HAKEMSİZ FUTBOL MAÇI!


 

İnsanları harekete geçirmek için iki manivela vardır: Menfaat ve korku
Napoleon Bonapart

sans-titre

Dünya menfaatleri için iyilik edenlerin iyilikleri, avcının kuşlara yem atması gibidir – Beydeba; Araya menfaatlerimiz girmeyince hadiseleri elbette başka türlü, daha realist bir gözle görmeye, hakikaten daha uygun şekilde anlamaya ve yorumlamaya başlarız – Ahmet Hamdi Tanpınar; Ne kemik uğruna köpek olduk, ne de menfaat uğruna çakal. Biz hayatımız boyunca hep dik durduk – Yılmaz Güney; Menfaate dayanmayan bir dostluğun güzelliğini anlamayan, başkalarının gerçek dostluktan duyabileceği saadeti de anlayamaz – Edward Young; Yalnız kendini düşünen insan, yumurtasını pişirmek için, gerekirse komşusunun evini yakar – Menfaat bir bal çanağı, insanlar da sinektir, kenarından yetinmeyip ortasına dalanlar, çırpına çırpına boğulurlar – Anonim; Güvenme insanların samimiyetine, menfaatleri için gelirler vecde. Vaad etmeseydi Allah cenneti, O’na bile etmezlerdi secde – Mehmet Akif Ersoy; Daima kendi menfaatini göz önünde bulunduran kimse, pek çabuk düşman kazanır – Yüksek insanlar adalet için, alçak insanlar ise menfaati için çaba gösterir – Konfüçyus; Deveyi yardan uçuran, bir tutam ottur – Refiki; Bizden daha kudretli insanları sevdiğimize çok kere kendimizi inandırırız, halbuki dostluğumuzu meydana getiren sadece menfaattir, kendilerine yapmak istediğimiz iyilik için değil de umduğumuz faydalar dolayısıyladır ki onlara gönül veririz – Menfaat her dili konuşur, her kılığa girer, hatta menfaatlere karşı kayıtsız biri gibi görünmesini de bilir – La Rochefaucauld; Çıkarlar karşılıklı olunca ve herkes sadece kendi çıkarını düşününce, kendi çıkarlarından olmamak için insanlar daha uzlaşmacı oluyor. Böylece işleri daha çabuk görüyoruz – D. Vincente; Nasıl ki bir noktadan sonsuz doğru çıkarsa, bir akıldan da sonsuz fikir çıkar. Bunların çoğu birbirine zıttır, hepsi menfaate bağlıdır – Hekimoğlu İsmail; Çıkarlarımızı bazen yanlış algıladığımız için, isteklerimizin çoğu yanlış bir yönde ilerlemektedir – Dostoyevski; Menfaatlerinin esiri olanlar, şereflerini hiçe sayarlar – Nokta kadar menfaat için, virgül gibi eğilenler, sonunda düz hat olup çiğnenmeye mahkûmdurlar – La Edri; Hiç, çoban koyunu güder mi dağda. Olmasa gözleri süt, yoğurt ve yağda – Aşık Seyrani; Menfaat sandalyeye benzer, başında taşırsan seni küçültür, ayağının altına alırsan yükseltir – Cenap Şahabettin…

***

©Erol Erdoğmuş.

OLAY

Stad, TBMM… Takımlar: İktidar ve Muhalefet… Maçta kavgalar, tokatlar, tekmeler, sövgüler gırla.

Zihinsel değil fiziksel –sayısal– gücüyle rakip takımı sindiren, sabahlara kadar yorgun argın Milletvekillerini oy vermeye zorlayan takım –iktidar-; yasa çıkartmayı ya da çıkartmamayı başararak golü atıyor.

Oysa yasa yapmak, soğukkanlı zihinsel bir güç ile etraflıca düşünüp taşınıp karar vermektir, fiziksel zorlama ile dayatmak değildir.

AK MI? KARA MI?

Ak‘a ak diyen olduğu gibi, kara diyen de var. Ak nesne her neyse, herkes ak dediği için değil; ak nesne olduğu için aktır.

Tez ak– ile Antitezkaraiki zıt ve öz kardeştir. Soğukkanlı ortamda kardeşçe tartışırlar. sonuca varamazlarsa üçüncü kardeş Sentez aralarını bulmaya çalışır. O da başaramazsa, akademik yöntemde çözüm ertelenir.

Oysa Politik yöntemde fiziksel güç olan –oy çokluğu– ile Tez ya da Antitez kendini zorla kabul ettirir. Oy çoğunluğu ak diyorsa ak, kara diyorsa karadır. Karaya böylece ak, ak’a kara denebilir.

AKADEMİK CELSE

Şiddetle Anayasa önerenler; Anayasa önerilerine “TBMM normalde normal mesai saatlerinde çalışır. Değil vuran kıran, söven döven,aşırı heyecanlı Milletvekillerine dahi, anormal halde kullanacakları oy kullandırılmaz, geçersiz sayılır” hükmünü niçin koymuyorlar?

Yine Anayasa önerilerine “Muhalefet ile iktidar dövüş horozu değildir. Uzlaşarak çıkardıkları yasaların başarısına ve başarısızlığına ortaktırlar.

Uzlaşı sağlanamayan yasa önerileri, TBMM dışındaki BİLİM ve DENEYİM KURULU’nda değerlendirildirildikten sonra yeniden
TBMM’de görüşülür. Kurul; yasa konusu ile ilgili anabilim dalı akademisyenleri, Meslek kuruluşları temsilcileri, Devlet planlama teşkilatı uzmanlarından, ad çekilerek oluşturulur”
hükmünü eklemezler?

*

TurkLider_logo

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: