fakat birkaç hafta sonra gereken ilgiyi göstermediler. Bir kaç ay sonra 17 Şubat 1993’te Org.Eşref Paşa Diyarbakır’a hareket etmek için havalandığında, uçak infilak ediyor!…

Yıl 1993, Mayıs’ın 24’ü

Org.Necati ÖZGEN Paşa Bölgenin Asayiş bölge komutanıdır. Terhis olmuş 33 erimiz evlerine dönüş yolunda PKK teröristlerince, Bingöl yolunda otobüslerinden indirilerek şehit edildi ve cesetleri üst üste dizildi!…

Ülkemizin geleceğini ben iyi görmüyorum diyor Özgen Paşa…Tehlikeli ve Riskli görüyorum nedeni şu: Asker işini yapıyor, teröristi temizliyor, ama siyasiler üzerine düşeni yapmıyorlar ve tekrar başa dönüyoruz. Sorun burada…

Siyasilerin ne yapması gerekiyordu da yapmadılar?

Eğitimden başla.. Üniversite sınavında 57 bin çocuk sıfır çekti. İşsizliğe bak! Aş yok, İş yok. O bölgede işsizlik en az %20 civarında. Misal vereyim. Lice’de Halis TOPRAK fabrikalar kurdu. Bu Fabrikalar kurulmadan önce neydi Lice?… Terörist yuvasıydı, esrar yuvasıydı, eroin yuvasıydı. Şimdi Lice’de bir tek olay yok. Neden? Çünkü işe, aşa kavuştular. Orada artık herkes pastadan pay alıyor. Böyle olması lazım. Yoksa ,iş yok, aş yok, yol yok, nüfus planlaması yok, yığınla eğitimsiz, ac çocuk var, bazı ailelerin 30 çocuğu var… Bu gidişat o kadar kötü ki, hangi yıl olur bilmiyorum ama TÜRKİYE’de nüfus dengesi nasıl değişir, 2030’da mı olur, 2040’da mı, bilemem ama böyle giderse olacağı budur. Çok çocuk yapıyorlar. Sadece cahillikten mi? Hayır, teröristbaşı da  çok çocuk yapın diyor!

Ne yapılması gerekiyor sizce?

Bence bütün mesele kendi kararımızı kendimizin uygulamasında. Biz başkalarının kararını uyguluyoruz. Sorun burada. Mustafa Kemal öyle mi yaptı? Kendi karar aldı kendi uyguladı.

*****

ABD Ordusuyla çarpışabiliriz ..

* ABD askeri var Kuzey Irak’ta. ABD karşı koymaz mı?

* Koysun.

* Türk askeri ile ABD askerinin çatışması risk doğurmaz mı?

* Doğabilir. Çarpışabiliriz o zaman.

* ABD’yle?

* Evet. ABD’yle. Bizim Silahlı Kuvvetlerimiz niye öyle ABD silahlı kuvvetlerinden aşağı görülüyor ki!?..

* ABD dünyanın tek süper gücü, askeri olarak ta öyle değil mi?

* O imaj var.. O kadar! Başka bir şey yok, imaj.. Ayrıca ben ABD’nin  de bir şey yapacağını sanmıyorum. Irak’la baş edemedi, bir de Türkiye’yle Mİ savaşacak! Hiç sanmıyorum.

Org.Özgen Türkiye’nin PKK Kamplarının bulunduğu bölgeye Türk Silahlı kuvvetlerinin alan hakimiyeti kurması gerektiğini savunuyor. ABD’nin karşı koyması halinde de çarpışmanın göze alınması gerektiğini düşünüyor. ”ABD karşı çıkarsa çıksın. Karşı koyarsa koysun, biz de çarpışır gerekeni yaparız. Neyse bu iş sonuçlansın. Öleceksek te bir kere ölürüz…”

*****

Buraya kadar yazdıklarım, Gazeteci Fikret Bila’nın Değerli Komutanlarımızla yaptığı ziyaretlerin sonucunda, kaleme aldığı “KOMUTANLAR CEPHESİ” adlı kitapta topladığı değerli beyanlarından aktardığım özet alıntılardan sadece bir tanesidir.

Ülkemizin beka sorununun gündemde ilk sırayı teşkil ettiğini varsaydığım için, önceliği bu söyleşiye verdim. Diğer görüşmeleri inşallah tefrika halinde vereceğim.

**

Öncelikli olarak, Org.Sayın ÖZGEN Paşa’nın haklı karamsarlığını açıkça dile getirdiği; “..(..)..Asker işini yapıyor, teröristi temizliyor ama, siyasiler üzerine düşeni yapmıyorlar ve takrar başa dönüyoruz.Sorun Burada.. (..)..” sözüne bakalım hep birlikte..

Kuşkusuz Paşamızın bu haklı karamsar sözü 1993 yılında söylenmiştir. Ne var ki, terör 2018’de de devam etmektedir. Üstelik Çekiç Güc artık 5000 TIR kamyonuyla ABD’nin vekili olarak Suriye sınırımızın 650 Km’sine yerleşmiştir!… AKP Hükümeti, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı ve Parti Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’nda 16.yılını doldurmuş devam etmektedir.

Öyleyse, AKP’nin Parti Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Televizyonlarda halkımıza yaptığı beyanatlara bakalım. CHP Genel Başkan yardımcısı Yılmaz ÖZTÜRK, Afrin Harekatına ilişkin olarak Partisi adına görüşünü bildiriyor; “Afrin’e girmeyelim” diyor. Bu görüş; doğru veya yanlış… isabetli ya da isabetsiz ayrı bir konudur. AK Parti Başkanı Sayın RTE, Cumhurbaşkanı sıfatına da haiz bir statüde olduğunu adeta hiçe sayarak, Ana Muhalefet Partisi Başkan Yardımcısının bu görüşüne; “Ulen Ahlaksız, sen sıcak yatağında yatarken, sen benim Mehmetim’le beraber senin kol kanat gerdiğin teröristleri yok ediyor..” diyerek karşılık veriyor.

Cumhurbaşkanı görevinin 81 Milyon insanımıza eşit davranmasının bir keyfiyet değil zorunlu olduğunu ve bu konuda yaptığı yeminin halen geçerli olduğunu belirtmekle yetiniyorum. Amacım asla ve katha Sayın Recep Tayyip Erdoğan aleyhine bir propoganda değildir. Böyle bir düşünce ancak geri zekalı insanın aklına gelir.. Zira, Yılmaz Öztürk’ün sıcak yatağında uyuyor iddiası Sayın Recep Tayyip Erdoğan açısından büyük bir çelişkidir. Sıcak yatağında uyuyan adam, değil teröriste, hiç kimseye kol-kanat germez, geremez de..

İkinci olarak, Sayın Org. Necati Özgen Paşa, Lice ilçesinin Merhum Halis TOPRAK’ın yaptığı yatırım öncesindeki durumu ile sonraki durumunun değerlendirmesinde; bu bölgenin gerek eğitim, gerekse  yatırımların yapılması durumunda terörün ortadan kalktığına somut örnek veriyor.

2002’den beri AKP hükümeti eğitim konusunda, Lise Eğitimini İmam Hatip Liselerine çevirme uygulamasında bulmuştur. YGS sınavlarında eli ayağı biri birine girmiştir.  

Ülkenin makro ekonomisi hakkında halkımız başta emekliler olmak üzere, asgari ücretli, işçi, memurun yanında 750 bin kişilik taşeron ordusu sefillik konumuna düştüklerini açıkça beyan etmektedirler. Asker kaçaklarının sayısı ise basından edinilen bilgilere göre 750 bini aşmıştır. Ülkemizin genel durumu budur… Artık Doğu ve Güneydoğu bölgesini varın hesap edin!..

Üçüncü olarak, Sayın Paşamız Doğu ve Güney Doğuda 30 çocuklu ailelerden bahsetmiştir. Bu konuda biraz empati yapmamız gerekecek. Yoksul bir aileyiz ve yetişkin üç kız çocuğumuz var. Gün oluyor ekmek bulmak bile imkansız. Bu durumda, yurdumuzun çeşitli yerlerinden beyaz kadın ticareti yapan –af edersiniz- şerefsizler var. İş namus meselesidir. Öyleyse, kızımızın kötü yola düşmesindense, kendisine bakabilecek birine ikinci karı olarak gitmesi pekala Ehven-i Şerdir (iki kötüden iyisi olanıdır). Zaten bu hükümetin Milletvekilleri arasında da iki hanımı olan vekillerin olduğu, basında yer alan haberler arasındadır. Üstelik hükümet, hoca nikahına resmi değil ama, sosyolojik olarak sıcak bakmaktadır. Reealite budur…

Gelelim TUİK verilerine; TUİK’e göre Ülkemizde  0-14 yaş arası nüfusun toplam nüfus içindeki payı %19, (Almanya’da bu oran %6’dır.) 60 yaş üzeri nüfusun oranı ise %6’dır (Almanya’da ise bu oran %19….Yani tam tersi.) Sayın Paşamız bu konuya teröristlerin destek verdiğiyle yetinmiş. Kısmen doğrudur.. Teröristin amacı kendine yandaş terörist yetiştirmek ve ülkeyi kan gölüne çevirmektir. İyi de, bizde de Sayın RTE her evli çifte asgari 3 çocuk yapmasını adeta örtü altından sopa göstererek tavsiye ediyor(!?)

Bu yazımla ilgili olarak son tesbit ise, Sayın Paşamızın ABD’ye karşı girişmek düşüncesi,-şayet  bir bekâ sorunu ise-, bunda asla tereddüde mahal bırak-ma-maktır. Sayın Paşamızın gerekçesini ben yıllar önce, Bugün Cumhurbaşkanımızın Din konusunda Müşaviri olan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekanı  Prof.Dr.Bekir KARLIĞA’nın kaleme aldığı 16 Ciltlik İbn-i Kesir tefsirinde de rastlamıştım. Şöyle diyordu Sayın Hoca;  “ABD’de 6 asker adayından 5 tanesi, askerliğe ehil ola-ma-maktadır” Ben de diyorum ki, geriye kalan 1 askeri de paralı askerdir. Bizim ordumuz dünya üzerinde –Allah zeval vermesin– Milli ordudur. Öyleyse AKP ile bugün ittifak ettiğini açıklayan Devlet Bahçeli Türk ulusunun bekâsını, “Efsane Bozkurtlar” ı, tarihi şan ve şerefle dolu olan bu ordumuzun tamamlayıcı unsuru olarak kullanmasın. Milli şuurumuza fitne sokmaktan uzak dursun. Ülkemizin bekası, bu ülkeyi, biri bozkurt, diğeri yandaş, diğeri bilmem ne diyerek bölüp parçalamak PKK’dan daha azılı terörizmdir.

Sayın Hükümetimize de acizane buradan sesleniyorum. Ülkemize misafir ettiğimiz Suriyelilerin de çocuk sayısı öyle sıradan bir sayı değildir!…. Türkiye’de doğan her çocuk Vatandaş olmamalıdır.. Benim Babam 1904 doğumluydu. Selimiye Kışlasında 4 yıl askerlikten sonra ayrıca “Bedel-i Nakti” yatırmıştı…

Savaş, Barış için yapılır. Barış ise amaç yönünden Ülkemizin bekâsı ile eşanlamlıdır. Bu yüzden de hiçbir partinin malzemesi YAPILAMAZ…

(Devam edecek)

Saygılarımla,

* </pLeave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: