Gençliğe niçin güven?


O’na güvenenden dolayı!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

©Prof.Dr.Osman Metin Öztürk

Mustafa Kemal Atatürk, basiretin ne demek olduğunu şahsında örnekleştirmiş müstesna bir liderdir. O’nun “yurtta sulh, cihanda” sulh ilkesi, Milli Mücadeleyi “Türk Mucizesi” olarak görenlerin gözünde, içinde ciddi bir tehdidin saklı olduğu bir ilkedir. O, bu ilke ile, aslında, 19MayisAfisi Türk Yurdunda sulhu bozanlara cihanda sulhu göremeyecekleri mesajını vermiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe duyduğu güven, O’nun hem Türk Milleti’nin bir üyesi olduğunun, hem de mensubu olduğu bu milleti çok iyi tanıdığının bir işaretidir. Onun içindir ki, Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’i, Milli Mücadele yılları boyunca gücüne, samimiyetine, milli ve manevi değerlere bağlılığına yakından şahit olduğu Türk Gençliğine emanet etmiştir.

© photocredit

***

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI

19 Mayıs 1919, bitti-tükendi denilen bir milletin yüreğindeki vatan sevgisi ile neleri yapmaya kadir olduğunu gösterdiği Milli Mücadelenin başladığı tarihtir.

19 Mayıs 1919, yüreklerdeki ateşin ve vatan topraklarını düşman çizmeleri altında çiğnenmekten kurtarma azim ve kararlılığının dışa vurulduğu, sonunda zafere, bağımsızlığa ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ulaşılan büyük mücadelenin başlangıç tarihidir.

19 Mayıs 1919, zamanın en güçlü devletleri karşısında kazanılmış, “Türk Mucizesi” olarak tarif edilmiş, Türk’e şan ve şeref katmış, büyük zaferin yazılmaya başlandığı tarihtir.

Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu zaferi bizlere armağan eden şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş bütün gazilerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum.

Ruhları şad olsun.

19 Mayıs, Atatürk’ü anma günüdür de…

Mustafa Kemal Atatürk, Büyük Türk Milleti’nin içinden çıkardığı, bütün Dünyanın takdirini ve hayranlığını kazanmış, tarihe mal olmuş yüksek bir şahsiyettir.

O’nun sayesinde, Dünyanın en buhranlı günlerinde, genç Türkiye Cumhuriyeti Devleti, hem Kurtuluş Savaşının acılarını ve kayıplarını telafi etme, hem de Dünya milletler ailesi içinde onurlu bir yer edinme çabası içinde olmuş; Türkiye Cumhuriyeti Devleti, O’nun önderliğindeki kadronun attığı temeller üzerinden bugünlere gelmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, basiretin ne demek olduğunu şahsında örnekleştirmiş müstesna bir şahsiyettir. O’nun İkinci Dünya Savaşı’na ilişkin öngörüsüne bağlı olarak atmış olduğu adımlar sayesinde; Türk Boğazları, Montrö Boğazlar Sözleşmesi üzerinden Türkiye’nin ülkesine dâhil olmuş; Hatay, Türkiye’ye katılmıştır.

O’nun “yurtta sulh, cihanda” sulh ilkesi, Milli Mücadeleyi “Türk Mucizesi” olarak görenlerin gözünde, içinde ciddi bir tehdidin saklı olduğu bir ilkedir. O, bu ilke ile, aslında, Türk Yurdunda sulhu bozanlara cihanda sulhu göremeyecekleri mesajını vermiştir.

Eğer bugün üzerinde hür ve bağımsız olarak yaşadığımız bir vatana sahip isek, eğer bugün bayrağımız her yerde özgürce dalgalanıyorsa, eğer bugün ezan sesleri yurdun her bir yerinde duyuluyorsa, bunu, O’na, O’nun dava ve silah arkadaşlarına borçluyuz.

Onun içindir ki, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu zaferi bizlere armağan eden şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş bütün gazilerimizi, bir kere daha rahmetle ve şükranla anıyorum.

Ruhları şad olsun.

Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, sadece vatan topraklarını işgalden kurtarmamış, sadece “Misakı Milli” sınırlarıiçinde egemen ve bağımsız bir devlet kurmamış, aynı zamanda Büyük Türk Milletinin “milli” benliğine ve karakterine en uygun yönetim şekli olarak Cumhuriyet’i kurmuş ve Cumhuriyet’in ilelebet yaşaması görevini de Türk gençlerine tevdi etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, vatanın tehlikeye düştüğü ve işgal edildiği kara günlerde, gençlerin, okullarını, yavuklularını, ailelerini, işlerini, sürdükleri tarlalarını ve otlattıkları hayvanlarını geride bırakıp nasıl cepheye yardıma koştuklarını bilenlerden, bizzat görenlerden ve yaşayanlardandır. Vatan ve millet, Milli Mücadelede gençlerin gösterdiği yararlılıklar sayesinde düşman işgalinden kurtarılmış; gençler sayesinde bağımsızlığa kavuşulmuş, devlet kurulmuş ve Cumhuriyet ilan edilmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe duyduğu güven bundandır ve bu güven, O’nun hem Türk Milleti’nin bir üyesi olduğunun, hem de mensubu olduğu bu milleti çok iyi tanıdığının bir işaretidir. O, atası Fatih Sultan Mehmet’in 21 yaşında bir genç iken İstanbul’u fethetmiş ve bu fetih ile çağ kapayıp çağ açtığını hep hatırlamış; bu evlatları bağrından çıkarmış büyük Türk Milleti’nin gençlerine güvenmekte bir an bile tereddüt etmemiştir.

Onun içindir ki, Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’i, Milli Mücadele yılları boyunca gücüne, samimiyetine, milli ve manevi değerlere bağlılığına yakından şahit olduğu Türk Gençliğine emanet etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, tarihini bilen ve çok çalışan Türk gençliğinin, tarihinden güç ve ilham da alarak daha büyük işler yapacağına ve Cumhuriyet’in gençler eliyle güçlenip yükseleceğine yürekten inanmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün spora verdiği önem, O’nun gençliğe verdiği önemin çok somut bir başka işaretidir. Eğer Cumhuriyet gençlere emanet edilmiş ise, gençlerin spor üzerinden sağlıklı ve zinde olması bir gerekliliktir.

Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs 1919’un 97. yılını kutlarken, Mustafa Kemal Atatürk’ün, O’nun dava ve silah arkadaşlarının aziz hatırası önünde, bütün içtenliğimle ve saygı ile eğiliyorum.

Mustafa Kemal Atatürk’ün, O’nun dava ve silah arkadaşlarının açtığı ve aydınlattığı yol, her daim yürüdüğüm yol olacaktır.

Yine bu vesileyle, Fatih Sultan Mehmet de dâhil, dünden bugüne Türk Vatanı ve Türk Milleti yolunda toprağa düşmüş, yaralanmış, ter dökmüş Türk’ün bütün atalarını, bütün şehitlerimizi, ebediyet intikal etmiş bütün gazilerimizi, görevleri gereği isimleri zikredilemeyen toprağa düşmüş bütün isimsiz kahramanlarımızı, rahmetle ve şükranla anıyorum. Hepsinin ruhları şad, mekânları cennet olsun.

Bu 19 Mayıs’ta yüreğim onlarla…
Ankara, 18 Mayıs 2016

*

ascmer

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: