SUÇU YASAYLA YOK SAYMAK


 

Özel Yaşamın Kamusal Hayat Aleyhine Korunması!
İstanbul Barosu kimden yana?

Özel hayat: Kişinin umumî hayatından daha dar bir çevreyi içine alan, yalnız ilgili şahıslar tarafından bilinebilen, yakınları, dostları ile paylaştığı ve özellikle kamudan gizlediği faaliyetleri, ilişkileri ve olaylardır. Kişinin sosyal ve iş çevresine göre farklılık gösterir.

Kamusal hayat: Modern demokrasilerde kişinin toplum içindeki yaşamı, diğer bireylerle ilişkisi dikkate alınarak kamusal alan; katılımcı, çoğulcu ve uzlaşmacı bir alan olarak kabul edilmektedir.

Mahrem hayat: Kişinin kimse tarafından bilinmesini istemediği, dilediği takdirde bir veya birkaç kişiye açıklayabileceği sırlar, gizli tutmak istediği hususlar ya da belgelerdir.
Doç. Dr. Hilmi Demir

⚠ Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz.
Anayasa – 20.Madde

⚠ Ey iman edenler! Zannın çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın.
Hucurat suresi 12

***

©Erol Erdoğmuş.

OLAY

İstanbul Barosu, [Baro]Emniyet Genel Müdürlüğünün taksilerde kamera kaydının yapılmasını zorunlu kılan genelgesinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle 20 Temmuz 2017′de, Ankara idare mahkemesinde dava açtı. [Haber]

Baroya göre, “Gerek kamusal, gerekse özel alanda, kişisel veri olan birey ses ve görüntülerinin kaydı, özel hayatın gizliliğini ihlal etmektedir. Taksilerde genelde siyasi düşünce açıklamaları yapılabilmektedir. Bu nedenle bu verilerin alınması, istismara açık bir durum yaratabilecektir.”

ÖZEL HAYATIN KAMUSAL HAYAT ALEYHİNE KORUNMASI

Özel hayatın gizliliği nerede başlar, nerede biter? Rızası olmadığı halde, şahsın çıplak ya da dekolte fotoğraf veya videolarının dağıtılması ile özel hayatın gizliliğinin ihlali başlar.

Başkalarının mağduriyetine neden olan; söz ve eylemlerin ses ve görüntü olarak kaydıyla devam etmesi gerekir.

Herkes cebindeki telefonla; işlenen suçu sesli ve görüntülü olarak kanıtlayabilirken, özel hayatın gizliliğinin ihlali gerekçesiyle; kanıtları geçersiz saymak, adalet değil, suçtan ve suçludan yana olmaktır!..

Suçlu, kendine çeki düzen vererek özel hayatını saydamlaştırırken; mağdur savunma hakkından yoksun kalmaz.

İstanbul Barosunun potansiyel suçluyu caydırıcı, potansiyel mağduru koruyucu bu uygulamaya karşı çıkması şaşırtıcıdır.

Baro üstelik gizli oydan yana. Taksi sohbetinde oy’unu belli eden seçmen mağdur olurmuş?! Seçmen suç mu işlemiş ki, oy’unu gizlesin?

Gizli oy, seçmeni ürkek ve iki yüzlü yapar. Seçmeni ürkekleştirmek, politikacıların çıkarına, seçmenlerin ve demokrasinin zararınadır.

*

TurkLider_logo

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: