«Türk Solu» niçin «EVET!» demeli… (*)


Küresel «Model» veya 21.Yüzyılın âdeta «Kurtarıcısı» dememişler miydi?

Bir ülke; «Takım taraftarlığı»alışkanlığı ile Anayasa ve Devletin yönetim sisteminde yaptığı değişiklik sonucu, «Başkancı Başkanlık» rejimini tesis etti. Lideri de, halkın takım taraftarlığı şeklinde süren, siyasi lider seçme alışkanlığını kendi lehine fırsata çevirmekte gecikmedi. Devletin parasını «ulufe» olarak dağıttı. Halkta afyon sarhoşluğu meydana getirdi.liderlik Halk artık; «Reis ne derse doğrudur» demeye başladı. Bu aşamadan sonra artık halkın onu sevip sevmemesinin hiçbir önemi kalmamıştı. Zira yapılan «Hukuki Düzenleme» sayesinde onu başkanlıktan alıkoyacak hiçbir engel artık yoktu. Muhalefet susmuş, basın yandaşlığı kabul etmişti. Bu aşamaya gelineceğini bilen halkın varlıklı kesimi, aydın tabakası, yükte hafif pahada ağır elinde avucunda varlığı olanları tereddüt etmeden ülkeden bastı kendi kendini zorunlu sürgüne mahkum kıldı. Sonra ne mi oldu?

***

[*]

Venezuellada hayat ihlali yaşanıyor….Peki ya Türkiye!???

munir_kebir2

© Münir Kebir

Venezuella’da Başka Hugo Chavez’in ölümüne doğrusu çok üzülmüştüm. YouTube’da Venezuella hakkında bilgi edinme gayesiyle gezinirken ; [What Is Life Really Like In Venezuela?] linkini tıkladım. İngilizce bir video linkidir bu adres. İzledikten sonra bunu kısa ve öz, altta okunacağı üzere,Türkçeye çevirdikten sonra, Türkiye gerçeği ilavesiyle sizlerle paylaşmada fayda vardır dedim. Yazımın birinci bölümü linki izlerken, İngilizce bilmeyen arkadaşlara yardımcı olur kanaatindeyim.

Umarım birazcık ta olsa bizi düşündürür…..

********

Venezuella yalnızlaşıyor. 2016 yılında Venezüella’da enflasyon %400-500’ler seviyesinde . IMF’ye göre bu oran yıl içinde %720’leri bulacak.

Şu anda Venezuella Halkı nın %87’si yiyecek-içecek türünden ihtiyaçlarını satın alma imkanından mahrum bir halde… Peki, böylesi bir krizde Venezuella’da hayat gerçekten nasıl sürüyor?..

Gıda maddeleri yanında susuzluk ve tıbbi hizmetler tamamen tükenmiş haldedir. İnsanlar AVM’lerden ancak haftada iki gün kimlik kartı numarasına göre alışveriş yapma hakkına sahip durumda.

AVM’lerden alış veriş ise tam bir kâbus… REUTERS’a göre Venezuella Halkının, ” yiyecek istiyoruz”!.. diye haykırarak yağmalama ve isyanı; günlük hayatın olağan bir durumuna dönüşmüş durumda.

Hükümet, hergün dört saat elektrik kesintisiyle tasarrufa yönelmiş, hastahaneler dahil olmak üzere, iş yerleri ve evler elektrikten yoksun bırakılmışlardır.Temel tıbbi hizmetler%80 oranında eksik durumda, acil servis koridorlara taşmış vaziyette, hükümet parasızlıktan tıbbi ilaç ithal ede-me-mekte … Bu durum binlerce doktor ve hemşireyi Venezuella’dan göç ettirmeye yönlendirmiş.

Halk Başkanlık (tek adam) yönetimini protesto etmek üzere meydanlarda!.. Başkent Karakas’ta [Caracas] her yüzbin kişiden 120’si faili meçhul cinayete kurban gidiyor, isyan ve kargaşada polis orantısız güç kullanarak halkı ancak sindirebiliyor.

Linkteki Video burada bitiyor.

********

VENEZUELLA’DA NE OLDU Kİ ?…

Venezuella, [República Bolivariana de Venezuela]30 Milyonluk bir Güney Amerika ülkesidir. Dünya Petrol üreticisi konumunda, dev ülkelerinden biridir Venezuella….Öyle ki; Suudi Arabistanın yıllık petrol rezervi 265 milyar varil olmasına karşın, Venezuella’da bu rakkam yılda 296 Milyar varildir.

Halk bu yüzden refah içinde yaşamaya alışık bir halde olunca, 1998 yılında “takım taraftarlığı” alışkanlığı ile, HUGO CHAVEZ’i başkan seçtiler. [Hugo Chavez Atatürk’ten nasıl etkilenmişti?]

Hugo Chavez,Halkın takım taraftarlığı şeklinde süren, siyasi lider seçme alışkanlığını kendi lehine fırsata çevirdi.

İlk iş, maddi yönden alt tabaka insanların mahallelerine bedava sağlık hizmeti veren Sağlık Ocaklarını yaydı… Ardından, Devletin petrolden elde ettiği gelirini, kamusal yatırımlar yerine, adeta sebil dağıtır gibi, buradaki insanlara ulufe olarak dağıttı. Sonuçta, Chavez’in bu eylemleri; halkta afyon sarhoşluğu meydana getirdi ve Hugo Chavez “Reis ne derse doğrudur” aşamasına geldi. İşte Hugo Pragma dedikleri Faydacılıktan /Fırsatçılıktan Makyevele adeta fatiha okutturacak şekilde, Halkına; Anayasa ve Devletin yönetim sisteminde yaptığı Başkancı Başkanlık değişikliğine “EVET” dedirtmeyi başardı.(!)

Bu aşamadan sonra artık halkın onu sevip sev-me-mesinin hiçbir önemi kalmamıştı. Zira yapılan Hukuki Düzenleme sayesinde onu başkanlıktan alıkoyacak hiçbir düzenleme artık yoktu. Muhalefet susmuş, Basın yandaşlığı kabul etmişti.

Bu aşamaya gelineceğini bilen halkın varsıllardan oluşan, yükte hafif pahada ağır elinde avucunda varlığı olan 1,5 Milyon insanı Ülkeyi terk etti.(!)

Hugo Chavez Venezuella kabadaylığıyla yandaş TV’lara çıkarak, Twitter’da kendisini takip eden Üç Milyonuncu kişi herşeyden habersizken, bu rakkamın sahibi olması şerefine, o kişiye adeta saray yavrusu bir ev hediye etti. Bunu da Ülkenin refahta olduğu yönde reklamı yaptı.

Fakat O da ne!?…

Şu Allah’ın işine bakın. Zalim zulmüyle abad olamaz derler ya, aynen de öyle. Hugo Chavez’e birdenbire kanser teşhisi konuldu. Ömrünün sayılı günler olduğu kendisine bildirirlince, bu sefer hemen yanında yetiştirdiği, asıl mesleği otobüs şöförlüğü olan lise mezunu yardımcısını kendisinden sonra Halife ilan etti. Ve Öldü….

Halk azıcık uyandı ama üzerindeki sersemliği daha atamamıştı. ” Otobüs Şöförlüğünden Devlet Başkanı mı olurmuş Bea….” Dediler. Madara Pardon …Maduro ; [Nicolás Maduro] ”Niye olmasın oluum… Aha da oldum işte var mı diyeceğin lan…yörrüü…yörrü…” dedi.

Ve Maduro Başkan oldu. Dünyanın Petrol devi ülkesine……

Ne mi oldu?

Yukarda link verdim ya!… Türkçeye de çevirdim arkadaşım. Daha na’pıyim ben.

BEN İSTANBUL’da, 4 YILLIK SİYASALI 6 YILDA BANKADA ÇALIŞARAK OKUDUM ANAM AĞLADI BİTİRENE KADAR….. NE SİYASET BİLİMİNDE, NE SİYASİ TARİHTE, NE SİYASİ DOKTRİNER TARİHTE , NE SİYASAL REJİMLER VE ANAYASA HUKUKUNDA… ve ila. HİÇ BİR YERDE GÖRDÜM…. EVET HİÇ BİR YERDE RASTLAMADIĞIM, GÖRMEDİĞİM, OLSA OLSA BU ÇAKMA HUGO CHAVEZ ÖRNEĞİNDE KENDİNİ GÖSTEREN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE; ALLAHINA KADAR HAYIR DİYORUM….

Saygılarımla,

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: