Türkiye’nin Katıldığı AB Programları ve Proje İmkânları…


…ve yararlanma yolları!

Birlik programları, AB’ye üye ülkeler arasında işbirliğini geliştirerek Avrupalılık bilincinin, yenilikçilik ve girişimcilik anlayışının yerleşmesi destekleniyor, AB politikalarının ve mevzuatının uygulanmasına ve Birliğin karşılaştığı sorunlara ortak çözümler yaratılmasına katkı sağlamak amacı taşıyor. eu_programmesAralık 1999’da gerçekleştirilen Helsinki Zirvesi’nde adaylığının teyit edilmesiyle birlikte Türkiye, ilke olarak aday ülkelere açık tüm AB program ve ajanslarına katılma hakkını elde etti. Doğrudan yararlanıcılarının öğrenciler, bilim adamları, çiftçiler, şehirler, bölgeler sivil toplum, iş dünyası ve daha pek çok kesim olan Birlik programlarından Türkiye, 2014-2020 mali döneminde de yararlanıyor. Peki bu programlar hakkında bilgi sahibi misiniz? Ufuk 2020 Programı’nın amacları neler? İşletmelerin ve KOBi’lerin Rekabet Edebilirliği Programı – COSME nedir? Erasmus+ Programı ile desteklenen alanlar hangileridir? EASI Programının altında proje hazırlanacak alanlar neler? Yaratıcı Avrupa Programı nedir amacları nelerdir? İyi okumalar!

© photocredit

***

Turkiye-AB muzakere surecinde 11 yıl geride kalırken surecin başında soylenen bunun sorunsuz ve kolay bir yol olmayacağı yonundeki öngörüler gercekleşmiş görünüyor.

Muzakerelerin başladığı 3 Ekim 2005’ten bu yana pek cok sınamayla karşılaşan Turkiye-AB ikili ilişkilerinde bugun gelinen noktada, muzakere surecinde bir tıkanma yaşandığını goruyoruz. Ancak bu durum bizleri hic olmadığı kadar surecin kendisine ve pratik yonlerine odaklanmaya zorluyor. Bunların başında da Turkiye ile AB arasında ilişkilerin gelişmesine, ozellikle Turk ve AB vatandaşlarının bir araya gelerek ortak sorunlara ortak cozumler bulmak icin birlikte calışmasına vesile olan AB Programları geliyor.

Bilindiği uzere Birlik programları, AB’ye uye ulkeler arasında işbirliğini geliştirerek Avrupalılık bilincinin, yenilikcilik ve girişimcilik anlayışının yerleşmesini desteklemek, AB politikalarının ve mevzuatının uygulanmasına ve Birliğin karşılaştığı sorunlara ortak cozumler yaratılmasına katkı sağlamak amacıyla oluşturuldu. Tum bu hedefler
doğrultusunda yapılması ongorulen calışmalar ve AB butcesinden yapılan mali katkılara hukuki bir cerceve oluşturulması icin yapılandırılan Birlik programlarının başlangıcı 1970’li yıllara dayanıyor. AB’nin politikaları kapsamındaki oncelikli alanlarda yurutulen temel faaliyetlerin butunleştirilmesi ile meydana gelen programlar altında, belirlenen amac ve koşullara uygun olarak hazırlanan uluslararası projelere mali destek sağlanıyor.

Aralık 1999’da gercekleştirilen Helsinki Zirvesi’nde adaylığının teyit edilmesiyle birlikte Turkiye, ilke olarak aday ulkelere acık tum AB program ve ajanslarına katılma hakkını elde etti. Doğrudan yararlanıcılarının oğrenciler, bilim adamları, ciftciler, şehirler,
bolgeler, sivil toplum, iş dunyası ve daha pek cok kesim olan Birlik programlarından Turkiye’nin 2014-2020 mali doneminde katıldığı Erasmus+, Ufuk 2020, COSME, Yaratıcı Avrupa, EASI programları yayınımızda ele alınıyor.

Yukarıda sıralanan bu programların ulkemizde doğrudan yararlanıcıları tarafından daha iyi tanınmasını, katılımın ve proje sayısının, proje kalitesinin artırılmasını amaclayan bu yayın ile soz konusu programlar hakkında rahat okunacak kolay bir formatta bilgi veriliyor ve proje hazırlanması icin yonlendirmeler yapılıyor. Turk ve AB vatandaşlarının imza attıkları ortak calışmaların ikili ilişkilerin gelişmesinde buyuk oneme sahip olduğu duşuncesiyle yayınımızı ilgili tum kesimlerin dikkatine sunuyoruz. [Yayının PDF formatına erişmek için tıklayınız!]

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: