Baykal’ı «tekfir etme»ye kalk…


 

Asıl «kâfirler»e Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni teslim et!

Bir kimseyi yaptığı bir işten veya sarfettiği bir sözden dolayı kâfir sayma, onu küfre nispet etmektir!

İman ile küfrün sınırının tesbiti çok güç olduğundan, Hz.Peygamber fertleri ve kişileri değil, belirli tipleri tasvit etmek suretiyle tekfir etmiştir. Ehl-i Sünnet âlimleri bu hadisleri bile gerçek manâda tekfir için değil, işlenen günâhların büyüklüğünü göstermek amacıyla ele almışlardır.

Bir kimsenin küfrü için 99 delil bulunsa da, sadece biri de imanına delalet etse, o 99 delile değil, bir delile bakılarak imanına hükmedilir. Bu kaide; Ehl-i sünnetin, toplum huzur ve düzeni açısından konuya gösterdiği hassasiyetin delilidir!

Gelelim Deniz Baykal olayına!

AKP yöneticileri; 1) Gebze Milletvekili ne dedi? “Allah’ın bütün hususiyetleri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’da toplanmıştır” Küfrün dik âlâsı! 2) Recep Tayyip Erdoğan ne dedi? “Bizim Rahmetimiz gazabımızı aşmıştır” Küfrün dik âlâsı. Sen şimdi bunları duymazdan, görmezden gel; kalk Deniz Baykal gibi çoğunu cebinden çıkaracak bir devlet ve siyaset adamını «kâfir» ilân etmeye kalk, cahil cühelâ takımını, dinden yakından uzaktan ilgisi bulunmayanları dolduruşa getir, daha da ileri gidilirse, linç teşebbüsünde bulunmaya tahrik et!

Ey millet 16 Nisan’da işte bu tıynetteki insanların toplandığı bir partinin hazırladığı Anayasa Referandumu için oy kullanacaksınız? Vicdanınız el veriyor mu? – nö.

Şimdi sözü Münir Kebir beye bırakalım… Bakalım uzmanı ne diyorlar?

© photocredit

***

PRAGMATİST MÜSLÜMANLIK…

munir_kebir2

© Münir Kebir

Fırsatı ganimet sayıp bundan kendine fayda temin eden kişiye “Pragmatist Kişilik” denir.

Dini referanslarla bir konuyu anlatmak – belki – insanlarımıza SIKICI gelebilir.Onlara,yerden göğe kadar hak veriyorum.Çünkü,en başta “Ben İmam Hatip Kökenliyim” diyenler ülkemizde orta sahayı kapmışlar, tamamen bizim dediğimiz dediktir diyorlar, Yürü Ya Kulum!… Bu yüzden hak veriyorum. Ama, yeri sırası gelirse de, bundan vazgeçmem…. Hele ki; İslam kimliğiyle ülkeyi yönetenler, İslamı, islamdan olmayan söz ve hükümlerle, kamuyu yanlış yönde manipüle ederlerse, ben buna inşallah sessiz kalmam. Vesselam….

******

Bu akşam – hergün olduğu gibi – 19:00 haberlerini izledim. Haberlerden önce de Deniz BAYKAL’ın Samsun’da, nasıl diyim!…. acizane ve fakirane bir şekilde gerçekleştirdiği, kapalı toplantı yerinde, 16 Nisan’da yapılacak Referanduma ilişkin “Evet” veya “Hayır” tercihlerinin, ülkemize kazandıracağı sonuçları anlattı. Dinledim. Çok açık söyleyeyim, Siyaset Bilimi, Çağdaş Hukuk açısından tamamen gerçekleri anlattı. Hiç kimseye; ” kaşının üzerinde gözün var” dedirtecek bir cümlesi olmadı. Ben buna şahidim.

Şu kadar ki,konuşmasının bir yerinde,bu referandumun, ”Evet” oylarının , “Tek Adam” sonucunu vereceğinden bahisle, bunun beşer vüs’atine (insan kapasitesine) ağır geleceğini, kişinin böylesi bir sorumluluğu kaldıramayacağını belirtti. Bunu belirtirken de; Hz.Muhammed (SAV) dahi olsa, onun bile bu ağırlığa tahammül gösteremeyeceği yönünde bir örnekseme yaptı. Bunda Ne VAR! ….Mealen naklediyorum ; ”Efendim, Müftülerimiz Diyanet İşleri Başkanımız, buna müsaade et-me-mesi gerekirdi “ diyor bi tane kalburüstü trol… Ey trol!… Gebze Milletvekiliniz; “Allah’ın bütün hususiyetleri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’da toplanmıştır” dediğinde niye müftüleri, DİB’i göreve çağırmadın!?.. Küfrün alasıdır bu. Bi tek bu mu? “Bizim Rahmetimiz gazabımızı aşmıştır” sözünü kim söyledi? Kendi kendinizi küçük düşürüyorsunuz farkında mısınız!… Aşağıya açıklamayı yapıyorum. Beğendiğiniz aliminize götürün, okutun da, çıksın beni tekzip etsin hade… Hodri meydan!…

******

Bir Müslüman vatandaş olarak bu örneksemeye tüm benliğimle katıldığımı başta söyliyim.Nedenlerine gelince; Bu örneksemede şahsen ben; Hz.Muhammed (SAV)’ in, risaleti sırasında gerçekten hiçbir insanın katlanamayacağı külfete katıldığına iman etmiş bir insanım. Bu değerlendirmem de,Kur’an-ı Kerimin İNŞİRAH Suresini kendime rehber ediniyorum. Açıktır ki bu surede, Deniz BAYKAL’ı haklı kılacak ve hatta kendisine sevap yazacak iki önemli husus ortadadır.

* Birinci husus, Peygambere verilen ağır görev karşılığında ona aynı zamanda diğer insanlardan farklı, risaletini yürütecek ilahi bir format atılmıştır. (Bknz:2 ve 3.ayetler)

* Dünyevi konularda ise bizzat peygamberimiz etbaına ; “Dünyevi işleri siz benden daha iyi bilirsiniz” demiştir. Deniz Baykal Beyin örneksemesi ve daha sonra bu örneksemesini tefsir etmesi sonucunda; bu örneksemenin peygamberimizin beşeri vasfına ait olduğu yönünde, Kur’an-ı Kerimin Hucurat Suresinin 12.Ayeti göz önüne alınarak değerlendirmek varken, bunun bilincinde olmadan, bu devlet adamını halkımızın gözünden küçük düşürücü sözlerle kınamak, cehaletten de öte, açık bir şekilde FASIK’lıktır.Günümüz Türkçesiyle kışkırtıcı arabozanlık yani provokatörlüktür.

******

Bu trollerin namaz kıldığından oldukça şüpheliyim. İnşallah yanılırım. Ama şüphem de boş değildir. Bir kimse eğer Yatsı namazını camide kılıyorsa, istisnasız tüm camilerde Yatsı namazından sonra, Bakara suresinin son iki ayeti – halk arasındaki adıylaAmener resulü aşrı (okuma parçası) okunur. Bu troller namaz kılıyorlarsa, okunan aşrın daha manasını bilmiyorlar demek ki!… Biliyorlarsa, ayette geçen “La yukellifullahu nefsen illa vüs’aha” ilahi ruhsattan haberleri yok! O zaman dinledikleri ayetin ne anlama geldiğini bari öğrensinler. Ve tabi şu Hadis-i Kudisiyi de hayrıma öğrensinler. Evet hayrıma öğrensinler. “İnnemel a’malu binniyetihi” (Ameller, ifa edilen işler, söylenen sözler niyete göre indellah ta işlem görür) İşte bu Hadis-i Kudsi bile tek başına trollerin değerlendirmesini ayağımın altına almama yeter de artar bile. Kapak olsun!….

Saygılarımla,

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: