Understanding «Brexit Process…»


 

Countdown To Brexit Officially Has Begun

Britanya Başbakanı Theresa May tarafından imzalanan AB’den ayrılma mektubu bugün resmen AB Konsey Başkanı Donald Tusk’a sunuldu. Bu başvuru 2 yıl sürmesi planlanan bir üyelikten çekilme sürecini başlatmış bulunuyor.

Müzakerelerde en çetin konu kişilerin serbest dolaşım ve yerleşme hakkı olacak

Türkiye’nin de yeni AB’nin Neresinde Yer Alacağını Belirlemesi Gerekecek

Neuf mois après le référendum, la première ministre, Theresa May, déclenche mercredi l’article 50 du traité de Lisbonne ouvrant les négociations en vue de la sortie de l’UE.

Prime Minister Theresa May made history Tuesday evening as she penned a divorce letter from the U.K. to the EU, setting Britain on an unprecedented course to forgo its decades-long membership in Europe’s political and economic union.

What is Article 50?

How does a Member State trigger Article 50?

What happens once Article 50 has been triggered?

How is the withdrawal agreement concluded?

How long does that leave for the actual negotiations?

When does the United Kingdom cease to be a member of the European Union?

What happens if no agreement is reached?

Can a Member State apply to re-join after it leaves?

Once triggered, can Article 50 be revoked?

What does Article 50 say?

***

BRİTANYA’NIN AB’DEN AYRILMA BAŞVURUSU NE ANLAMA
GELİYOR?

Britanya Başbakanı Theresa May tarafından imzalanan AB’den ayrılma mektubu bugün resmen AB Konsey Başkanı Donald Tusk’a sunuldu. Bu başvuru 2 yıl sürmesi planlanan bir üyelikten çekilme sürecini başlatmış bulunuyor.

Britanya’da geçtiğimiz Haziran ayında yapılan referandum sonucu halkın %52’si AB’den ayrılma yönünde oy kullanmıştı. Bugün süreçte önemli bir gelişme yaşandı. Başbakan Theresa May’in imzası ile üyelikten çıkış sürecini başlatan mektup AB Konseyi Başkanı Tusk’a sunuldu. Sürecin 2 yıl sürmesi bekleniyor ancak bu sürenin uzaması da muhtemel. Çetin bir müzakere süreci geçecek.

Müzakerelerde en çetin konu kişilerin serbest dolaşım ve yerleşme hakkı olacak

Müzakerelerin oldukça zorlu geçmesi bekleniyor. AB’nin Britanya’ya kolaylık sağlamamaya kararlı olduğu anlaşılıyor.

Britanya tarafı üyelikten ayrılmasına rağmen AB Tek Pazarına erişim sağlayacak bir anlaşmaya ulaşmayı hedefliyor. Müzakerelerin en çetin geçeceği konulardan biri kişilerin serbest dolaşımı ve yerleşme hakkı olacak. Britanya vatandaşlarının AB’de yerleşme hakkı ve hizmet sunma serbestisinin sınırlanması hizmet sektörü açısından önemli kayıplara yol açabilir. Britanya AB vatandaşları için aynı hakları tanımadığı takdirde AB pazarında kendi vatandaşları için de bu hakları alması zor. Britanya’daki AB’den çıkış referandumunda üzerinde en fazla durulan ve tepki çeken konulardan biri Britanya’da yaşayan ve çalışan çoğu Doğu Avrupa kökenli 3,2 milyon AB vatandaşları olmuştu. Özellikle Nigel Farage gibi aşırı sağ politikacılar “Hayır” kampanyasında bu konuyu gündeme taşımış ve AB kökenli göçmenlerin sınırlandırılması gerektiğini ileri sürmüştü. Müzakerelerin en çetin geçmesi beklenen konuların başında bu serbest dolaşım, yerleşme ve hizmet sunma serbestisi konusu geliyor. AB bu konuda Britanya’ya taviz vermemeye kararlı çünkü Britanya için avantajlı yeni bir model öngörülmesi diğer bazı Üye Devletler için de cazip olabilir ve üyelikten çıkma sürecini tetikleyebilir.

Britanya’nın AB’den ayrılması İskoçya’nın bağımsızlık taleplerini de yeniden gündeme getirmiş bulunuyor. İskoçya Parlamentosunun bağımsızlık için referandum yapma kararı hususunda, Britanya hükümetinin izni gerekse de Brexit süreci ile birlikte bağımsızlık yönündeki taleplerin giderek daha sık duyulması bekleniyor.

Türkiye’nin de yeni AB’nin Neresinde Yer Alacağını Belirlemesi Gerekecek

Britanya’nın AB’den çıkış süreci yaşanırken, AB de geleceğini yeniden kurguluyor. Komisyon’un bu ay içinde sunduğu raporda 5 senaryo öne sürülmüştü. Bu senaryolara göre, AB şimdi olduğu gibi devam edebilir; bütünleşmeyi durdurarak ortak pazar kimliğine geri dönebilir; çok katmanlı entegrasyon modelini geliştirebilir; entegrasyonu seçilmiş politikalar üzerinden götürebilir ya da bütünleşmeyi hızlandırarak federal bir modele yönelebilir. Britanya’nın AB’den çıkışı müzakere edilirken, bu konular da ele alınacak ve Brexit sonrası AB’nin yapısı netlik kazanacak. AB ile yakın ilişkileri olan ve halen aday ülke olan Türkiye açısından bu gelişmeleri takip etmek son derece önemli. AB birinci ticaret ortağımız ve Türkiye’ye gelen doğrudan yabancı sermayenin 2/3ü AB ülkelerinden kaynaklanıyor. Bununla da kalmıyor: AB ülkelerinde 6 milyona yakın Türkiye kökenli göçmen bulunuyor. Adaylık süreci içinde olduğumuz AB Türkiye’de sosyal güvenlikten hukuka, tüketici haklarından göç yönetimine kadar birçok farklı alanda önemli bir yönetişim modeli. Tüm bu açılardan AB’nin gideceği yön ve alacağı şekil Türkiye’nin gelecek planları itibarıyla belirleyici olacak. AB’nin çok katmanlı, farklı hızlarda ilerleyen yapısının kurumsallaşması halinde Türkiye’nin de AB perspektifini bu gelişmelere adapte etmesi gerekecek.

AB Britanya’nın ayrılmasıyla birlikte önemli bir savunma ve askeri gücünü de kaybetmiş olacak.

Britanya önemli bir siyasi güç ve AB’nin savunması açısından ayrılması bir kayıp olacak. AB’nin gelişen savunma birliği oluşturma planlarına bakacak olursak, Türkiye’nin AB güvenliği ve savunması açısından oynadığı rolün önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Bu önem Britanya gibi bir aktörün AB’den çıkması sonrasında daha da kritik olacak.

***

Statement by the European Council* (Art. 50) on the UK notification
Brussels, 29 March 2017

Today, the European Council received a letter from the British Prime Minister, Theresa May, notifying the United Kingdom’s intention to leave the European Union. This notification follows the referendum of 23 June 2016 and starts the withdrawal process under Article 50 of the Treaty. We regret that the United Kingdom will leave the European Union, but we are ready for the process that we now will have to follow.

For the European Union, the first step will now be the adoption of guidelines for the negotiations by the European Council. These guidelines will set out the overall positions and principles in light of which the Union, represented by the European Commission, will negotiate with the United Kingdom.

In these negotiations the Union will act as one and preserve its interests. Our first priority will be to minimise the uncertainty caused by the decision of the United Kingdom for our citizens, businesses and Member States. Therefore, we will start by focusing on all key arrangements for an orderly withdrawal.

We will approach these talks constructively and strive to find an agreement. In the future, we hope to have the United Kingdom as a close partner.

President Tusk has convened the European Council on 29 April 2017.
*Following the notification under Article 50 TEU, the member of the European Council representing the withdrawing Member State shall not participate in the discussions of the European Council or in decisions concerning it.

Article 50 of the Treaty on European Union
Brussels, 29 March 2017
[FR DE DA ES NL IT SV PT FI EL CS ET HU LT LV MT PL SK SL BG RO HR]

What is Article 50?

Article 50 of the Treaty on European Union sets out the procedure for a Member State to withdraw from the European Union, if it should wish to do so. It was first introduced by the Lisbon Treaty in 2007.

How does a Member State trigger Article 50?

A Member State must notify the European Council of its intention to leave. There are no particular requirements regarding the form.

What happens once Article 50 has been triggered?

The withdrawal agreement must be negotiated in accordance with Article 218 (3) of the Treaty on the Functioning of the European Union.

Step 1

An extraordinary European Council will be convened by the President of the European Council, Donald Tusk. This will happen on 29 April.

The European Council will adopt by consensus a set of guidelines on the orderly withdrawal of the United Kingdom from the European Union. These guidelines will define the overall principles that the EU will pursue during the negotiations based on the common interest of the European Union and of its Member States.

Step 2

After the adoption of the guidelines, the Commission will very quickly present to the Council a recommendation to open the negotiations. This will be agreed by the College of Commissioners, 4 days after the meeting of the European Council.

Step 3

The Council will then need to authorise the start of the negotiations by adopting a set of negotiating directives. They must be adopted by strong qualified majority (72% of the 27 Member States, i.e. 20 Member States representing 65% of the population of the EU27).

Once these directives are adopted, the Union negotiator, as designated by the Council, is mandated to begin negotiations with the withdrawing Member State.

How is the withdrawal agreement concluded?

The negotiations on the orderly withdrawal must be completed within a period of two years from the moment Article 50 is triggered. If no agreement is reached within this period, the Treaties will cease to apply to the withdrawing Member State.

At the end of the negotiation period, the Union negotiator will present an agreement proposal to the Council and the European Parliament, taking into account the framework of the future relationship of the UK with the EU.

The European Parliament must give its consent, by a vote of simple majority, including Members of the European Parliament from the UK.

The Council will conclude the agreement, by a vote of strong qualified majority.

The UK must also ratify the agreement according to its own constitutional arrangements.

So how long does that leave for the actual negotiations?

The negotiations themselves will last approximately 18 months (early June 2017 – October/November 2018).

Who will negotiate for the European Union?

The Heads of State or Government of the EU27 invited the Council to nominate the European Commission as the Union negotiator. They welcomed the appointment by the Commission of Michel Barnier as the chief negotiator.

The European Commission as Union negotiator and Michel Barnier as the Commission’s chief negotiator will systematically report to the European Council, the Council and its preparatory bodies.

Michel Barnier will keep the European Parliament closely and regularly informed throughout the negotiations.

It is clear that Member States will be closely involved in preparing negotiations, giving guidance to the Union negotiator, and assessing progress. For this purpose, a dedicated Working Party will be created in the Council, with a permanent chair, to ensure that negotiations are conducted in line with the European Council guidelines and the Council’s negotiating directives.

The European Council will remain permanently seized of the matter, and will update its guidelines during the negotiations as necessary.

What about the practical side of the negotiations? What language will they be in? How often will both sides meet?

Practical issues, such as language regime and negotiation structure, will be agreed jointly between the EU and UK negotiators.

Where will negotiations take place?

They will take place in Brussels.

When does the United Kingdom cease to be a member of the European Union?

The EU Treaties cease to apply to the United Kingdom from the date of entry into force of the agreement, or within 2 years of the notification of withdrawal, in case of no agreement. The Council may decide to extend that period by unanimity.

Until withdrawal, the Member State remains a member of the European Union, with all the rights and obligations that derive from membership, including the principle of sincere cooperation which states that the Union and all its Member States shall assist each other in carrying out the Treaty.

What happens if no agreement is reached?

The EU Treaties simply cease to apply to the UK two years after notification.

Can a Member State apply to re-join after it leaves?

Any country that has withdrawn from the EU may apply to re-join. It would be required to go through the accession procedure.

It is up to the United Kingdom to trigger Article 50. But once triggered, it cannot be unilaterally reversed. Notification is a point of no return. Article 50 does not provide for the unilateral withdrawal of notification.

What does Article 50 say?

1. Any Member State may decide to withdraw from the Union in accordance with its own constitutional requirements.

2. A Member State which decides to withdraw shall notify the European Council of its intention. In the light of the guidelines provided by the European Council, the Union shall negotiate and conclude an agreement with that State, setting out the arrangements for its withdrawal, taking account of the framework for its future relationship with the Union. That agreement shall be negotiated in accordance with Article 218(3) of the Treaty on the Functioning of the European Union. It shall be concluded on behalf of the Union by the Council, acting by a qualified majority, after obtaining the consent of the European Parliament.

3. The Treaties shall cease to apply to the State in question from the date of entry into force of the withdrawal agreement or, failing that, two years after the notification referred to in paragraph 2, unless the European Council, in agreement with the Member State concerned, unanimously decides to extend this period.

4. For the purposes of paragraphs 2 and 3, the member of the European Council or of the Council representing the withdrawing Member State shall not participate in the discussions of the European Council or Council or in decisions concerning it. A qualified majority shall be defined in accordance with Article 238(3)(b) of the Treaty on the Functioning of the European Union.

5. If a State which has withdrawn from the Union asks to re-join, its request shall be subject to the procedure referred to in Article 49.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: