Türkiye’de kötü beslenme…


kötü beslenme çalıştay afiş

Yapısal bir şiddet uygulaması mı?

Kronik hastalıklar ile kötü beslenme ve onlarla tarım sistemi arasında ne gibi ilişkiler var; Gıda sanayii, standartları sağlık ve temizliğe çok önem verir görünürken besinlerin tüketicileri güçlendirmesi ihmal mi ediliyor, tekelleşmeye mi hizmet ediyor; Tarımda agro-ekolojik yöntemlerin yaygın kullanımı neden sağlanamıyor; tarım politikalarında neler değişmeli?

***

© Prof.Dr.Tayfun Özkaya – Daha açık bir ifade ile acaba tarımsal araştırmalara başka bir yön versek, örneğin çalıştayda sunulacağı gibi oleik asitçe zengin ayçiçek çeşitleri ıslah etsek, bunları yaysak, kamuca desteklesek ve daha az insanın hasta olmasını sağlasak kötü mü olur? Bunlardan ve var olan ayçiçeği çeşitlerinin sağlık sakıncalarından neden yeterince söz edilmez. Bu kimin çıkarınadır. Islahta neden hep verime takıldık? Benzer şekilde Türkiye’de neden glisemik indeksi düşük çeltik çeşitlerinin geliştirilmesi düşünülmez.

Kronik hastalıklar ile kötü beslenme ve onlarla tarım sistemi arasında ne gibi ilişkiler vardır? Bu ilişkilerin çok net ortaya çıkması acaba bazılarının çıkarlarına zarar mı veriyor?

Gıda sanayii hijyene çok önem verir görünürken besinlerin bizi güçlendirmesi acaba ihmal mi ediliyor? Gıda standartları hijyeni sağlar görülürken acaba tekelleşmeye mi hizmet ediyor?

Tarımda agro-ekolojik yöntemlerin yaygın kullanımı neden sağlanamıyor? Tarım politikalarında bu açılardan neler değişmeli?

Bu sorular şüphesiz bu etkinlik öncesi sorabileceğimiz sorulardan bazıları. Öğleden önce kısa sunumlarla bu konularda bilgileneceğiz. Zaman tasarrufu nedeniyle öğleden önce soru ve katkı beklemiyoruz. Ancak öğleden sonra kürsü herkese açık. İstediğiniz gibi soru sorun veya katkı yapın. Etkinlik bittiğinde herkes olabildiğince kısıtlanmadan konuşmuş olacak.

“Türkiye’de Kötü Beslenme: Tarımsal Araştırmalar, Tarım Politikası, Halk Sağlığı Açılarından” başlıklı çalıştay
Tarih: 9 Mayıs 2016 Pazartesi
Saat: 9.00-12.00 13.00-16.30 arası
Yer: Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlık Konferans Salonunda (giriş serbest)

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: