YÜKSELTEREK UZAKLAŞTIRMAK


 

Din Kimin İçin? Allah için mi; İnsan için mi!

Bütün dinler, insanlara yürüyecekleri yolu gösterdikleri iddiasındadırlar. İnsan için olan din; insan aklı, anlayışı ve kavrayışıyla çerçevelenecek, sınırlanacaktır, doğal olan budur. İslâm Peygamberi ne diyor? İnsanın dini aklıdır; aklı olmayanın dini yoktur!

Akıl körü körüne inanmayı; her olumluda olumsuzu, her olumsuzda olumluyu aramayı olmazsa olmaz sayar. Aklı olanın dininde ezbere inanmak yoktur, sorgulamak vardır.

Baş üstündekileri büyülterek, ayaklar altındakileri küçülterek kendimizden uzaklaştırırız. Dindarın dini başının üstünde kendinden uzakta; dinsizinki ayaklarının altında kendinden uzaktadır.

İnsanoğlu lokmasını dişleriyle parçalamadan, tükrüğüyle ıslatmadan sindiremez; işe yarayan kısmını özümleyemez, işe yaramayan kısmını dışarı atamaz. Bedendeki lokma ile zihindeki bilgi aynı işlemlerden geçerek özümlenir.

Bir ilâhiyatçı tersini söylüyor da…

***

©Erol Erdoğmuş.

ALINTI

Yalçın Bayer Hürriyet’te (03 Mart 2017), Ayşe Erkli imzasıyla kendisine gönderilen notu yayınladı. [Bknz. BİR İLAHİYATÇIDAN UYARI]

“Bir ilahiyatçı profesörün mesajını sizlerle paylaşmak istedim:

Gelenekte islam alimleri, meallendirdikleri, açıkladıkları ve tefsir ettikleri Kuran ayetleri ile ilgili olarak kanaatlerini belirttikten sonra hemen ardından (Allah bundaki muradını -kendisi- daha iyi bilir) ifadesini mutlaka kullanırlardı. Ve kendi anladıklarını Allah’a nispet ederek “Allah böyle söylüyor veya Allah’ın maksadı budur” gibi edep sınırlarını aşan söylemlerde bulunmazlardı. (…)”

DİN ALLAH İÇİN Mİ? İNSAN İÇİN Mİ?

Bütün dinler, insanlara yürüyecekleri yolu gösterdikleri iddiasındadırlar. Bu nedenle dinler Allah için değil, insanlar içindir.

İnsan için olan din; insan aklı, anlayışı ve kavrayışıyla çerçevelenecek, sınırlanacaktır, doğal olan budur. “Allah bundaki muradını -kendisi- daha iyi bilir” derseniz; Allahın daha iyi bildiğinin insan için hiçbir pratik değeri olmaz.

“İnsanın dini aklıdır, aklı olmayanın dini yoktur” diyen islam peygamberi aynı gerçeği vurgulamakta değil midir?

Akıl körü körüne inanmayı; her olumluda olumsuzu, her olumsuzda olumluyu aramayı olmazsa olmaz sayar. Aklı olanın dininde ezbere inanmak yok, şüphe ışığında;doğruyu yanlışı, iyiyi kötüyü sorgulamak vardır.

Dik duran bedenimizin alt sınırı yere basan ayaklarımız,üst sınırı başımızdır.

Başımızın üstündekileri büyülterek, ayaklarımızın altındakileri küçülterek bedenimizden -kendimizden- uzaklaştırırız. Dindarın dini başının üstünde kendinden uzakta; dinsizinki ayaklarının altında kendinden uzaktadır.

Başımızın üstünde ve ayaklarımızın altında olmayanlar, bedenizin karşısındaysalar; onları ölçebilir, biçebilir, tartabilir; bize ne eklediğini, bizden ne eksilttiğini belirleyebilir; dışlar, yada içler, özümleriz.

İnsanoğlu lokmasını dişleriyle parçalamadan, tükrüğüyle ıslatmadan sindiremez; işe yarayan kısmını özümleyemez, işe yaramayan kısmını dışarı atamaz. Bedendeki lokma ile zihindeki bilgi aynı işlemlerden geçerek özümlenir.

İlahiyatçı Prof. her kim ise; “Allah bundaki muradını -kendisi- daha iyi bilir” diyerek dini insandan uzaklaştırdığının bilincinde değil ne yazıkki.

*

TurkLider_logo

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: