Vietnam – Eğitim – Türkiye…


Ülkeyi Yönetenler Nasıl Yetiştiriliyor!

vietnam-1

***

VIETNAM anlatısına devam…

halit-umar1a

© Dr.Halit Umar

İçimden gelmiyor size Vietnam anılarımı anlatmak. Ne ki verilmiş bir sözüm var, tutmam gerekiyor.
Neden içimden gelmiyor?
Elde olmadan gördüklerimi hep Türkiye’deki durumlarla karşılaştırıyorum. Neşem kaçıyor, anlatma hevesim yok oluyor…

vietnam-2

Vietnam’ın başkenti olan HANOI‘da yalnızca Vietnamlıların değil hemen bütün gezginlerin de uğradığı özel bir tapınak var. Adı: Chu Van Mieu ya da EDEBİYAT TAPINAĞI, Ho Chi Minh Mozolesine 1 km mesafede yer alıyor. Burası 1070 yılında, altını çizerek yazıyorum: BİN YETMİŞ yılında, büyük Çinli filozof Confucius onuruna, İmparator Ly Thanh Tong tarafından kurulmuş. Yani biz daha Malazgirt’ten Anadolu’ya girmemişken!

vietnam-5

Burada Confucius ve Buddha öğretisi, sosyal ve idari bilimler eğitimi veriliyormuş. Ülkenin ilk üniversitesi. Ülkenin en büyük adamları buradan mezun olmuşlar. Anlamlarda ve öğütlerde sembolizm ağır basıyor. Bugün bile sembolizme dayalı yaşam biçimi bir şekilde her yerde devam ediyor. Eski günlerden kalma ve Çin karakterleriyle yazılı taşlar uzun ömür sembolü olan kaplumbağalara yüklenmiş. Bin yılın ötesinden günümüze kadar gelmiş. Yazılı eğitim belgeleri.

Tapınak büyük bahçenin en sonunda dördüncü iç avluda yer alıyor. Oraya ulaşabilmek için birçok engeli aşmanız gerekiyor. Her engel bir okul, aşılınca edinilen değerler ve bilgiler kişileri çok saygın ve onurlu yapıyormuş. Son aşamaya gelenlerin sayısı bir elin parmakları kadar az olurmuş hep. Ancak onlar ülkeyi yönetebilirlermiş… (Bizdeki gibi yani. )

vietnam-3

Bu Edebiyat Tapınağına guruplar halinde gelen ilkokul öğrencilerini, diplomalarını almaya gelen liselileri gördük. Çok sevimli, çok zarif, alımlı, basit gibi görünse de rengahenk giysileriyle müthiş bir estetik duyguyu sergileyen Vietnam gençliğini gördük.

vietnam-4

Daha sonra gezdiğimiz her bahçede, her mabedde ve mekanda karşılaşacak olduğumuz Bonsai yani cüce – yaşlı ağaçlar dikkat çekiciydiler. Burada Bonsainin anlamı daha belirginleşiyor: ağaca emek vermek gerekiyor. Yıllar yılı, nesiller boyu, tükenmeyen bir emek. Aynen insanoğlunun eğitilmesi gibi. Doğru ve yeterli bir eğitim. Yanlış ya da yetersiz verilen eğitimle ülkelerin nereden nereye geldiklerini hatırlamak dahi istemiyorum. Hep yarı cahil ama üniversite diplomalılardan çekmedik mi biz?

Belki Vietnam gezimize daha sonra devam ederiz, şimdilik bu kadar. Hoş ve esen kalın.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: