Gıdada Egemenlik…


Kayıtsız ve Şartsız Köylü ve Tüketicinin Olmalı!

© Prof.Dr.Tayfun Özkaya

Köylüler bütün dünyada kapitalist sistemin ağır baskısı ve sömürüsü altında. Gelişen süpermarketlerin lehine çiftçilerin pazar yerlerinde satış yapmalarına bile kısıtlamalar getiriliyor.gida_egemenligi Diğer taraftan; dünyayı soğutacak, iklim değişikliğini önleyecek, uyum sağlanmasında etkili, çiftçi ve tüketici refahını sağlayacak gıda egemenliği ve agroekoloji büyük önem taşıyor. Agroekoloji olmadan gıda egemenliğinin, gıda egemenliği de olmadan agroekolojinin gerçekleşmesi mümkün değil. Türkiye’deki ziraat fakültelerinde bile doğru dürüst incelenmeyen agroekolojiyi egemenlerin çalma ve kendi politikaları doğrultusunda evcilleştirtirerek tepeden inme bir kavram yerleştirmeye çalıştıkları biliniyor. Peki ne yapması gerekiyor halkın, köylünün ve çiftçinin? İşte benim de katıldığım bir kongrede bütün bunlar konuşuldu, tartışıldı, geleceğe yönelik fikir ve düşünceler üzerinde duruldu.

***

VIA CAMPESINA AVRUPA KONGRESİ:
GIDA EGEMENLİĞİ

Agroekolojik köylü tarımı doğrultusunda tarım yapan köylülerin örgütü olan Via Campesina’nın (İspanyolca “çiftçi yolu” demek) Gıda Egemenliği [en] [esp]İçin 2. Nyeleni Avrupa Forumu 26-30 Ekim 2016 tarihleri arasında Romanya’nın Cluj-Napoca kentinde [Kaloşvar]yapıldı.

Via Campesina’ya Türkiye’den üye olan ÇiftçiSen Romanya’ya gidişi organize etti. Grubumuz 26 kişi idi. Otobüsle gittik. Ben de bu kongreye araştırmacı kategorisinden katıldım. Delegeler dışında gözlemci olarak da her ülkeden katılım oldu. Via Campesina önümüzdeki yıllar için gıda egemenliği konusundaki stratejisini konuştu. Kongre Avrupa çapında bir etkinlik olmakla birlikte Gürcistan, Moğolistan, Azerbaycan, Myanmar gibi ülkelerden de katılım vardı.

Köylüler bütün dünyada kapitalist sistemin ağır baskısı ve sömürüsü altında. Romanya da farklı değil. Gelişen süpermarketlerin lehine çiftçilerin pazar yerlerinde satış yapmalarına bile kısıtlamalar getirildiğini öğrendik. Via Campesina’da endüstriyel tarım yapan kapitalist tarım işletmeleri bulunmuyor. Bu nedenle bütün üyeleri kapitalist çiftçi olmasa da onların hegemonyası altında olan bizim Ziraat Odalarının muhtemelen böyle bir kongreden haberleri bile olmamıştır.

Kongrede dünyayı soğutacak, iklim değişikliğini önleyecek, uyum sağlanmasında etkili, çiftçi ve tüketici refahını sağlayacak gıda egemenliği ve agroekoloji konuları üzerinde çok duruldu. Agroekoloji [ayrıntı/detail]olmadan gıda egemenliğinin olmayacağı, aynı şeklide gıda egemenliği olmadan da agroekolojinin gerçekleşmeyeceği sık sık dile getirildi. Ülkemizde ziraat fakültelerinde bile doğru dürüst incelenmeyen agroekolojinin egemenler tarafından kaçırılmak istenildiğine dair de epey konuşma dinledik. Monsanto bile agroekolojiden bahseder olmuş. Bu gibi egemen çevrelerin bizim terimlerimizi çalma ve kendi istekleri doğrultusunda evcilleştirme çabalarına karşı çıkmak gerekiyor. Halkın/köylünün agroekolojisine karşı bir de tepeden inme agroekoloji var.

Başka bir dünya ve tarımın mümkün olduğunu düşünen 500 kişi (çiftçi, balıkçı, göçer, araştırmacı, sivil toplum kuruluşu üyesi, tüketici) sık sık “Ne istiyoruz?” “Gıda egemenliği” “Ne zaman istiyoruz?” “Şimdi” gibi sloganlar attı. Kongre asık suratlı bir formda değildi. Müzik, dans, ısınma eksersizleri gibi şeyler eksik değildi. Dokümanter filimler gösterildi. Yemekleri bir mutfak kolektifi yaptı. Romanyalı çiftçiler sebze ve meyve bağışlamışlar. Çelik kaplar içinde oldukça lezzetli yemekler ikram edildi. Lahana her gün boy gösterse de benim şikâyetim olmadı. Her gün belirlenen gönüllüler bulaşığı yıkadılar. Çevirileri Coati adında bir İspanyol kolektif gerçekleştirdi. Türkçe dâhil dokuz dile çeviriler yapıldı. Coati pahalı teknolojiler yerine bildiğimiz el radyoları dağıtarak çeviri hizmetini sağlıyor. Çeviri olmadan ne evrim ne de devrim olur diyorlar.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: