ELEŞTİREL ÖNSÖZLÜ KİTAPLAR TOPLATILMAMALI


 

Kimse Mağdur Olmamalı!

Bembeyaz zihinlere sorgusuz sualsiz yalanları, yanlışları, iftiraları doldurarak yanıltacak istismar edecek; düşüncemi açıklama ve yayma hürriyetimi kullanıyorum diyeceksin!..

Oysa; Anayasa’nın 26. Maddesinin ilk cümlesi; “Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir (…)” diyor.

Frensiz bu hüküm kötü niyetlileri saldırganlaştırırken, iyi niyetlilerin mağduriyetine neden olabiliyor. Kötü niyetli saldırgan iftira edebilmekte, iyi niyetli masum ise iftiradan kendini savunma mecburiyetinde bırakabiliyor.

Ancak; ne düşünce ve kanaatlerini açıklama ve yayma hakkını kullanmak, ne de gerçek düşünce ve kanaatlere erişmek isteyenler mağdur olmalı.

Peki nasıl?

***

©Erol Erdoğmuş.

OLAY

Atatürk’e hakaretle gündeme gelen; Yavuz Bahadıroğlu ve Kadir Mısıroğlu’nun kitaplarının Çorum’da okullara dağıtılmış olması üzerine, Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğünden bir yetkilinin, HÜRRİYET gazetesine (04 Ocak 2018) verdiği beyanat şöyle: [Bahadıroğlu ve Mısıroğlu’nun kitapları toplatılıyor]

“16 Lise’ye dağıtılan bu kitaplar toplatıldı. Dağıtılan kitaplar: “Kemalist Yalanlar”, “Zikir, Fikir, Şükür”, “Can’ın Hatıra Defteri”, “Yunan Mezalimi”,  “Lozan Zafer mi? Hezimet mi?” vb. [Atatürk düşmanlarının okullarda ne işi var]

DÜŞÜNCEYİ AÇIKLAMA VE YAYMA HÜRRİYETİ

Oh ne harika!.. Bembeyaz zihinlere sorgusuz sualsiz yalanları, yanlışları, iftiraları doldurarak yanıltacak istismar edecek; düşüncemi açıklama ve yayma hürriyetimi kullanıyorum diyeceksin!..

Anayasamızın 26. Maddesinin ilk cümlesi; “Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir (…)”  hükmünü taşımaktadır.

Ne var ki, bu frensiz hüküm kötü niyetlileri saldırganlaştırmakta, iyi niyetlilerin mağduriyetine neden olabilmektedir. Sorgusuz sualsiz denetimsiz, tek taraflı düşünce ve kanaatler yanıltıcı olabilmektedir. Kötü niyetli saldırgan iftira edebilmekte, iyi niyetli masumu iftiradan kendini savunma mecburiyetinde bırakabilmektedir. Ne yazık ki, kötü niyetlilerin  düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetini korumak için; iyi niyetlilerin düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti kurban edilmektedir. Kötü niyetli uluorta saldırmakta, iyi niyetli kendini savunmaya çabalamaktadır.

Bu tür kitapları tek yönlü olarak okuyanlar, gerçek olduklarını sanabilmektedirler. Bu tür kitapların yasaklanarak okutulmaması, gerçek oldukları kuşkusunu uyandırmaktadır.

NE ŞİŞ YANSIN NE KEBAP

Ne düşünce ve kanaatlerini açıklama ve yayma hakkını kullanmak, ne de gerçek düşünce ve kanaatlere erişmek isteyenler mağdur olmalıdır. Devlet bunu sağlayacak yasal düzenlemeyi yapmalıdır.

Nasıl mı?

Toplatılan kitaplar üzerinden örneklersek:

1. Kitap piyasaya sürülmeden önce, savunma hakkı olan kurumlara, –burada Atatürk Dil Tarih kurumuna ve Atatürkçü Düşünce derneği genel merkezine– Noter kanalıyla gönderilir.

2. Bu Kurumlar kitabı bir ay içinde inceleyerek görüş bildirirler. Sözkonusu görüşler önsöze eklenerek kitapla birlikte yayınlanır.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: