EFLATUNDUR ERGUVANIN ÇİÇEKLERİ


Herakleitos Artemis Tapınağı’na Logos’unu Sundu…

p_1142_o

Bilge Herakleitos! Sen de bunları görmüştün değil mi? Bu topraklarda yürümüş, bağından üzüm yemiş, üzüm suyundan içip bir hoş olmuştun. Hangi ağacın gölgesiydi? Diyorlar ki Erguvan ağacının gölgesi ve eflatun çiçekleri rehberlik etmiş sana, bu topraklarda. Yaşamın anlamını erguvan çiçeklerinin gizinden çıkarmışsın. Kişi bilinci ve kişi değerleri senin için yaşamın anlamı, Logos imiş.

***

halit-umar1a

© Dr.Halit Umar

Elinizde değildir, kolay değildir giderek kabaran duygularınıza, özlemlerinize dizgin vurabilmek. Hele baharda bir başkaysa Ege…
Toprak delice kokuyorsa…
Bayırlar, çayırlar yemyeşilse ve tüm çevreniz yeniden canlanıyorsa…
Ege´nin sularına kavuşan turuncu, giderek eflatuna dönen gün, çiçeğe durmuş badem, erik, kiraz, şeftali anılarınızda taptaze ise…
Artık yerinizde duramaz olursunuz yabanda. Belki de fiziksel gücünüzü aşacak bir yolculuğu göze alır, doğduğunuz Anadolu topraklarına kavuşma uğruna düşersiniz yollara.

Yollar…
Ömür biter de yol bitmez!
Hiç bitmez yollar.
Bittiğini sandığınız yerde yenisi başlar çünkü.
Yollar ömürle özdeşleşir. Uzundur, incedir.

p_1143_o

Sonunda: “Az bir yolum kaldı.” deyip Selçuk´tan Ephesos´a saptım. Artemis Tapınağı´na vardığımda bir an duraksadım. Bilge Herakleitos ve Logos´u anımsadım. Ne yazmıştı Tahsin T. KILIÇARSLAN Felsefece´nin 2. sayısında:

“Herakleitos: Kırık Taşlarda Saklı Logos.” Efesli Herakleitos, insan yaşamının anlamını “Kişi bilinci” ve “Kişi değerleri” temelinde soruşturduğu bilinen ilk düşünür. Ne ki Artemis Tapınağı´na sunduğu Logos’u anlayamamışlar, anlayamadıkları için de ona “Karanlık”, “Muammacı”, “Ağlayan” gibi sıfatlar takmışlar.

Yolumun sonuna yakındım, öylesine yorgundum ki… Herakleitos ve Artemis ’e “Tekrar geleceğim.” diye söz verip devam ettim. Ne yolun kalanında, ne de ondan sonraki günlerde, bilgenin düşünce ve davranışları beni yalnız bıraktı. Usumda yeniden yolumu bulmaya, yeni çağrışımlar, açılımlar yapmaya zorladı beni.

Yabancı olmayan bir köy bahçesinde çardakların altında duruyoruz. Sedirler, masalar düzenlenmiş. Gelen sezona hazırlıklar tam gibi. Paskalya tatilinde turistler gelmeye başlar ne de olsa. Büyük bir aile köy mutfağını işletmeye dönüştürmüşler. Hepsi çalışıyor. Yaşlı hanımlar, dürüm gözleme, kulaklı hamur vb yaparken gençler bahçeden taze sebzeler, domates, soğan ve türlü türlü yerel otlardan topluyorlar. Oğlanlar babalarına yardımcı.

Neredeyse bir yıl olmak üzere bu dostlara merhaba demeyeli.

Merhaba!

Merhaba Bey

Nasılsınız görüşmeyeli?

Hâlimize şükür, geçinip gidiyoruz.

Her şey yine taptaze ve bol bol mu?

He ya Bey, doğa bu, veriyor işte. Yeter ki iste ve işle toprağını. Her şeyimiz bol, hepsi bahçemizden. Neyse, hoş gelmişsiniz. Buyurun oturun, ayranlar geliyor.

Dostum, şu mor kırmızı çiçekli ağacın adı neydi?

Ona “Erguvan” derler Beyim. Ne güzel değil mi? Beyazların arasında, kirazın, eriğin yanı başında, yalnız bir ağaç… Eflatun çiçekleri bir başkadır onun.

Bunlar da Leylak.

He ya, iyi bildin. Yamaca doğru zeytin ağaçları sıklaşıyor. Daban yerde üzüm bağları. Yaprakları henüz çıkmış, küçük, bal renginde.

Yaşam yeniden başlamış bağ çubuklarında. Kim bilir kaç yıldır böyle gelmiş, böyle gidiyor…

Yaşam hep yeniden başlıyor.

Yaşam denen yol bitmezken ömürler tükeniyor yalnızca.

Leylaklar yine açmışlar. Yine eflatuna boyanmış Erguvan ağacının çiçekleri. Toprak uyanmış, doğa yeniden uyanmış bir kış uykusundan.

Bilge Herakleitos! Sen de bunları görmüştün değil mi? Bu topraklarda yürümüş, bağından üzüm yemiş, üzüm suyundan içip bir hoş olmuştun. Hangi ağacın gölgesiydi? Diyorlar ki Erguvan ağacının gölgesi ve eflatun çiçekleri rehberlik etmiş sana, bu topraklarda. Yaşamın anlamını erguvan çiçeklerinin gizinden çıkarmışsın. Kişi bilinci ve kişi değerleri senin için yaşamın anlamı, Logos imiş. Bilge Herakleitos! Artemis Tapınağı’na sunduğun Logos ne yüce…

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: