Avrupa Parlamentosu Kararı Ne Anlama Gelecek?


Filler tepişir, ortalıkta dolaşan «sürü» ezilir!

troupeau

© photocredit

İktidar ne diyor?

‘….ktiret gitsin, hukukî hiçbir bağlayıcı yanı yok. Bizim işimiz AB başkentleri ve yürütme organı Komisyon ile…

«İt» ürür kervan yürür!

Hiç de öyle değil «Raïs!»

AP hiç ummadığın yerden yakalamış bulunuyor «Haşmetmeap»larını!

Amiyane tabiri ile iktidar spermlerinin geldiği «Apış arası»ndan…

Bugün ne buyurmuşsunuz $ konusunda?

‘Yaaa birader «halkımın» önünde «tokat» yiyen benim, sen keyif çatıyorsun!

Tövbe tövbe….

Eleştirmekten, görüş bildirmekten cılız bile olsa sesini çıkarmaktan bile korkar hâle gelmiş «halkınız» ortada fol yok yumurta yok dellenip size «tokat» atmaya kalkışacak öyle mi?

Adamın veya kadının deli olması gerek bir; veya ‘bile bile lades’ dercesine, ‘gel beni oy, domalt, esirin olayım’ türünden fantazmalara takılarak diz çöküp yalvaracak kadar sado-mazo sapkınlık derecesine erişmesi, iki…

Hüsnü kuruntunuz der, geçer giderim şahsen, naçizane…

İnsanları «uyutma!» konusunda da sizden üstün bir «Huduni» olmayacağına göre, zincirlerle bağlanmış «sandık» size viz gelir tırıs geçer gider…

Asıl «sandık», diğer deyişi ile Türkiye’nin başına sizi, pastanın üzerine/tepesine çü… pardon çilek gibi oturtalanınkine gelirsek; yine sizdeki bu «Harry Huduni» nam-ı diğer Erik Weisz ilizyonizt ustalığı olduğu ve de dıştan algı operasyonlarını sürdürüp «psikolojik saldırı silahları» ile beyinleri kontrol altında tutulanlarca desteklendiğiniz sürece, kalkıp da ters yönde adım atmasını beklemiyorsunuzdur herhalde değil mi mirim!

İş Dünyası (TÜSİAD & İKV) mayışmakla meşgul (MÜSİAD’ın umurunda bile değil, sayenizde hiç kimse aç kalacaklarını aklına bile getirmiyor? )Ancak, Gümrük Birliği’nin günümüzün koşullarına uyarlanmasının zamanı gelmiş ve çatmıştır, diye kıvranan ve «Batıcı» tanınan ama mevcut durumlarından bir adım ger gitmelerini engellemediğiniz ve hatta arada sıra da bir parmak bal çaldığınız sürece, «gizli/örtülü» de olsa «kıllarınızı» eğilim yönlerine doğru okşamaktan kesinlikle imtina etmeyecektir onlar – yalamak seviyesine düşerler mi bilemem– demokrasiymiş, temel hak ve özgürlüklermiş, hukuk devletiymiş bir kılıf uyduruverirler hiç merak etmeyin.

Neden mi?

Evren Paşa Cuntası’na en fazla desteği herhalde bendeniz vermedi!

Ancaaaaakkkkk…..

Baktılar ki, uzattığınız «havuç» u bırakın kemirmeyi, sistemlerini altüst edecek ve de dişlerini kırıp geçirmekle kalmayacak bir yerlere girmeye başlayacak mermer katılığı kıvamına gelince, nasıl hareket edeceklerini bilemem! ‘Aaahhhh fena acıttı ya hû, NADA,’ diyebileceklerinden bile kuşku duymamanız için hiçbir neden yok! O andan itibaren «altınızı oyma operasyonları» için düğmeye bile basmaları mümkündür! Ne yani batı taraflarında Mahşer’in Dört Atlısı koşuştururken; Şanghay’ın Dragonları ile mi boğuşmaya başlayacaklar sanıyorsunuz yoksa? Şanghay… Şanghay… diyorsunuz da, bugüne kadar Şanghay’da tek başlarına Milli Mücadele Savaşı veren işadamları için, sundukları öneri ve projeler için ne yaptınız ki? HİÇ?

Sizi MÜSİAD nam-ı diğer Anadolu Kaplanları bile kurtaramaz! Dragonlar hiç! Eh Mahşerin Dört Atlısı geldiğinde de ne siz kalırsınız ne de biz…

Ne diyor taslak karar tasarısı; Üye Devletleri’nin 1/3’ü yeter!

Ne için ?

1) Zaten Kıbrıs Cumhuriyeti (Rum Yönetimi) yüzünden şu an bloke olmuş tam üyelik müzakerelerinin tamamen «dondurulması!» için…

Dondur anam, babam, dondurrrr….

Zaten sen Türkiye’deki demokrasi, temel hak ve özgürlükler alanında samimî olsaydın, o ekonomik kriz batağından Kıbrıs Rumları’nı kurtarırken, şart koşardın: Türkiye ile katılım müzakerelerini engellemekten vazgeç! Diye…

Ama ne dedin?

Bizim aile içinde böyle baskı yapma uygulaması yoktur. Emsal teşkil edecek davranışlardan hep kaçınırız!

Söz konusu Türkiye ise!

İngiltere karşısında acizsin; Polonya, Macaristan karşısında iki büklümsün, ama «minnacık» adanın yarısını hizaya çekemiyorsun! Külâhıma anlat, derler adama… Merhum Cumhurbaşkanı Özal olsaydı, ne diyeceğini tahim edebiliyorum! Devreye mutlaka «Küçük Turgut» girerdi ve de sorardı; duydun mu?

Eh İngiltere de çekip gittiğine göre işin daha da kolay değil mi?

Ama asıl niyetin, amacın, karar tasarısında sözünü ettiğin «siyasî irade»nin ilişkilerde mütekabiliyet/karşılıklılık ilkesine sadık kalınması gerektiği koşuluna, Tanrı âşkına, bugüne kadar yine Türkiye söz konusu olduğunda tek bir örnek ver, ne zaman itaat ettin?!

Akıllıca belki ama ahmakça kesin bir taktik savaşı ile her zaman olduğu gibi hükümetler düzeyinde ve yürütme organı Komisyon’da telaffuz edemediklerini, Avrupa Halkları’nın doğrudan oyuyla seçilmiş, zenginleşmekten başkaca bir kaygıları olmayanlara söyletiyorsun.

2) Türkiye’ye vaad ettiğin 6 Milyar Euro bile kadük olma sürecine girmiş bulunuyor.

AP’nin belki «hukukî» kıymet-i harbiyesi yok ama, Bütçe konusunda pençesi senin de apış aranda, değil mi?

Fırsat bu fırsat; Türkiye taşı ile ne kadar «kuş» varsa, vur gitsin…

3) İş Dünyası’nın Gümrük Birliği’ni günümüzün koşullarına uyarlama beklentileri de tasarıda maskelenmiş «aba altından sopa» olarak şehvetle dimdik ediliveriyor!

Boşverin, Avrupa’daki vatandaşınızın umurunda mı Türkiye’deki durum?

Azınlıktaki marjinal çatlak sesler ise sivrisinek vızıltısı… Zira o sesleri çıkartmazlarsa yaşamlarını idame ettirecek yemlerin musluğu kesiliverir!

Onların tek gailesi, giderek kötüleşen sosyal ve ekonomik ortamda, can pazarında kendilerini kurtarabilmek. Dayanışma, paylaşım rast gele…

Türkiye mi?

Oradakiler zaten ikiye bölünmüş seyretmekle meşguller:

° Reis ne diyor, ne yönü gösteriyor?

° Aman sus evlâdım, hanımım, üç kuruşluk gelirimiz var, herkes aportta bekliyor ihbar, şikâyet etmek için, «low profile»takılın gitsin. Yırtık tumandan çıkar gibi «kahramanlık» bizlere düşmez!

Ha Türkiye, ha Avrupa Birliği; iki tarafta da «riyakârlar» hükmettiği sürece, böyle gelmiş böyle gidecektir.

«Koyunlar» bile salhanede ‘g.t’ altına gitmemek için «melemeleri»ni kesmişlerse…

Nusret Özgül

Brüksel – 23 Kasım 2016

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: