SALDIRGAN DİNDARLIK


Üzüm üzüme baka baka kararır(mış!)

©Erol Erdoğmuş.

Din nedir? Yeterli bilgisi, edindiği bilgiyi sindirip özümseyip posasını dışarı atacak yeterli aklı olmayan ve kendini güvende hissetmeyen kişinin korkuya kapılıp, aradığı tutunacak dal olan, inançtır.deprem Dindarlar niçin içki aleyhtarıdır? Hayvandan farklı olan insanoğlunun tekdüzelikten bunalması sonucu, aradığı değişikliklerden biridir. Dindar; duygularının, düşüncelerinin ve davranışlarının tekdüzeliğinden mutludur ve bu yüzden değişiklik istemediğinden içki düşmanıdır. Sizce, sevap için adam döverek suç işleyen günahkarların dualarınıza, Müslümanlığın hoşgörüye ihtiyacı yok mu?

© photocredit

***

OLAY

Twitter üzerinden canlı yayın yapan Periscope programından da yayınlanan etkinlik devam ederken, dışarıdan gelen bir grup; içeride içki içilmesine tepki gösterdi.

İçlerinden beyaz tişörtlü biri tehditler savurarak içerdekileri dışarı çıkardı. Masadaki içkileri yere attı. “Kapat burayı, kapat!.. Ramazan’da utanmıyor musunuz lan?!” diye bağırdı. “Seni öldürürüm!..” tehditleri savurarak, önüne çıkanları da darp etti. Bununla da yetinmeyen grup, etkinliğe katılanları dışarıda da küfürler edip dövdü.

Görüntülerde gruptan bir kişinin, “Sizi var ya içerde yakarım ha… Hadi bir daha Ramazan’da içki için de göreyim!..” diye tehditler savurdu. İşyeri daha sonra bir çalışan tarafından kapatıldı.

HÜRRİYET, 18Haziran 2016

DEĞERLENDİRİ

Din nedir?
Yeterli bilgisi, edindiği bilgiyi sindirip özümseyip posasını dışarı atacak yeterli aklı olmayan kişi; kendini güvende hissedemez. Egosuna zarar verileceği kaygısıyla korkuya kapılır ve tutunacak dal arar. Bu dal, inançtır; dindir.

Oysa insan; Evrenin olağanüstü yapıda ve işleyişte bir parçacığıdır. Evren kendi parçacığına niçin düşman olsun ki?

Dindar; dinsel inancı güçlü, din kurallarına bağlı kişidir. Dindar; dinin kendisini kötülüklerden koruyacağı, Dünyasını cennetleştireceği, ahıretinin cennet olacağı umudundadır.

Dinler veresiye inançlardır. Sevapların ödenmesi, günahların tahsil edilmesi ölümle başlar. Hanya Konya o zaman belli olur. Mikroskoplarımız ve teleskoplarımız; ölümden sonrasını hayattayken bize gösteremiyor.

Dindarlar niçin içki aleyhtarıdır?
İnsanoğlunun hayvandan farkı, monotonluktan tekdüzelikten bunalması; değişiklik aramasıdır.

İçki, kimyasal yolla bilinç tekdüzeliğinin değiştirilmesidir. Değişik duyguları, değişik düşünceleri, değişik davranışları olumlu ya da olumsuz yönde tetiklenmesidir.

Elbette olumlu yönde olanları seçilmeli, sağlığa zarar vermeyecek düzeyde kullanılmalıdır.

Dindar;duygularının, düşüncelerinin ve davranışlarının tekdüzeliğinden mutludur. İçki düşmanlığı değişiklik istemeyişindendir.

Oruç tutmayanlar, içki içenler; oruç tutan ve içki içmeyenlerin sevabını artırırlar. Çünkü oruçluların ve sırf Ramazan’da içki içmeyenlerin sebatını sınamaktadırlar. Bu iyiliklerinin karşılığı “Ramazan’da utanmıyor musunuz lan?!..” mı olmalıydı? “Seni öldürürüm!..” Madımak misali “Sizi var ya içeride yakarım ha!.. Hadi bir daha Ramazan’da içki için de göreyim!..”leri bu müfrit tipler Müslümanlıklarıyla bağdaştırabilirken; mutedil dindarlar neredeler? Bu fanatikleri dinin öngördüğü insafa davet için topluca dualar okuyacakları etkinlikler niçin yok?

Sevap için adam döverek suç işleyen günahkarların dualarınıza, Müslümanlığın hoşgörüye ihtiyacı yok mu?

*

erdogmus_books

[Bilge Çocuk] [Altıokrasi]

TurkLider_logo

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: