Fareler ve insanlar…


…ve de insanımsı hayvanlar!

Küçük, kurnaz, kıvrık ve ürkek küçük canavar
Ne o öyle, minicik kalbin atıyor panik içinde
Kaçma hemen öyle, alma gardını köşende
Biliyorum aklından geçenleri, ama tüyme
fare
Önce dinle
Ayrıca peşinden koşmak, seni yakalamaya çalışmak
Gibi ne bir düşüncem var ne de isteğim
Gerçekten üzgünüm ama ne yazık ki
İnsan hükmettiği bir dünyanın adamıyım
O düzen ki ne toplumsal birlik bıraktı
Ne de yaşayabileceğin bir çevre
Sonuçta hep bu hastalıklı adam haklı
Beni de senin gibi ürkütmüyor mu sanıyorsun
Sorma bana hiç, ‘nasıl yaşıyorsun’
Doğuşundan fakir bu arkadaşın, biliyor musun
O da ölecek bir gün senin gibi, çalınca zili zamanın
Oysa sen kutsanmış olmalısın
Şu an karşımdasın
Görüş zaviyemin dışındasın
Hadi artık korkma,
Sen yoluna
Ben yoluma…
Robert Burns (gayri resmi çeviri/uyarlama)

***

KEMİRGENLER İNSANIMSILAR VE İNSANLAR
15 Ağustos 2016-ANKARA

©Prof.Dr.Nurullah Aydın – İnsanların kafası karışık.
Ne nedir, kim kimdir, neler olacak endişe ve merak konusu.

Peki neden böyle?
Böyle olması doğal mı?
Doğal çünkü insan düşünen ve her canlı gibi önce kendini ve yakınlarının çıkarını düşünen bir varlık.

Tarih boyunca insanın insan, hayvanın ise hayvan olarak anlam kişilik ve kimlik kazanması için mücadele eden insanlar olmuştur.
İnsan gibi insanlar büyük bedeller ödemişlerdir.

Kemirgen türü özellikler taşıyan insanımsı hayvanlar; DNA’larında bulunan kozmik bozulma nedeniyle genetik mutosyona uğruyorlar. Yani kimlik ve kişilik olarak insandan hayvanlaşmaya doğru evrim devam ediyor.

İnsanlarla aynı biyolojik yapıda olmasa da hayvanlar aleminde isimlendirdiğimiz ancak aynı özellikleri kimlik ve kişilikleri taşıyan haşere ve kemirgenler vardır.

Bunlar; Fare, Sıçan, Arı, Kara Sinek, Hamamböceği, Kalorifer Böceği, Bit, Akrep, Karınca, Pire, Örümcek, Cırcırböceği, Kene, Tahtakurusu, Kırkayak, Güve, Kızılgöz, Kulağakaçan, Yarasalardır.

Şöyle bir çevremize bakalım. Biyolojik olarak bunların asıllarını görürüz. Ama bir de biyolojik olarak değil de, insan suretinde ama davranış kodları açısından aynısını görürüz.

Birçok ucube tiplerde benzeri sapmalar görülür.

İnsan ve insanımsı hayvan karakterine sahip insanlar arasında iletişim sürmektedir. Kertenkele, yılan, akrep, çıyan, kırkayak, kene, çekirge, arı, at sineği, yarasa vb. tüm kan emen, kemiren zehirli haşerat türleri etkili ve yetkilidir artık.

Kalorifer böceği, karınca, bey böceği, hamam böceği, tesbih böceği gibi kabuklu böceklerden başka bit, pire, tahtakurusu gibi kan emen haşerat ta toplumda üremektedir.

Fabrikalarda gece çıkan yangınların en büyük nedeni farelerdir. Elektrik kablolarının içindeki pudrayı keşfedip kemirirler ve kısa devre oluşup, genellikle gece de müdahale edecek kimse bulunmadığından maalesef fabrikalar kısa sürede kül olur.

Gıda imalathaneleri; hem farelerin ve hem de böceklerin en çok sevdiği mekanlardan biridir. Her gün ilaçlansa bile duvar içleri ilaçlanamayacağı için, böcekler üremeye devam ederler.

Bilinçli insan, merkezi bir yerde olduğu andan itibaren fare böcek girişi tamamen kesilir.

Haşere önleme sistemine sahip insanlar; farelerde ve diğer kemirgenlerin, beyin otomatik reflekslerini birkaç saniye içinde bozarak, etki alanına girme eylemlerine son verebilir.

Bu ani etki mekanizması sonucu; içerde önceden yuvalanmış fare ve diğer kemirgenler, hastalanmakta, üreme, uyku, beslenme, düzenleri bozulmaktadır.

Kın kanatlı yürüyen ve uçan böcek türlerinde, böceklerde etkili olan, havadaki dalga salınımının karakteristik gücü, onları uçamaz, yürüyemez, çiftleşemez, uyuyamaz hale getirir.

Fare zehirleri hemen öldürmez. Bu sürede içerideki fareler yavrulayabilir ve dışarıdan da sürekli yeni fare girme ihtimali vardır.

Böcekler iç mekâna girmek için sadece kapı ve pencereyi kullanmazlar. Daha ziyade elektrik tesisatının içinden tüm binayı dolaşırlar.

Bilinçli insan; duvar içlerinde yaptığı bilgilendirme ile bu dolaşmaya vize koymalıdır. Betonarmeyi de etkileyerek böceklerin duvar içlerindeki barınma ve üremesine son vermelidir. Onların tamamını ortaya çıkartmalıdır.

Bit, pire, tahta kurusu gibi kan emen haşeratın ilaçlamayla bitirilmesi nerdeyse imkânsızdır. Nedeni; yumurtadayken zehir tesir etmez ve yumurtanın içinde uzun süre çıkmadan dayanabilirler.

Bilinçli insan; kısa süre de haşereler topluluğunun tüm yumurtalarını patlatarak yavruları çıkartmalı ve yapılacak sıkı bir ilaçlamayla da tamamiyle bitirilmesini sağlamalıdır.

Günün Sözü: İnsanın insan olması, akıl, bilim sahibi olması ile mümkündür.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: