AFFEDİLMEK Mİ? AFFETMEK Mİ?


Hiçbir borç, tüm borçlar sıfırlanmadıkça silinmez.

©Erol Erdoğmuş.

af

“Allah çok bağışlayıcıdır, çok esirgeyicidir” (Nisâ Suresi 106. Ayet) Mevlana bu nedenle, “Tövbeni 1000 kez bozmuş olsan bile yine gel!” demek zorunda kalmıştır. Kendilerini Rabbin kulu sayarak değersizleştiren kimseler vardır. Ne denli değersizleştirirlerse, o denli değerleneceklerini -kullaşacaklarını- sanırlar… Oysa onlardan beklenen, içlerinde bulundukları ortamı, akıllarının Feneri’yle aydınlatarak ölçüp biçmeleri, olan biteni oldukları gibi değerlendirmeleridir. Biat etmeleri değil, yargılamalarıdır.

***

ÖNSÖZ

Kur’anın en çok yinelenen ayetlerinden biri, “Allah çok bağışlayıcıdır, çok esirgeyicidir” anlamında olanıdır.

Mevlana bu nedenle, “Tövbeni 1000 kez bozmuş olsan bile yine gel!” demek zorunda kalmıştır.

Kendilerini Rabbin kulu sayarak değersizleştiren kimseler vardır. Ne denli değersizleştirirlerse, o denli değerleneceklerini-kullaşacaklarını- sanırlar…

Oysa onlardan beklenen, içlerinde bulundukları ortamı, akıllarının Fener’iyle aydınlatarak ölçüp biçmeleri, olan biteni oldukları gibi değerlendirmeleridir. Biat etmeleri değil, yargılamalarıdır.

Rab, eseri olduğu kabul edilen insanı; özerkleştirmekten –bireyleştirmekten– daha da geliştirmekten aciz mi ki; onu kullaştırarak sürekli kendine bağımlı -biat eder- kılsın?!

Dünya’da günah/sevap sınavını geçerek cenneti hak ettiklerine inanan dindarlar; soruların yanıtlarının harcıalemden çok şaşırtıcı olması gerektiğini bilmezler mi?

Sorunun yanıtı: Rabbin yüceliğinin kanıtı insanı yargılamasında değil, insanın er geç kendi kendini yansızca yargılayabilmeyi başaracak nitelikte olmasıdır. Evrende Zaman boldur. Hiçbir şey yoktan var, varken yok edilmez.

MUSA’NIN RABBİ

Musa Peygamber’in devrinde ademzade çocukluk dönemindeydi. “Benim babam, senin babanı döver”dönemidir bu dönem. Astığı astık, kestiği kestik Rab gereklidir. Musa’nın Rabbini sonra gelen İsa ve Muhammed onayladı.

Rabbin bu niteliği, askerin -fizik gücün- ve paranın -fizik gücü harekete geçiren- kontrolünü elinde bulunduranların işine yaramaya devam ediyor.

RAB İLE SEVAP GÜNAH ALIŞVERİŞİ YAPMAK

Rab bu kadar çok bağışlayıcı, esirgeyici olduğunu söylerse; 1000 kez tövbe eden 1001’nci kez tövbeye özendirilirse, işin ciddiyeti kalmaz sananlar olabilir.

İşin ciddiyeti, sorgulandığında ortaya çıkar. Allah caniyi, hırsızı bağışlarsa; haksızlık yapmış olmaz mı? Allah haksızlık yapmayacağına göre; caniyi, hırsızı bağışlamaz.

Bağışlamak yok, verdiği zararı tazmin etmek var.

Sözkonusu ayetler, sorgulatarak yanıtı bulduruyorlar.

“Namaz kıldım, oruç tuttum, hacca gittim… Şu kadar sevap kazandm. Bu kadarcık günahımı Rab affeder artık…” Düşüncesinde olanlar bulunabilir.

(-) Günah -Borç-
(+) Sevap-Alacak-

Hiçbir borç, tüm borçlar sıfırlanmadıkça silinmez.

*

TurkLider_logo

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: