Şen ola bayram şen ola!


24_Temmuz

***

24 TEMMUZ GAZETECïLER BAYRAMI

doğan_özgüden

Doğan Özgüden – Bugün Türkiye’de sansürün 108 yıl önce kaldırılışının yıldönümünü kutlama niyetine 70 yıl önce Gazeteciler Cemiyeti tarafından ilan edilmiş Gazeteciler Bayramı…

Olağan Hal’de bile 33 gazeteci hapisteydi, birçok gazete ve televizyona elkonulmuştu, Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya sürekli tehdit altındaydı.

Yeni ilan edilen Olağanüstü Hal rejiminde gazete, dergi, broşür, kitap, el ve duvar ilanı ve benzerlerinin basılması, çoğaltılması, yayımlanması ve dağıtılması yasaklanabilecek, ayrıca basılması ve neşri yasaklanan kitap, dergi, gazete, broşür, afiş ve benzeri medya için toplama kararı çıkartılabilecek, Kanun Hükmünde Kararname – 667

Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya dahil söz, yazı, resim, film, plak, ses ve görüntü bantları ve sesle yapılan her türlü yayım denetlenerek gerektiğinde yasaklanacak.

Şen ola bayram şen ola!

*

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajı
24 Temmuz 2016-ANKARA

©Prof.Dr.Nurullah Aydın – 24 Temmuz 1908’de 2. Meşrutiyet’in ilan edilmesi ve 25 Temmuz 1908’de çıkan gazetelerin sansürsüz yayımlanmasından bu yana 24 Temmuz tarihi Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Çağdaş demokrasilerin olmazsa olmazı İletişim özgürlüğü, şeffaf yönetim anlayışının da temel yapı taşlarındandır.

Çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri basın özgürlüğüdür. Basının özgür olmadığı bir ülkede demokratik bir düzenden, insan haklarından ve sosyal gelişmişlikten söz edilemez.

Yazılı, görsel ve sosyal medya kanallar aracılığı ile tarafsız, doğru, güvenilir ve objektif haberleriyle bölgemizde ve tüm dünyada yaşanan gelişmeler hakkında her türlü bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmamızı sağlayan, toplumsal değerlere saygılı, sağlıklı bir iletişim ağı oluşturarak büyük bir fedakarlık ve özveri içerisinde çalışmalarını yürütmekte olan değerli basın mensuplarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını en içten duygularımla kutlarım.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: