Cumhuriyet Bayramı Tebrikleri…


93rd Anniversary of the Turkish Republic

1

© photocredit

***

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

©Prof.Dr.Nurullah Aydın

Hür ve bağımsız yaşamayı var olmanın amacı haline getirmiş Yüce Türk Milleti;
tarihten silmek ve vatanından mahrum bırakmak üzere hareket eden düşmanlarına ve onların işbirlikçilerine karşı verdiğin bağımsızlık mücadelesinin sonucunda kurduğun cumhuriyetin 93. Yıldönümünde; zaferin ve çağdaş aydınlık devlet yapısının simgesel adı olan cumhuriyetin kutlu olsun.

Yüce Türk Milleti; yüzyıllar boyunca kul olarak biat kültürüyle yaşarken, bu çarpık düşünceyi tersyüz eden Cumhuriyet devrimleriyle modern çağdaş bir yönetim şekline kavuşmuştur. Eşit yurttaşlar olarak özgür iradesiyle yönetimi seçme ve yönetime seçilme hakkına sahip olmuştur..
Kişiliksiz çarpık ilkel Arapçı karanlık düşünce sahiplerince; bu büyük bayramın heyecanını, coşkusunu anlamsız kılmak için kirli çabalar sürdürülse de, tarihin her devrinde varolan, varlığının ve bekanın tehlikeye düşmesi halinde harekata hazır evlatların var olduğunu unutma..

En olumsuz şartlara ve hallere hazırlıklı, dünyanın hiç bir gücünün hayalinde bile yer alamayacak şekilde donanımlı birikimli evlatlarının, bugünün ve yarının teminatı olduğunu bil..

Bütün bu olumsuzlukların ve karamsarlıkların dağıtılacağı günlerin geleceğine ve öfkenin, kızgınlığının giderileceğine inan. Moralinin yeniden düzeleceğine inancın sarsılmasın..

Vatan sathında Ayyıldızlı al bayrağın dalgalanırken, gök kubbe Türk Milleti’nin gür sesi ile yeniden yankılanacaktır..

Yüce Türk Milleti; huzur, güven, barış, adalet, özgürlük ortamında bölgende ve dünyada yeniden saygın yerini alacağına inancım tamdır..

Yüce Türk Milleti; Türk tarihinden, Türk kahramanlarından, Türk medeniyetinden aldığı ilhamla, demokrasinin kurum ve kurallarının işlediği, akıl bilim ve sanat ışığında evrensel değerleri benimsemiş kadrolarla, dosta güven düşmanlarına korku veren yönetim yapılanmasını daha büyük coşkularla, sevinçlerle kutlayacaktır..

Bu vesile ile Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi minnetle anarken, gazilerimizin ve sizlerin Cumhuriyet bayramınızı kutlar, başarılar dilerim..

*

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI: TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MİLLİ BAYRAMI

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

©Prof.Dr.Osman Metin Öztürk

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. yılını idrak ediyoruz…

Bütün Türk vatandaşlarının ve kendilerini Türk vatandaşı gibi hisseden herkesin Cumhuriyet Bayramlarını kutluyorum.

Cumhuriyet’e giden yolun açılmasında, Cumhuriyet’in kurulmasında ve Cumhuriyet’in yaşatılıp bugünlere getirilmesi yolunda mesai harcayan, emeği geçen, sivil-asker herkese şükranlarımı sunuyorum. Bu yolda toprağa düşmüş bütün şehitleri ve bu yolda kan verip, ter döküp, yararlılık gösterip gazi olanlardan bugün hayatta olmayanları rahmetle ve şükranla anıyorum. Yine bu yolda mesai harcadıkları, can verdikleri, kan ve ter döktükleri halde isimleri fazla bilinmeyen ve bugün aramızda bulunmayan şehit ve gazi, “isimsiz kahramanları” da yine rahmetle ve şükranla anıyorum.

Cumhuriyeti yaşatma ve bugünlere getirme yolunda mesai harcayanlardan ve çaba içende olanlardan hayatta olanlara; bugün bu yolda yürüyenlere ve kendi koşullarında samimi olarak emek harcayanlara sağlık, güç ve kuvvet diliyorum.

“Mustafa Kemal’in Cumhuriyeti”, halkı yücelten ve halka değer veren, demokratik ve özgürlükçü bir yönetim şeklidir; halkın egemenliğini, halkın iradesini ve özgür seçimleri esas alır; Büyük Türk Milletinin “milli” benliğine ve karakterine en uygun yönetim şeklidir.
Onun içindir ki; Mustafa Kemal’in yaktığı ateşin ışığı, güç ve ilham kaynağımız olan geçmişimizi ve yürüdüğümüz yolu aydınlamaya devam edecek, Türkiye Cumhuriyet Devleti ilelebet yaşayacaktır.

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk
ASCMER Asya Çalışmaları Merkezi Başkanı
Ankara, 28 Ekim 2016
ascmer

*

ozcan-bey-cumhuriyet-bayrami

*

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN

cid_image001_jpg01d23160

Halkçı Devrimci Birliği Berlin – HDB olarak tüm Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının ve Türkiye’ye gönül bağı olanların Cumhuriyet Bayramını ve Cumhuriyet’in 93. kuruluş yıldönümünü en içten dileklerimizle kutluyoruz.

* Eşit ve özgür yurttaşların Türkiyesi için,

* Hukuk devleti için, sosyal adalet için

* laik ve demokratik Türkiye için

Cumhuriyetin 93. yılında sosyal demokrat HDB olarak Berlin’den Türkiye’deki dostlarımıza, yoldaşlarımıza, demokratik Türkiye sevdalılarına seslenmek istiyoruz: Verdiğiniz mücadelede yanınızdayız.

CumhuriyetTürkiye’sinin “yurtta barış, cihanda barış” ilkesini ayaklar altına alan AKP Hükümeti ve onların Cumhurbaşkanı, mezhepci dış politikası ve yeni Osmanlıcılık hayaliyle ülkeyi maceralara sürükleyor.

AKP’nin eski ortağının 15 Temmuz’daki faşist-dinci girişiminden sonra AKP iktidarı karşı darbeyle tüm ülkeyi parlamentosuz ve baskı rejimiyle yönetmeye başladı. Üç ay için getirilen OHAL sürekli yönetim biçimine dönüştü. Keyfi yönetimin bir aracı olarak tüm farklı düşünenleri baskı altına alma aracı olarak kullanılıyor.

Medya susturuldu, çoğu iktidarın yalakalığını yapan propaganda ve beyin yıkama araçlarına dönüştü. Eleştirisel düşünceleri dile getiren gazeteciler işlerinden attırılıyorlar, hukuk ayaklar altına alınarak yayın organlarına el konuluyor.

HDB, tüm sosyal demokratlar Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyeti kuran, katkı veren tüm değerli insanlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz.

Tüm cumhuriyet düşmanlarına, yandaşlara, yalakalara ve yağcılara inat CUMHURİYET BAYRAMI HERKESE KUTLU OLSUN.

Ahmet İyidirli
HDB Başkanı

*

e575073e-73b8-46f3-95ea-fc707d845094

Turkish American Community Nationwide Celebrates
93rd Anniversary of the Republic of Turkey

ata

Mustafa Kemal Atatürk
Founder and First President of the Republic of Turkey

ataa1

ataa2

*

mail-logo

TCA Celebrates the 93rd Anniversary of
the Turkish Republic

ata-93-z

On October 29, 1923, the newly recognized Turkish parliament proclaimed the establishment of the Republic of Turkey, formally marking the end of the Ottoman Empire. On the same day, Mustafa Kemal, who led the Turkish National War of Liberation and was later named Atatürk (father of Turks), was unanimously elected as the first president of the Republic.

Turkey had effectively been a republic from April 23, 1920 when the Grand National Assembly was inaugurated in Ankara. When the Turkish parliament held its first session in 1920, virtually every corner of the crumbling Ottoman Empire was under the occupation of Allied powers. Exasperated by the Ottoman government’s inability to fight the occupation, the nationwide resistance movement gained momentum. With the Allied occupation of Istanbul and the dissolution of the Ottoman Parliament, Mustafa Kemal’s justification for opening the resistance movement’s new legislative body was created.

With the opening of the Assembly, Ankara became the center of the Turkish national struggle for liberation. The National War of Liberation culminated in the emancipation of Anatolia from foreign occupation, the international recognition of modern Turkey’s borders by the Treaty of Lausanne, and finally, the founding of the Republic of Turkey on October 29, 1923. October 29, or Republic Day, is an official Turkish holiday celebrated each year across Turkey and by peoples of Turkish heritage worldwide.

Following the founding of the Republic of Turkey, Mustafa Kemal Atatürk embarked on a wide-ranging set of reforms in the political, economic and cultural aspects of Turkish society. These reforms have left a lasting legacy of which the peoples of Turkish heritage are proud: the conversion of the newly founded Republic into today’s modern, democratic and secular Turkish state.

*

Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun

29ekim
nova

*

Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

cumhuriyeti

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: