PARTİ Mİ, MİLLET Mİ ÜSTÜN?!


Yoksa «Suriyeli Seçmen»i Kapan mı Üstün Gelecek?

***

©Erol Erdoğmuş.

ALINTI

“Suriyeli’ler parti parti Türk kimliğine geçiriliyor. Hükümet bu konuda açık davranmıyor. Yakın bir zamanda Hatay’da 2 bin kişilik bir liste vardı, şimdi de 5 bin kişilik yeni bir liste gelmiş vatandaş yapılması için… Beşbin aile dendiğinde, aile reisinin iki üç eşi, 4 ile 8 arasında çocuğu varsa… Bu durumd 5 bin aile, yaklaşık 40 ile 50 bin kişi demek oluyor, Sınır illerinde daha çok, diğer illerde daha az Suriyeli olduğu düşünülürse, kaç yüz bin kişinin vatandaşlığa alınacağı hesap edilebilir. Çünkü önümüzde iki seçim var, muhalefet hala uyuyor mu?” [Yalçın Bayer, Hürriyet 24 Kasım 2017]

ÖNSÖZ

“Parti; aslı Fransızca’da bırakılmış sureti Türkçe’ye getirilmiş bir söz. Bir bütünün parçası –tamamı değil-; bir kısmı anlamında. Politikada ortak düşünce ve görüşteki kişilerin oluşturdukları siyasal örgüt şeklinde tanımlanıyor.

Millet toplumunun %100 bütünlüğü içinde ortak düşünce ve görüşteki azınlıklar siyasal parti olarak, hiçbir zaman milletin %100 bütünlüğünün oybirliğiyle oyunu alamaz; çoğunluk olarak adlandırılan en büyük azınlığa ulaşabilirler.

Çoğunluk niceliğindeki etkin azınlık, kendini milletin bütünüyle eşdeğer nitelikte sayar ve seçtiği partiye iktidarı teslim eder. Böylece demokrasilerde azınlığın azınlığı, tavşanın suyunun suyu iktidar olur. İktidar yetkisi verilen parti, kendisini etkin çoğunluğa ve millete eşdeğer bulur; dediğim dedikleştikçe dedikleşir. Cezası bir daha seçilmemektir. Seçilmemeyi göze alarak Yapacağını yaptıktan sonra, seçilmemesinin ne önemi kalır!.

Seçilmemek yeterli müeyyede olmamalı. Sorumlular tazminat ve hapisle cezalandırılmalıdır.

Partiler, seçmenleri oranında güçlüdürler. Her parti seçmen sayısını artırma çabasındadır. Suriye depreminden kaçışan 3,5 yada 4 milyon kaçkın, bir siyasal parti için iyi bir seçmen pazarı olabilir, hele de vatandaşlık veren iktidar partisi için…

Bayer, “Muhalefet hala uyuyor mu?” diyor. Suriyelilerin yurttaşlığına karşı çıkarsa onlardan ve seçmen olacak torunlarından asla oy alamayacağını düşündüğü için muhalefet uyumuyor, milleti uyutmaya çalışıyor…

Suriyelilerin yurttaşlaştırılmasından kaynaklanan demografik, sosyal ve ekonomik sorunlar ayyuka çıkınca, başlangıçta susan muhalefet; iktidara veryansın etmeye başlayacaktır. Oysa, perşembenin gelişi çarşambadan belli iken uyarmalıydı.

PARTİLER REKABETİ DEĞİL OLUMLU iCRAATTA PARTİLER ORTAKLIĞI

Rakip muhalefet olumluyu görmez, olumsuzu eleştirir, nankör olur ve eksik kalır. Sağduyulu muhalefet iktidarın olumlu icraatini sahiplenir, iktidarla olumlu icraatinde ortak; olumsuz icraatinde hasımdır. Böylece kamuoyunda inandırıcılığını artırır.

Önceki yazılarımı irdeleyenler hatırlayacaklardır. Partileri parçalayıp kolayca yutabilmek için, güçlü seçmen bütünlüğünü parsel parsel; parti parti bölmüşlerdir. Siyasi partilerin dışında ve üzerinde, adı seçmen sendikası, derneği, vakfı olan; seçmenin gözü, kulağı, dili olan, iktidarı ve muhalefeti denetleyerek seçmeni bilgilendirip bilinçlendirecek bir örgütten yana olduğum bellidir.

1. Bakınız: [win-win Demokrasi, Erol Erdoğmuş, Altıokrasi sayfa 71 ile 73 arası]

2. Bakınız: [Milli İrade Mi Dediniz – Türkiye’de açılmayabilir yasaklıyız!]

3. Bakınız: [CHP Dedikleri – Türkiye’de açılmayabilir yasaklıyız!]

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: