Milli Bayramlarımız; Terör ve Medya – 2.Bölüm


Türkiye Ortadoğu’da ve dünyada bir güç nasıl olur?

bircan_unver

Bircan Ünver

Burası Türkiye değil! 6000 mil Atlantik ötesi «Küçük Türkiye!»  Hiç düşündünüz mü acaba, bu coşku Anavatan’dan çok uzaklarda kendisini gösteriyor da; niçin ; Anavatan, Milli Bayramları engelleyici bir tavır koyuyor?  Bir terslik, çelişki yok mu sizce!

Burası Türkiye değil! 6000 mil Atlantik ötesi «Küçük Türkiye!» Hiç düşündünüz mü acaba, bu coşku Anavatan’dan çok uzaklarda kendisini gösteriyor da; niçin ; Anavatan, Milli Bayramları engelleyici bir tavır koyuyor? Bir terslik, çelişki yok mu sizce!

Ancak tüm gelmiş-geçmiş kültürel, milli ve dini değerlerimiz ve ülkede yaşayan tüm toplulukları da, ayrım yapılmaksızın içine alacak şekilde; yaşamın her katman ve dokusunda ve her kesit ve kesiminde ve ülkenin her metrakeresinde ve dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, Türkiye’de doğmuş olan her Türk vatandaşının belleğine ve bilincine kazınacak şekilde; Türkiye tüm değerlerine sahip çıkan bir ülke/devlet olduğu zaman; Tüm azınlık-çoğunluk haklarına, birini ötekinden üstün ya da zayıf görmeden eşit ve dengeli bir şekilde ve her birine de ülke ve dünya çapında sahip çıkıp tüm toplumu ortak hedeflerde; hiç bir siyasi/ideolojik ayrım yapılmaksızın birleştirebildiği oranda… Bayramları, özel günleri «cehennem»e çevirmeyi amaçlayan, zamanlamaları ile hedef belirleyen kanlı terör örgütlerinin normal yaşama darbe indirme teşebbüsleri de böylece ve ortak bir iradeyle engellenmiş olacaktır.

***

BİNDİĞİMİZ DALI KESMEKTE, NEREDEYSE USTATLAŞTIK!

Genel olarak, ne yazık ki en çok kendi içimizde bölen, toplumu kutuplaştıran, küçülten ve yok etme aşamasına doğru iteleyen, sürükleyen politikalar izliyor, uygulamalarda bulunuyoruz. Hâl böyle olunca da, dışarıdan kimsenin çaba göstermesi gerekmiyor ki! Bir başka deyişle, Nasrettin Hoca‘nın dediği gibi, neredeyse, “kendi bindiğimiz dalı kesmekte” ustalaştık, uzmanlaştık, Birleşmiş Milletler, dünya kriterleri ve kültürel değerler, demokratik ve eşit hakların sistemli olarak tırpanlanması ve üzerine oturmakta olduğumuz dalları birer birer ve başkasına hiç de ihtiyaç olmadan, ısrarla kesmeye devam etme hallerimizle…!

Geldiğimiz nokta dikkate alınacak olursa, Milli Gün ve Bayramların kutlanmamasından dolayı psikolojik baskı altında kalan, karamsarlığa sürüklenen toplum kesitleri, vıcık vıcık ilişkiler, aldatmalar/sahtelikler ve nedense hepsi de “laik yaşam”ın bir ürünü/sonucuymuşcasına sunulmakta olan, tüm değerlerimizi de alt-üst eden ve etmeye devam eden ve çocuk/genç her kesimi çok olumsuz etkilemekte olan televizyon dizileriyle de, bir “dizi-kolik” toplumu, her kesitte adeta ülkenin ortak dokusu haline getirilmiş olduğuna ise her geliş-gidişimde, daha da pekişen bir gözlem ile tanık oluyorum… Tabii bu alanlara akıl almaz reklâm, para ve finans kaynaklarıyla da, 3-5 yıl veya daha fazla süren dizilere; kaynak aktarılarak ve bunun sistematize edilmesiyle de, toplumun topyekün uyuşturulması politikalarına ne denmelidir?

Türkiye Ortadoğu’da tek ve dünyada üçüncü bir güç nasıl olur?

Türkiye Ortadoğu’da tek ve dünyada üçüncü bir güç nasıl olur, sorusuna kanımca yanıt şu olabilir:

* Ancak tüm gelmiş-geçmiş kültürel, milli ve dini değerler ve ülkede yaşayan tüm toplulukları da, ayrım yapılmaksızın içine alacak şekilde;

* yaşamın her katman ve dokusunda ve her kesit ve kesiminde ve ülkenin her metrakeresinde ve dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, Türkiye’de doğmuş olan her Türk vatandaşının belleğine ve bilincine kazınacak şekilde;

* Türkiye tüm değerlerine sahip çıkan bir ülke bir devlet olduğu zaman;

* Tüm azınlık-çoğunluk haklarına, birini ötekinden üstün ya da zayıf görmeden eşit ve dengeli bir şekilde ve her birine de ülke ve dünya çapında sahip çıkıp tüm toplumu ortak hedeflerde; hiç bir siyasi/ideolojik ayrım yapılmaksızın birleştirebildiği oranda;

* Ve bunu ülkenin günlük, aylık-yıllık ve beş yıllık siyaset, ekonomik planlama, eğitim ve bütçe dengelerine de aynı temel anlayışla işlediği/yerleştirdiği, yer verdiği ve uygulamaya başladığı andan itibaren;

Ve ANCAK O İŞTE ZAMAN; Yaşamı, Bayramları, özel günleri cehenneme çevirmeyi amaçlayan, zamanlamaları ile hedef belirleyen kanlı terör örgütlerinin normal yaşama darbe indirme teşebbüsleri de böylece ve ortak bir iradeyle engellenmiş olacaktır.

Güneş her gün doğuyor ve batıyor, unutmayalım! Karanlık ve olumsuzlukların bizleri, yaşamlarımızı esir almasına asla izin vermemeliyiz.

terror_media

TERÖR-MEDYA-TERÖR İKİLEMİ VE ZİNCİRİ

Âdeta bir et ve kemik ilişkisine dönüştürülmüş olan ve her birey, ülke ve tüm devletler için uluslararası düzeyde kritik güvenlik ve yaşam tehdidi hâline gelen bir konu bu… Şimdi bu bağlamda, tüm sevgili arkadaş-dostlar, yakından ve uzaktan tanıdıklara ve de her kesimden tüm ilgilenenlere bir soru:

Bugün yeryüzünde, terör ve terör saldırıları mı Medya’yı besliyor yoksa Medya mı terörü beslemektedir?

“Terör”, medyayı beslemektedir; veya “Medya”, terörü beslemektedir, diye düşünenlerdensiniz, “medya”nın terör’ü beslememesi, engellenebilmesi için öneri ve görüşleriniz nelerdir?

Bu iki temel kategoriden farklı bir fikir ve düşünceye sahipseniz; birey, toplum, ülke ve uluslararası boyutta; giderek küresel bir canavara dönüşen tehlikelere karşı nasıl mücadele edilebileceğine dair düşünce ve önerileriniz nelerdir?

Bu konudaki paylaştığınız görüşlerinizi derleyerek, Işikbinyılı.Org‘da yayınlamayı, Yerelce ile de paylaşmayı ve içinden geçmekte olduğumuz bu sürece sizin katkılarınız aracılığıyla ayna ve ışık tutabilmeyi hedefliyorum.

Değerli görüş, öneri, düşünce ve hislerinizi şu adreslerden birine açık, word veya pdf formatlarında yollayabilirsiniz:
contact(at)lightmillennium.org
lightmillennium(at)lightmillennium.org

AÇIKLAMA: Bu yazı [birinci bölüm ile birlikte,] 9 Temmuz 2016 tarihinde, yazarı tarafından genişletilmiş ve güncellenmiştir.

*

lightmillennium_ad

twitter

facebook

facebook

linkedin

sans-titre

isikbinyili_s2_09

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: