Erdoğan’ın «tebeyyün eden» durumu…


…ve «Dökülen MHP!»

***

MHP’NİN MEVCUT YÖNETİMİ VE DURUŞU ÜZERİNE BİR BAKIŞ

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

©Prof.Dr.Osman Metin Öztürk

(Yazıdaki şekil, yazının twitter için hazırlanmış ve yayınlanmış olmasından ileri gelmektedir. Okuyucuların bilgisine sunar, hoşgörülerine sığınırım.)

1. MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Sayın Mustafa Kalaycı, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, ülkedeki işsizliğe, yoksulluğa, gelir dağılımındaki adaletsizliğe, borçluluğa, bütçe açığına ve dış ticarette cari işlemler açığına dair konuşma yapmış. (Ortadoğu, 16.11.17, s.5)

2. MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, TBMM’de yaptığı konuşmada, “Paradise Belgeleri”nde isimleri geçenler için, sorumlu ve yetkili kurumların, MASAK’ın, harekete geçmesi gerektiğini belirtmiştir. (Ortadoğu, 16.11.17, s. 10)

3. Bunlar, MHP açısından, “siyaset”, “siyasal parti“ ve “muhalefet” olgularını dikkate alan, bu anlamda olumlu gelişmelerdir… Çünkü bu konular, tabanın, halkın, seçmenin, kendisiyle ilgi gördüğü, kulak kabarttığı ve etkilendiği konulardır.

4. Öyle ise, bu konular MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin grup konuşmalarında niye yok diye sormak gerekmez mi? Niçin grup konuşmalarında, ülkenin güncel sorunları ele alınmaz, bu sorunlar ile ilgili olarak iktidara tek söz edilmez? Bunları yapmak, “siyasette iletişimin” bir gereği değil midir?

5. Grup toplantısı konuşmalarının ulusal tv. kanallarından canlı olarak yayınlanması, bir fırsat, bir imkan değil midir? “Meclis tv.”yi kaç kişi izler, Ortadoğu Gazetesi’ni kaç kişi satın alır?

6. Aynı zamanda, hem Cumhurbaşkanı, hem de tek başına 15 yıldır ülkeyi yöneten iktidar partisinin Genel Başkanı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve partisinin duruşu, herkesin nazarında “tebeyyün etmiş” değil midir?

7. 15 yıllık uygulamanın doğurduğu bir kanaat ortada iken, “Devlet’e (MHP’ye) devletin yönetiminde pay verilmesi” düşüncesi ne kadar gerçekçidir? AKP, bugüne kadar esasa müteallik hangi konuda MHP’nin dediğini yapmıştır? Üstelik niye yapsın?

8. Şunlar unutuluyor: ne Sayın Devlet Bahçeli merhum Başbuğ Alparslan Türkeş’tir, ne MHP’nin bugünkü dinamizmi merhum Başbuğ’un sağlığındaki dinamizmdir, ne de bugünkü koşullar merhum Başbuğ’un “fikirlerimiz iktidarda” dediği koşullardır…

9. Baktığım zaman bugünkü MHP’de gördüğüm: ihmal edilmiş, çalışma disiplinini kaybetmiş, dolayısıyla gerektiği gibi çalışmayan bir parti teşkilatı… Dolayısıyla tabana inemeyen, inemediği için de tabandan güç alamayan, gücü iktidarda (iktidara yakın durmakta) arayan bir parti yönetimi…

10. Sayın Devlet Bahçeli’nin (MHP’nin), Sayın Recep Tayyip Erdoğan (ve AKP) üzerine kurulu bir “siyasal hesap” yapması ne kadar doğrudur? “İlkeli duruş”, “kutlu yürüyüş”, “seviyeli (ve olgun) siyaset”… Ve de MHP’nin geleceği… Bunlara ne oldu?

11. Siyasette en doğrusu, halkla beraber olmak, tabanı/halkı aydınlatmak, halkı/tabanı aydınlatarak güçlendirmek, bu güçten hız ve güç almak, bu gücü ülke siyasetine yansıtmak değil midir? Bu, parti olarak büyük fırtınalardan hayatta kalarak çıkmanın yolu değil midir? “İktidar yürüyüşü” bu suretle olmaz mı?

12. MHP’nin mevcut yönetimi, maalesef, ne koşullardaki değişimin farkındadır, ne de siyasette gelecek öngörüsüne sahiptir. Gördüğüm bu. Ve bu nedenle, bunları yazıyor ve MHP’nin mevcut yönetimi için zafiyetten söz ediyorum.

***

 

MHP Konusunda daha önce yayımlanmış makaleler:

§ «MHP Cephesi»nde Değişen Yok… [Ülkece] [Yerelce]

§ Lider Kime Denir? [Ülkece] [Yerelce]

§ SES VER MHP [Ülkece] [Yerelce]

§ MHP’nin «Sabuklanmaları…» [Ülkece] [Yerelce]

§ MHP’ye Sürekli Kan Kaybettiren Bahçeli’nin Balgat’ı [Ülkece] [Yerelce]

§ Bahçeli ve «Akkurtlaştırılan» Bozkurtlar [Ülkece] [Yerelce]

§ Ne olacak şu MHP’nin «Hâl-i Pür Melâli?» [Ülkece] [Yerelce]

§ «Meral Akşener Hareketi…» [Ülkece] [Yerelce]

§ Milliyetçi Türkiye’ye EVET! [Ülkece] [Yerelce]

§ Bahçeli’nin «Oyun»u…
[Ülkece]

§ Bir Lideri Anlamak [Yerelce]

§ MHP’nin içine sokulduğu tehlikeli Kurultay Süreci [Yerelce]

§ Bir MHP Değerlendirmesi!
[Yerelce]

§ Bahçeli’den «Seçim Mügalatası!» [Yerelce]

* *

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: