Sanatın Labirentlerinde…


Işığı Ararken!

bircan_kitap

© photocredit

Sanatın Labirentlerinde…
35.nci İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı’nda okurun ilgisine sunuluyor
.

***

İstanbul TÜYAP Fuarı, Say Yayınları Standı, 3.salon Stand no: 3063
Yeni Basım-Yayın: 11 Kasım 2016

***

Sanatın Labirentlerinde… kitabı, sanata ilişkin yapılmış yazılı soruşturmalar, izlenim ve denemeleri üç alt başlık altında;

* “Sanatın Labirentlerinde – Işığı Ararken”,

* “Baldessari’den Akyavaş a” ve

* “Yelpaze” adlı bölümlerde yeniden değerlendirilerek, her şeyden önce ‘insanın kendini aramasına bir sorumluluk olarak biçimlendi.

Aynı zamanda, gerçek ve suni değerlerin hızla yer değiştirdiği, kalıcı ve uzun çabalı değerler darmadağın edilirken, günlük gelir-geçer materyalist ölçünün dışında kalanın ise yok farz edilerek, yerine yenilerinin de üretilmediği ya da sanatta yeni oluşumların/arayışların önüne set çekilmiş olduğu bir zaman diliminde, yayımlanmasına özen gösterildi.

Bu düşünsel ürün, bir bıçakla ikiyi ayrılmışçasına reddedişler içeren anlayışlara katılmamanın bir uzantısı olarak, içinden geçilmiş sanat ortamı/zaman kesitinin de kısmi bir belleğini oluşturuyor.

Bu kitap, yukarıda tanımlanan çerçeve içinde, yerli ve yabancı olmak üzere alanlarında etkin ve yetkin Türkiye’den ve dünyadan 58 ismi, sanat soruşturmaları, söyleşiler ve denemeler aracılığıyla ilgilisiyle buluşturuyor.

Sanatın Labirentlerinde… kitabı, öz ve bütünde, ülkenin kültürel çeşitlilik ve zenginliği çerçevesinde birbirinden ayrılamaz ürün ve eserlere ilişkin zıt görüşleri de içeren bir belge niteliğindedir. Sanat soruşturmaları kapsamında ise çeyrek asrı aşkın bir perspektif ile içinde bulunduğumuz noktadan; dün ile bugüne ilişkin farklı görüşleri birbirine zihinsel boyutta bağlayan bir özgünlük ve bütünlük içinde okuyucusuna sunuyor.
Bu kitap, Erol Akyavaş’a ithaf edilmiştir.

Bu kitap, ilk kez Say Yayınları standında, İstanbul Kitap Fuarı‘nda 12-20 Kasım tarihleri arasında ilgilisine sunulacaktır. Ayrıca, kitap Say Kitap sitesi aracılığıyla da temin edilebilir.

*

Önemli not:

Bu kitabın satışından elde edilecek gelirin %50’sinin IŞIKBİNYILI. ORG Derneği’ne bağışlanacağı yazarı tarafından taahhüt edilir. | Yazar e- iletişim:

*

GENEL DAĞITIM:

*

 

Yazar hakkında:

 

©Bircan ÜNVER

Bircan Ünver‘in sanat alanında, “En Kutsalı Yaratmak” (1995, Say Yayınları) adlı kitabından sonra, Sanatın Labirentlerinde… ikinci basılı kitabıdır.

bircan_kitap1

Düşünsel çalışmalarını, 1989 yılından itibaren “gel-git”lerle birlikte, Amerika’da sürdürmektedir. Özellikle, Amerika’da “kamu yararına televizyon yapımcılığı” çerçevesinde, 140’a yakın program üretmiş ve bir çok ödül kazanmıştır. Buna 1999 yılından itibaren online yayıncılığını da katmıştır.

bircan

Aynı dönemde, ” The Light Millennium | Işık Binyılı“nı başlatarak-kurarak, çalışmalarını bu çatı altında toplamıştır. “Yaşamın her kesitinde düşünce özgürlüğü ve yayın hakları”yla birlikte, özellikle 2005 yılından itibaren de Birleşmiş Milletler kapsamında, “insan hakları-insani gelişme hakkı” üzerinde yoğunlaşmıştır. Bununla birlikte, sanata ilişkin çalışmalarına seyrek aralıklarla da olsa, New York’tan bazı büyük sergilerden belgeseller üreterek devam etmektedir.

*

GENEL DAĞITIM:

SAY DAĞITIM LTD. ŞTİ.
ANKARA CADDESİ PAMİR HAN NO: 22/4 ● 34410 SİRKECİ-İSTANBUL
E-mail:

bircan_kitap2

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: