İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ BU MU?!


 

Savcının Yargısız İnfazla Beraat Kararı!

⚖ Kelimeler, silahlardan daha güçlüdür. Düşmanlarımızın silahlanmasına izin vermiyoruz. Neden konuşmalarına izin verelim?
Joseph Stalin

⚖ Bir düşüncenin ifade edilmesini susturmanın olağandışı kötülüğü insan ırkını, gelecek nesillerle beraber bu nesli ve düşünceye sahip olanlardan çok düşünceye katılmayanları soymasıdır. Eğer düşünce doğruysa gerçeği bulmak için yapılan hata alışverişinden yoksun kalırlar: eğer yanlışsa, düşüncedeki hatanın ortaya çıkardığı ve büyük bir faydası olan, gerçeğin daha netçe algılanışını ve canlı izlenimini kaybederler.
John Stuart Mill

⚖ Halkın çıkarlarına paralel olarak ve sosyalist sistemi güçlendirmek ve geliştirmek için, Sovyetler Birliği vatandaşlarına ifade, basın, konferans, toplantı, sokak yürüyüşü ve gösteri özgürlüğü garanti edilmiştir.
SSCB Anayasası Madde 50

⚖ Konuşma özgürlüğü olmadan gerçeği aramak mümkün olamaz… gerçeği keşfetmek işe yaramaz. Konuşma özgürlüğünün binlerce kez kötüye kullanılması inkar edilmesinden daha iyidir. Kötüye kullanım bir günde ölür, ama inkar edilmesi hayatları yok eder, ve ırkımızın umutlarını gömer.
Charles Bradlaugh

⚖ Ne zaman hükümet muhalefetin sesini susturma prensibine bağlansa, gidebileceği tek bir nokta vardır, ve bu, ülkedeki her vatandaş için terör kaynağı olup, herkesin korkuyla yaşadığı bir ülke yaratana kadar sürekli artan baskıcı önlemler alma yolunun bittiği yerdir.
Harry Truman

⚖ Sansür, geçerli anlayışları ve var olan kurumları ve yasaları birilerinin sorgulamasını engellemek için var. Bütün ilerleme geçerli anlayışların sorgulanmasıyla ve var olan yasaların ve kurumların değiştirilmesiyle gerçekleşir. Sonuç olarak ilerlemek için gerekli olan ilk şey sansürün kaldırılmasıdır.
Bernard Shaw

⚖ İnsanlarının özgür bir ortamda gerçekleri ve yanlışları yargılamasından korkan bir millet, kendi insanlarından korkan bir millettir.
John Kennedy

© photocredit

***

©Erol Erdoğmuş.

OLAY

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, sosyal medyada 1 Ocak 2017 günü yayınladığı videosunda; [Satranç Açıklaması] “Satranç tavladan da, kumardan da beter…Satranç oynamaktansa ateşi tutmak daha hayırlı. Satranç oynayan kişi insanların en yalancısı. Oynayanlara ölürken kelime-i şehadet nasip olmayabilir. Satranç oynayan lanetlenmiştir. Oynayana bakan da domuz eti yemiş gibidir” buyurmuş!..

Bu cehalet üzerine öğretmen Mücahit Bayraktar, Ahmet Mahmut Ünlü hakkında, “Halkın dini inançlarını kullanarak sömürmek suretiyle, halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan suç duyurusunda bulundu.

Savcı, Ünlü hocanın saçmalıklarını ifade özgürlüğü olarak değerlendirdirdi ve dava açmadı!..

NİÇİN? NİÇİN? NİÇİN?

İfade özgürlüğü, iddia özgürlüğüdür. Herkesçe bilindiği üzere, Hukukun temel kurallarından biri, “Müddei -iddia eden-, iddiasını ispatla mükelleftir”. İddiasını ispatlayamayan, müfteridir, yalancıdır, yanıltıcıdır. İfade özgürlüğü hakkını kötüye kullanmıştır. Ceremesini çekmelidir.

Savcı; önyargı mercii olarak, yargıç gibi hüküm vermiş, Ünlü’yü yargısız infazla beraat ettirmiştir.Oysa; savunmasa da davayı mahkemeye götürmeli, kararı yargıç vermeliydi.

Ahmet Mahmut Ünlü aşağıdaki iddialarını ispatlamakla mükelleftir?

1) Satranç niçin tavladan kumardan beter kötülüktür?

2) Satranç oynamaktansa ateşi tutmak nasıl daha hayırlıdır?

3) Satranç oynayan kişi insanların niçin ve nasıl en yalancısıdır?

*

TurkLider_logo

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: