KİTAP CENNETİ…


 

…ve «Meleği!»

☼ Allah’ım bana kitap dolu bir evle, çiçek dolu bir bahçe ver.
Confucius

☼ Tek dostum kitaplarım, tek düşmanım cahil dostlarımdır.
Denis Diderot

☼ Bazıları kitabı kalınlığıyla ölçer, sanki kafayı değil de kolları çalıştırmak için yazılmışçasına.
Baltasar Gracian

☼ Biz zevk için harcadığımız paradan fazla, kitap için sarfetmediğimiz müddetçe, bu ülke hiç bir zaman medeni bir ülke olamayacaktır.
Elbert Hubberd

☼ İnsanı ısıran ve sokan kitaplar okumalıyız, okuduğumuz kitap bir yumruk indirerek bizi uyandırmıyorsa ne işe yarar.
Franz Kafka

☼ Bilimde en yeni, edebiyatta en eski kitapları okuyun
Bulwer Lytton

☼ Seçiş hürriyetimizin sınırsız olduğu tek dünya, kitaplar dünyasıdır.
Cemil Meriç

☼ Bir insana bir kitap sattığın zaman, ona yalnız yarım kilo kağıt, mürekkep ve tutkal satmış olmazsın, ona tamamıyla yeni bir yaşam satmış olursun. Sevgi, dostluk, mizah ve geceleyin denizde dolaşan gemiler, eğer o kitap gerçekten benim anladığım anlamda bir kitapsa, onun içinde bütün gökler ve yer vardır.
Christopher Morley

☼ İnsanlık yalanı vc adaletsizliği kılıçla değil, kitapla yenecektir.
Emile Zola

© photocredit

***

©Erol Erdoğmuş.

GÖZLEM

Hergünkü güncelinizde, evinizdeyken; birden, evinizle birlikte uçarak bir ormana konduğunuzu hissettiniz mi?

Ağaçlar çiçekler içinde; mutlu, huzurlu bir ortamda; çevrenizde cıvıl cıvıl cıvıldaşan çiçek yüzlü çocuklarla, raflarını saksılaştıran çiçek çiçek, renk renk kitaplarla birlikte oldunuz mu hiç?

Her kitap;sınırları ilk sayfasıyla son sayfası arasında çizilmiş bir zihin ülkesidir.

Yazar bu ülkenin hükümdarı, okur gezginidir.

Biri yayıncı, dördü çocuk beş gezginin; bir zihin ülkesi gezisinin anılarını, yorumlarını paylaşarak; kendi duygularını, düşüncelerini bir masa etrafında toplanarak yüz yüze, göz göze zenginleştirdiklerini gözlemlediniz mi?

Her yazar; gizlice ya da apaçık kendini yazar. Kendinden başkasını yazamaz; kendinden başkasını bilemez, tahmin edemez çünkü.

Her okur; benzer durumlarda başkaları ne hisseder, ne düşünür, ne yapar merakıyla okur. Okur yoksa; yazar varken yoktur, yaşayan ölüdür.

Öznelerini, öznelerinin nesnelerle ilişkilerini,öznelerle nesneleri etkileyen olayları, bunları mihenkleyen kavramlarla; hepsini kapsayan zamanı ve mekanı belirleyerek; kendini dev aynasında görüp Tanrı sanan yazar, gerçek Tanrı gibi her yerde hazır ve nazır olamadığı için acizdir.

Hangi okurun kitabını okuduğunu, hangi okurun okumadığını; okumuşsa hangi gerekçelerle beğendiğini, hangi gerekçelerle beğenmediğini bilemez. Yazarlığın olmazsa olmazı, okur geribildirimidir.

Yazar; yazardan bir başkası olan okur’un benzer durumlarla karşılaşınca ne hissettiğini, ne düşündüğünü, ne yaptığını öğrenerek tıpkı kitabını okuyan okur gibi duygularını, düşüncelerini zenginleştirecektir.

Yazar’ın okur’u, okur’dur; okur’un okur’u da yazar… Okur yazar ile, yazar okur ile zenginleşir.

KİTAP CENNETİNİN MELEĞİ

Kapıyı çalıyorum: -Feneryolu Sokak No 30 Saray Apt. Daire 1-. Kapıyı Kitap Cenneti’nin meleği, çocuk kitaplarının ödüllü yazarı Sevim Ak hanımefendi açıyor.

Sevim Hanım; Samsunda öğretmenlik yapmış olan anne ve babasının, hafta sonlarında öğrencilere ücretsiz dersler vermeleri etkinliğini; kardeşi ünlü karikatürist Behiç Ak ile birlikte annesiyle babasının son yıllarını yaşadıkları bu daireyi satın alarak, sadece cumartesi günleri açık olan, çocukların ücretsiz yararlandığı “Ev Kütüphanesi”ne dönüştürerek geliştirdi.

Ak kardeşlerin apak kütüphanesi, Okul Kütüphanecileri Derneği tarafından, “53. Kütüphane ve Okuma Kültürüne Katkı 2017” ödülüne layık görüldü. [Kütüphane ve Okuma Kültürüne Katkı Ödülleri” sahiplerini buldu]

NOT: Kitap Cennetinden, Gazete Kadıköy habercilerinden sayın Gökçe Uygun‘un haberi ile haberdar oldum. Kendisine teşekkür ederim. [Feneryolunda Bir Ev Kütüphanesi]

*

[Bilge Çocuk] [Altıokrasi] [E Kitap]

TurkLider_logo

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: